69. Türkiye Jokey Kulübü Koşusu'nda zafere Burgas uzandı

69. Türkiye Jokey Kulübü Koşusu'nda zafere Burgas uzandı

İstanbul İlkbahar-Yaz sezonunun 72. yarış gününde gerçekleştirilen mücadele, 3+ yaşlı safkan İngiliz atlarına mahsus olarak 2400 metre mesafe üzerinden çim pistte koşuldu.

Sanem Kahraman'ın sahibesi olduğu Burgas (King David - Thisbe / Yavuzstar) jokeyi Halis Karataş idaresinde, 2.31.97'lik dereceyle 69. Türkiye Jokey Kulübü Koşusu'nda zafere uzandı. Fedai Kahraman'ın yetiştirmiş olduğu safkan bu sonuçla aralarında 2021 yılı Gazi Koşusu şampiyonluğunun da bulunduğu G1 zaferlerine bir yenisini daha eklemiş oldu. Kadir Baltacı'nın antrenörlüğünü üstlendiği 4 yaşındaki doru erkek atın bu birinciliği kariyerinin sekizinci Açık koşu zaferi, toplamda ise on birinci galibiyeti olarak kayıtlara geçti.

Yarışı izlemek için tıklayınız.

Birbirinden iddialı safkanların mücadele verdiği koşuda jokeyi Özcan Yıldırım idaresindeki Zafer Ateşi (Win River Win - Gold Hyperion / Pharly) tabelanın ikinci basamağında yer alırken, Aegean Finale (Not This Time - Final Sense / Street Sense) Ayhan Kurşun ile pistten üçüncülükle ayrıldı. Jokeyi Gökhan Kocakaya idaresinde yarışa katılan Scoutleo (Victory Gallop - Sopran Gath / Galileo) pistten dördüncülükle ayrılırken, Vincitore (Victory Gallop - Elevato / Kaneko) Vedat Abiş ile kendisine beşinci sırada yer buldu. Koşuda farklar da 5 Boy - 1 Boy - 2,5 Boy - 3 Boy şeklinde oluştu.

Yarışın ardından düzenlenen törende, safkanın sahibesi adına yetiştiricisi Fedai Kahraman'a kupasını Kulübümüzün eski Başkanlarından Muammer Kitapçı verdi.

Kulübümüz Disiplin Kurulu Genel Sekreteri Ateş Saltukoğlu kazanan safkanın antrenörü Kadir Baltacı'ya plaketini takdim etti.

Kulübümüzün eski Başkanlarından Ömer Faruk Girgin ise kazanan safkanın jokeyi Halis Karataş'a plaketini verdi.

Törene Kulübümüz Başkanı Serdal Adalı,  Kulübümüz Yönetim Kurulu Üyeleri, Kulübümüz Asli Üyeleri ve davetliler de katıldı.

Kupa törenin ardından ise Kulübümüz Yönetim Kurulu ve Asli Üyelerimizin katılımlarıyla geleneksel pasta kesim töreni gerçekleştirildi.

Törende, Kulübümüz Başkanı Serdal Adalı, geçmiş dönemlerde Kulübümüz Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini icra etmiş olan Muammer Kitapçı ve Ömer Faruk Girgin'e hediye takdiminde bulundu.

 

Türkiye Jokey Kulübü

23 Ekim 1950 yılında kurulan Türkiye Jokey Kulübü, 1953 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla kamu yararına hizmet veren dernek olarak kabul edilerek adının önüne "Türkiye" kelimesi eklenmiştir. Aynı yıl Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan aldığı yetkiyle Türkiye'de at yetiştiriciliği ve yarışlık faaliyetlerini düzenleme yetkisini elde etmiştir. Türkiye'de at neslinin ıslahı ve yetiştiricilik misyonuyla, at yarışlarının uluslararası düzen ve gelenekler çerçevesinde düzenlenerek yarışçılık ve yetiştiriciliğimizin gelişip ilerlemesine yönelik faaliyetler yürütmekte olan Kulübümüz, sektörde 240.000 kişiye geçim kaynağı yaratılmasını sağlamaktadır. Hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projeleriyle 5.000 engelli çocuğumuza ücretsiz atla terapi hizmeti sunan Kulübümüz, Pony tırı ile Türkiye'mizin dört bir yanında 65.000 çocuğumuza günümüze kadar ücretsiz biniş deneyimi sunmuştur. Türkiye Jokey Kulübü kuruluşunun 71. yılında ülkemizin dört bir yanındaki tesisleri ve yetişmiş insan kaynağıyla, yarış ve yetiştiriciliğimizin gelişmesine yönelik hizmet vermektedir. Türkiye Jokey Kulübü Koşusu, 1954 yılında programda ilk defa yer almış, 2400 metre mesafeli 3+ yaşlı safkan İngilizlere mahsus açık bir koşudur. İlk kez düzenlendiği yıl, William Giraud'un Lutteur isimli safkanı tarafından kazanılmıştır. Bu önemli koşuyu Özdemir Atman 5 kez kazanarak (1964, 1965, 1966, 1971, 1997) en fazla birincilik alan eküri olmuştur. Başarılı safkanlarımızdan Tünkut, Seren 1 ve Grand Ekinoks bu önemli klasiği 3'er kez kazanma başarısı göstermişlerdir. Ekrem Kurt, 7 birincilikle en fazla kazanan jokey ünvanına sahiptir.

 

6utxjayfxwe1akqlpq0odz5g.jpg

w2eIjjl8sxtudzcdoryticqz.jpg

muc0vjn9do8c5gqsqzwfe2mu.jpg

pqIjhkd4fytz8mfdegwnmrvk.jpg

e5u8mdrerxdwnnkqblf30uhj.jpg

bueaywr14flzg5ycxt3sgImr.jpg

rnaorwcdh5Io9vzs7fmcbdh1.jpg

vqojlbdeghwjcypfmxx0k4nb.jpg

2s5ubrsxllkvIcdvqwozn9pe.jpg

4youxnjvo6pvqy2xbrmdh9nf.jpg

emlgcbukIkfr5tdxesoa3y0w.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.