ABB BAŞKENTLİLERİ TARİHİ YOLCULUĞA ÇIKARIYOR: ‘ANKARA MİRAS ŞANTİYE GEZİLERİ’ BAŞLADI

ABB BAŞKENTLİLERİ TARİHİ YOLCULUĞA ÇIKARIYOR: ‘ANKARA MİRAS ŞANTİYE GEZİLERİ’ BAŞLADI

ABB’nin turizmi canlandırmak ve kent tarihini tanıtmak amacıyla hayata geçirdiği “Ankara Miras Şantiye Gezileri”nin ilkine Başkentliler yoğun ilgi gösterdi. Restorasyon çalışmaları devam eden Arkeopark, Roma Tiyatrosu ve Ankara Kalesi’ndeki şantiyelere düzenlenen ücretsiz gezi programına ilişkin sosyal medya hesapları üzerinden paylaşımda bulunan ABB Başkanı Mansur Yavaş, “Geçmişimizi geleceğe taşırken tarihi anlara Ankaralılarla tanıklık ediyoruz” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, kent tarihini tanıtmak ve turizmi canlandırmak amacıyla Arkeopark, Roma Tiyatrosu ve Ankara Kalesi Sokak Sağlıklaştırma restorasyon ve konservasyon çalışma alanlarını Başkentlilerin ziyaretine açtı.

“Ankara Miras Şantiye Gezileri”uygulamasının ilkine yoğun ilgi gösteren vatandaşlar,ücretsiz düzenlenen gezide Arkeopark, Roma Tiyatrosu ve Ankara Kalesi Sokak Sağlıklaştırma şantiyelerini yerinde gezerek bilgi aldı.

ABB Başkanı Mansur Yavaş da sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşımda yeni uygulamayı,“Geçmişimizi geleceğe taşırken tarihi anlara Ankaralılarla tanıklık ediyoruz. ‘Ankara Miras Şantiye Gezilerimize’ katılan vatandaşlarımız Roma Tiyatrosu, Arkeopark ve Ankara Kalesi restorasyon çalışmalarımızı uzman rehberler eşliğinde yerinde inceliyor” sözleriyle duyurdu.

ÖDEMİŞ: “ARKEOLOJİK ÇALIŞMALARI DAHA GÖRÜNÜR VE BİLİNİR HÂLE GETİRMEYİ HEDEFLİYORUZ”

‘Ankara Miras Şantiye Gezileri’uygulaması ile kentin tarihi ve kültürel miras bilincini artırmayı vebütün bu arkeolojik çalışmaların Başkentliler tarafından daha görünür ve bilinir hâle getirmeyi istediklerini belirten ABB Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş, şöyle konuştu:

“Ankara’daki var olan tarihi ve kültürel arkeolojik varlıkların restore çalışmalarını hızla sürdürmeye devam ediyoruz.Bütün bu arkeolojik çalışmaları Başkentliler tarafından daha görünür ve bilinir hâle getirmeyi hedefliyoruz.Projeyle Başkent turizmine katkı sağlamayı da amaçlıyoruz. Ankara tarihte büyük uygarlıklara ev sahipliği yapmış önemli bir kent. Kurumsal sayfamızda gezi duyurusunu yaptık. Temmuz ayında 2 ve ağustos ayında da 2 programımız var. Kontenjan şimdilik 20 kişi. Geziye daha fazla kişinin katılabilmesi için programımızı revize ediyoruz. Sevindirici olan şu; kısa sürede kontenjan doldu ve bu da ilginin yoğun olduğunu gösteriyor. Gezi esnasında Arkeopark, Roma Tiyatrosu ve Ankara Kalesi içerisindeki tarihi ve Osmanlı yapılarının restorasyon çalışmalarını gezdiriyoruz. Uzman arkadaşlar gezi esnasında bilgilendirme yapıyor. Gezide küçük ikramlar ve hediyeler de veriyoruz. Hem gezerek hem de eğlendirerek Ankara’nın tarihini anlatmış ve tanıtmış oluyoruz.”

TARİHE YOLCULUK

Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş, şantiye gezisine yoğun ilgi gösterenvatandaşların restorasyon çalışmalarına ilişkin sorularını da tek tek yanıtladı.

Şantiye gezilerine katılan vatandaşlar; restorasyon çalışmalarındaki izlenimlerini şu sözlerle paylaştı:

-Emre Cebeci:“Büyükşehir Belediyesine böyle bir etkinlik düzenlediği için öncelikle çok teşekkür ediyorum. Gri şehir Ankara'yı renklendirmek adına yapılan bu çalışmadan oldukça memnun kaldım. Özellikle hem Ankara hem de Türkiye'deki ilk Arkeopark olacağı için bir Ankaralı olarak çok gurur duyuyorum. Herkesin Ulus, Ankara Kalesi ve çevresini gezmesini ve bu tarihi yapıları keşfetmesini öneriyorum.”

-Hülya Çakır:“Restorasyon çalışmasını yerinde görmek çok faydalı oldu. Şantiyede görevli arkadaşlar da çok özenli çalışıyorlar bu benim çok hoşuma gitti. Eserler korunmuş, dikkat ediliyor ve uzmanlar başında duruyor. Gezi duyurusunu da sosyal medyadan gördüm ve ilgimi çekti, iyi ki gelmişim.”

-Efe Can Tanrısever:“Tarih bölümü öğrencisiyim. Özellikle Antik Roma üzerinde yoğunlaştığım bir çalışma yürütüyorum. Ankara için tarihi yapıları Ankara’ya kazandırmak ve turizmi etkilemek için çok önemli bir çalışma olduğunu gördüm. Arkeopark’ta çıkan bizim kültlerimiz ülkemiz ve Ankara için çok değerli. Bu projede emeği geçen ve tarihi yapıları gezmemize imkân tanıyan Büyükşehire teşekkür ediyorum.”

Başkentlileri tarihi bir yolculuğa çıkaranKültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığı; 30 Temmuz, 13 ve 20 Ağustos 2022 tarihlerinde de Roma Tiyatrosu ve Arkeopark’ta saat 11.00-12.00 saatleri arasında Ankara Kalesi’ne ise 13.00-14.00 saatleri arasında şantiye gezisi düzenleyecek.

dhl4eutwb3xrmsvkcgo89pzq.jpg

zaef8cupyts3z1nmIcp6ait0.jpg

e2youwfgx8lcmtjI0rdua1w6.jpg

poog5ln9jcjn7rwvzugbld81.jpg

qrk8ie7wgpooev4lbzjdfh6r.jpg

fvyjna5v8plzra7nxsgrd4b2.jpg

ak36rvxcdzfIpgblm1c7mhyr.jpg

h9uf8jhswcqkzzd45i6p07tr.jpg

3agm5lbnaq4I1cs0kpciwfpj.jpg

5m92fgnrxjtzkdvn8xzocelk.jpg

sjh7qhl8aiocd9vruzIfpbpv.jpg

b41hjyIqknso7u0yttgez2la.jpg

awje9nkbr5vecs6xchufi3ka.jpg

q2npl6ouk3wfbqhgkdlajw0o.jpg

ztcrqsnf0cxe48p7wukdIbs3.jpg

3cyruneijfkmbqqzwglv1rIx.jpg

7eepjd85xsgnwpsbxkrrd1v6.jpg

4rufzgbuntwafmg1rxihjkdp.jpg

8q6jgpbtam7saze1dzIdrcuj.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.