6 ASIRLIK MİRAS CANLANDI

6 ASIRLIK MİRAS CANLANDI

FATİH / İSTANBUL

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı, “150 Günde 150 Proje” maratonu kapsamında Fatih Sultan Mehmet’in alemdarlarından Ali Haydar Dede tarafından Sultan II. Bayezid Han devrinde, mescit olarak inşa ettirilen Haydarhane Camii’ni eski yerinde yeniden inşa etti. Haziresi ve bahçesinde bulunan toplam 118 mezarın restorasyonuyla tam 1 yıl içinde yapımı tamamlanan ve cemaatine kavuşan 6 asırlık camide ilk Cuma namazı kılındı.

ALİ HAYDAR DEDE’NİN TORUNLARIYLA BİR ARAYA GELDİ

Cuma namazını Fatih İskenderpaşa Mahallesi’ndeki tarihi camide kılan İmamoğlu, sonrasında Ali Haydar Dede’nin günümüzde yaşayan fertlerinden Aysel Polatcan ve ailesiyle bir araya geldi. Bu tür alanların İstanbul'un hazinesi ve maneviyatı olduğunu belirten İmamoğlu, “Hanımefendi, buradaki ailenin bugünkü temsilcisi. Aslında tesadüf bugün karşılaştık. Çocuklarının da benim geçmişte yakından tanıdığım insanlar çıkması, o da ayrı bir tesadüf. Bugün bir hizmeti burada bizim gerçekleştirmiş olmamız, ayrı bir tesadüf. Defalarca da niyet etmiş, ‘Arayıp söyleyeyim bunu’ derken… Belki de söyledi, biz duyduk, arkadaşlarımız duydu” dedi. Bu sözler üzerine araya giren Polatcan, İmamoğlu’na, “Söylemedim, siz beni duydunuz” şeklinde karşılık verdi. İmamoğlu’nun Polatcan’ın sözlerine yanıtı ise, “Hayır efendim, siz içinizden söylediniz, biz de duyduk; ne güzel” oldu.

EYLÜL’DE “ARKEOPARK” MÜJDESİ

Haydarhane Camii ve çevresinin İstanbul’un ilk önemli tekkelerden birisi olduğunun altını çizen İmamoğlu, “Bu bölgede hem camiyi ibadete açmakla hem de yeni çıkan izleriyle buranın tekkesinin belli bir bölümü ve bu alanın da tamamlanacak olmasıyla, aslında tarihi bir süreci İstanbullulara kazandırmış olacağız. Büyük bir bölümünü kazandırdık zaten. Bunlar tarihin katmanları. Biraz önce karşıda ‘Arkeopark’ diye hizmete hazırladığımız alanı gezdim. Ki orası da Eylül ayı içerisinde vatandaşlarımızın gezilmesine sunulacak. Hem arkeolojik kazı hem oradaki arkeolojik çalışmalarla ilgili bilgiyi de paylaşıyor olacağız. İstanbul'un bu değerlerini ortaya çıkarttıkça, İstanbul'un bence hakkını vermiş olacağız. Mirasını, hazinelerini korumuş olacağız ve geleceğe sunmuş olacağız. Emeği geçen bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

POLATCAN: “İSTANBUL’A AŞK BUYMUŞ DEMEK”

Bu tür alanların ortaya çıkmasının kendisini çok sevindirdiğini vurgulayan İmamoğlu, “Hani gönül ferahlığı, vicdanen bir huzuru yaşanmış oluyorum bu kadim kentin, bu binlerce yıllık tarihi şehrimizin Belediye Başkanı olarak. Bu mirası korumaya, kentin hazinelerini gün yüzüne çıkarıp, bugünkü dünyayla, insanlarla buluşturmaya devam edeceğiz. Ki böylece şehrimizin de misafirleri, turistleri daha da artsın. Daha da fazla gün kalsınlar. İstanbul'un ne kadar doyumsuz bir dünya başkenti olduğunu görsünler. Bu hizmetimiz İstanbul'umuza, Fatih'e hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu. Polatcan’ın, İmamoğlu’nun konuşmasının ardından kurduğu, “İstanbul'a aşk buymuş demek” cümlesi gülüşmelere yol açtı.

15. YÜZYILDA YAPILDI, 1970’LERDE İZİ SİLİNDİ

Saraçhane’de, Horhor Caddesi ile Kavalalı Sokağı’nın kesiştiği köşede, tarihî kaynaklarda “Kırma Tulumba” olarak geçen sokağın kavşağında konumlanan yapı, 15. yüzyılda, “Haydar Dede”, “Alemdar Ali Haydar Dede”, “Haydârî Ali Dede” isimleriyle de anılan Şeyh Ali Haydarî tarafından mescit-tekke olarak yaptırıldığı ilgili yazılı kaynaklardan aktarılmaktadır.

Tekkesi ve haziresiyle birlikte döneminin en önemli tanıklarından biri olan yapı; yüzyılları geride bırakan derin hafızası ve sosyal hayata etkisiyle kültür tarihimiz içinde de özel bir yere sahiptir. 20. yüzyıla yaklaşırken, sırasıyla birimlerini kaybetmeye başlayarak yok olma noktasına gelen Haydarhâne Camii’nin son izleri 1970’lerde silinmişti.

VİDEO LİNKİ: https://we.tl/t-nxLaAm5krO

FOTOĞRAF LİNKİ: https://box.ibb.gov.tr/index.php/s/zVPIElf9VHFByTW

imj27xdcpvh9rnIajst6c15q.jpg

wzpmg1i3zsoytbecpj8uy9sh.jpg

vzgnjubd5hi0bstxw3lfzkvo.jpg

eqorlugtffIhi18ea4nwz6uk.jpg

65ighbgejfvww8x1zhyl4omc.jpg

vmqg1as9luxhlkkwfcc07jzg.jpg

esrg0dzgftqynahpotj7hxns.jpg

98ubcx6jemvhidgbmdysnkt4.jpg

8cc2vuxdr7lzIptbeegmmtxh.jpg

xs9m1k0ynp3icl5ow28qjIuw.jpg

0gcsxw8gk1mfzuj9bqcsn4dk.jpg

jtixy0hjIgdokutm12o5hcsv.jpg

a5u8xkrn7rytogmdz94j2lbh.jpg

fjzm8t9uyuz01qagdbmxyxlo.jpg

aif2vfbez9skugtrsdyqg5jn.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.