4 sedyeli ambulans uçak

4 sedyeli ambulans uçak

Sağlık Bakanlığı filosuna katılan yoğun bakım donanımına sahip 4 sedyeli ambulans uçakla afet gibi durumlarda sağlık personeli de taşınabilecek.

 Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Ali Coşkun, yeni ambulans uçağı, basın toplantısıyla tanıttı.


Legacy-600 tipindeki ambulans uçağın, yakıt ikmali yapmadan çok uzun süre uçabildiğini ifade eden Coşkun, şu bilgileri verdi:


''Yeni ambulans uçağımız 4 hastayı aynı anda yoğun bakım hizmetiyle taşıma özelliğine sahip. Uçakta suni solunum yapılabilen ventilatör, hastanın monitörize edilmesini sağlayan cihazlar, kalp durmasında hastaya müdahale edilebilecek donanım bulunuyor. Ambulans uçaklarımız hastanın nakli sırasında ihtiyaç olan tıbbi tedavinin yapılabilmesi için dizayn edilmiştir. Ameliyathane olarak kullanılamaz.''


Uçakta sağlık personeli için de 6 koltuk bulunduğunu belirten Coşkun, gerektiğinde sedyelerin çıkarılarak, afet gibi durumlarda 14 sağlık personeli de taşıyabilme özelliği olduğuna dikkati çekti.


Coşkun, her ambulans uçakta olduğu gibi filoya yeni dahil olan uçakta da bebeklerin taşındığı bir kuvöz bulunduğunu söyledi.


Sağlık Bakanlığı'nın sahip olduğu 5 ambulans uçağın bakım ve onarım ihtiyacı nedeniyle aynı anda hizmet veremediğini belirten Coşkun, halen 2 ambulans uçağın kullanımda bulunduğunu anımsattı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.