ABB’DE PAROLA “ÜRETİM”: TARIMSAL SULAMA BORUSU DESTEĞİ SÜRÜYOR

ABB’DE PAROLA “ÜRETİM”: TARIMSAL SULAMA BORUSU DESTEĞİ SÜRÜYOR

Bu sene 63 mahalleye 99 kilometrelik sulama borusu dağıtıldı. Dağıtılan borular sayesinde 36 bin 500 dönümlük tarımsal alanda sulu tarıma geçildi.

Başkentli üreticilerin ekonomisini rahatlatmaya yönelik tarımsal destek programlarına hız veren Ankara Büyükşehir Belediyesi, kooperatiflere ve kırsal mahallelerdeki üreticilere muhtarlar aracılığıyla tarımsal sulama borusu desteğinde bulunuyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından çiftçilere tarımsal sulama yapabilmeleri amacıyla 63-315 mm çapları arasında 99 kilometrelik sulama borusu dağıtıldı. 63 mahallede gerçekleştirilen dağıtım sonrasında 36 bin 500 dönümlük tarımsal alanda su ihtiyacı giderildi.

“KURAKLIĞIN GETİRDİĞİ SORUNLARI AZALTMAK İSTİYORUZ”

Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında 2021 yılında 23 mahallede 35 kilometrelik sulama borusu hibesi ile 12 bin dekarlık, 2022 yılında ise 63 mahallede 99 kilometrelik sulama borusu hibesi ile 36 bin 500 dönümlük olmak üzere 2 yıl içerisinde yaklaşık 50 bin dekarlık arazi sulu tarım imkânına kavuştu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Ahmet Mekin Tüzün, konu ile ilgili olarak şu bilgileri verdi:

“Ankara Büyükşehir Belediyesi tarımsal faaliyetleri desteklemek için her türlü çalışmaları yapıyor, tarımsal sulama ile alakalı olarak üreticilerimizin borularını gönderiyoruz. Bir köyün sahip olduğu bir su kaynağının tarlalara ulaştırılması için ortak kullanımda kullanacağımız boruları hesaplayıp üreticilere ücretsiz olarak veriyoruz. Amacımız Ankara'daki sulu tarım alanlarının artırılmasını sağlamak. Tarımsal faaliyetlerde geliri artıran en önemli unsur sudur. Suyu ne kadar hızlı bir şekilde tarlalara verebilirsek o kadar avantaj sağlarız. Ülkemiz şu dönemde bir kurak periyottan geçiyor. Kuraklığın getirmiş olduğu tarımsal faaliyetlerdeki verim düşüklüklerini azaltmak adına Ankara Büyükşehir Belediyesi kendi sorumluluk sahasındaki üreticilerin sulu tarıma geçişlerini sağlamak için bu destekleri vermeye başladı ve devam da edecek.”

BAŞKENTLİ ÇİFTÇİLERİN YÜZÜNÜ GÜLDÜREN DESTEK

Kırsal bölgelerde yaşanan susuzluk ve enerji maliyetlerinin artmasından dolayı zor günler geçirdiklerine dikkat çeken yerli üreticiler, sulama borusu desteği sayesinde üretime devam edebildiklerini söylediler.

- Mehmet Alpay (Haymana Sındıran Mahalle Muhtarı):“Mansur Bey köylülerin ve çiftçilerin her zaman yanında oldu. Sulamadan boruya, tohumdan mazot desteğine kadar birçok konuda destek verdi. Kendisinden Allah razı olsun.”

- İrfet Bozkurt (Haymana Yergömü Mahalle Muhtarı):“Çiftçilerimize mazottan tohuma, gübreden sulu gübreye kadar birçok konuda destek veren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Mansur Yavaş’a teşekkür ediyorum.”

- Nasır Çeker (Üretici): “Haymana’da sulu tarım yapıyoruz. Suyu bir yerden bir yere taşımak bizler için çok büyük bir sıkıntı yaratıyordu. Ankara Büyükşehir Belediyesinin verdiği borular bizleri çok büyük sıkıntılardan kurtardı. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

- İbrahim Koç (Üretici):“Borularımız olmadığı için sulu arazilerimizde sulama yapamıyorduk. Başkanımız bize tohum desteği, mazot desteği ve gübre desteği de verdi her şeyimiz dört dörtlük çiftçilik yapabiliyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımız bizlere her konuda destek verdi. Kendisine teşekkür ediyoruz.”

Arazilerine sulama hattı döşemek isteyen çiftçiler, ücretsiz olarak temin edebilecekleri su boruları için Başkent 153, Muhtar Ankara uygulaması ya da dilekçeyle başvuruda bulunabiliyor.

btzs4q5yIc6x0d1v3ega2gw7.jpg

ht6d2blw8goayjxgmnqfv03p.jpg

yx2r3yubetzujposlmtqpbIc.jpg

ujh1kbwcgruzmzavhof8c3a0.jpg

7xod3vcs94qqxfmcs6rbpml2.jpg

6axtzqc28eakhf0e9minbtjr.jpg

hzoabyjsaghes8v1vnopzexn.jpg

w9jqnkatxfehc1u5p0tcgvla.jpg

yq3qwosamrx021gcv46jdnrd.jpg

whklqrkf0fa79jm6um8yelgn.jpg

sejp1acogcwpkld0yb3twxdu.jpg

itfq0cdx2vhxgrwlmnI8mojp.jpg

ki31b9eqdftmxlxssrvhnac5.jpg

antIxqcu3dpvivss9y25gkb7.jpg

bemzan6soxm8knwfe3zdc12l.jpg

qmzdxkncaswmk7b2aej0uvso.jpg

zmc1ergv2aw3suouywnt4q96.jpg

pvb2lkuk51djarjhdwz9suzl.jpg

zdgiqfdrelnbhnm6axsplpuh.jpg

6jkdn8tvplbm5ryhc4icdegp.jpg

lztwjygx7qfdfms3ne6ucxbp.jpg

g801kplsfaquazcng2nttrqb.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.