88 ülkede yankılanan İstanbul’un zilleri Büyükçekmece’de sergilendi

88 ülkede yankılanan İstanbul’un zilleri Büyükçekmece’de sergilendi

Elvin Jones, Paul Kreibich, Art Blakey, Gipsy Kings ve Ralph Salmins gibi dünyaca ünlü müzisyen ve müzik gruplarının tercihi olan “İstanbul Mehmet” zilleri, 23. Uluslararası İstanbul Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali kapsamında Büyükçekmece’de sanatseverler ile buluştu.

 

Müzik piyasasına 1623 yılında savaş kalkanı, kilise çanı ve mehter takımına bando malzemesi yaparak başlayan Zilciyan ailesinden mesleği öğrenen Mehmet Tamdeğer, seçkin müzisyenlerin tercihi olan el yapımı bateri zillerini 88 ülkeye ihraç ediyor.

 

“Benim zillerin bir ressamın tablosu gibidir”

 

Büyükçekmece Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen İstanbul’un Zilleri sergisinin açılış töreni Büyükçekmece Belediye Başkanı ve Festival Komitesi Başkanı Dr. Hasan Akgün, Büyükçekmece Belediyesi Koordinatörü, Festival Komitesi İkinci Başkanı Gürhan Ozanoğlu ve Mehmet Tamdeğer tarafından gerçekleştirildi. Açılış töreninde Mehmet Tamdeğer’in oğlu Onur Han Tamdeğer ve baterist Barış Can Çelik’in bateri performansı büyük beğeni topladı. Sergide yer alan eserler hakkında bir açıklama yapan Mehmet Tamdeğer, bugün dünyanın 88 ülkesine bateri zili ihraç ettiğini belirterek; “Benim zillerimin tüm dünyada rağbet görmesinin nedeni hepsinin el yapımı olmasıdır. Benim zillerin bir ressamın tablosu gibidir” ifadesini kullandı.

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Mehmet Tamdeğer’e Uluslararası İstanbul Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali’ne verdiği katkıdan dolayı teşekkür ederek plaket takdim etti.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.