61 yaşında “Minyatür” tutkunu

61 yaşında “Minyatür” tutkunu

Neyzen Tevfik Sanat Merkezi’nde minyatür eğitimi alan Neriman Elbasan hem yaşı hem de azmiyle birçok kursiyere örnek teşkil ediyor. Uzun süredir minyatür kursuna gelerek kendini geliştiren 61 yaşındaki Elbasan: “Minyatür benim için bambaşka bir sanat. Girdiğin zaman bırakamıyorsun. Klasik sanatlara hep ilgi duydum. Devamlı öğrenci olmak gerek. Çünkü öğrenme hiç bitmiyor.” diyor.

Sabırdan çok sevgi olmalı

Klasik sanatlara ilgi duyan ve kurslara gelmek isteyenlere tavsiyede bulunan Neriman Elbasan, bu tür klasik sanatlarda kişide sabırdan önce sevginin olması gerektiğini ifade ederek “Klasik sanatların genelinde sabırdan önce sevgi olmalı. Ben fırçamı bir gün elime almasam uyuyamıyorum.” şeklinde konuşuyor.

İkonik resimleri yeniden yorumluyorlar

Bugüne kadar Galata Kulesi’nden hayvan figürlerine çok sayıda konuyu eserlerinde işleyen Neriman Elbasan, şu sıralar öğretmenleri Zehra Akdeniz’in projesine dahil olmuş durumda. Proje kapsamında tüm kursiyerler batı sanatındaki eski ressamların eserlerini minyatür sanatıyla yeniden yorumluyor. Daha önce Gustav Klimt’in Altınlı Kadın eserinin minyatürünü yapan Neriman Elbasan şimdilerde ise Claude Monet’in nilüferler tablosunu minyatür sanatıyla yorumluyor.

wvbhjjy3lwq6ma7ox0n8zug5.jpg

1bjtcfxvar5gklkdj6s0x43f.jpg

5cv6x7puq2t1c4eojzovfkfd.jpg

wwkyvoqj3fd257sicgder6zj.jpg

o4xeorglpcp1vuh0jv65kyan.jpg

0ufkw1ty3bsxmhrf6wryog8c.jpg

ugv0zuppmebsvraz2enfogco.jpg

tyhtl2jj0y6vfn4gqmrzI3ol.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.