ABB’DEN ‘2040 YILINDA ANKARA’DA HAREKETLİLİK’KONULU ÇALIŞTAY

ABB’DEN ‘2040 YILINDA ANKARA’DA HAREKETLİLİK’KONULU ÇALIŞTAY

EGO Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen “SMART Ankara Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım Planı” kapsamında ‘2024 Yılında Ankara’da Hareketlilik’ konulu ‘2. Paydaş Çalıştayı’ düzenlendi. Üniversite temsilcileri, ilgili kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, proje uzmanları ile özel sektöre temsilcilerinin katıldığı çalıştayda; panel ve sunum tartışmalarının yanı sıra oluşturulan senaryolar ve tedbir paketleri üzerine bilgi ve deneyim paylaşımı yapıldı.

 

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkentte sürdürülebilir ve çevreci ulaşım sistemlerini kapsayan projeleri hayata geçirmek için çalışmalarına devam ediyor.

EGO Genel Müdürlüğü tarafından yürütülenSMART Ankara Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım Planıkapsamında2040 Yılında Ankara’da Hareketlilikkonulu “2. Paydaş Çalıştayı”gerçekleştirildi.

Holiday Inn Otel’de düzenlenen çalıştaya; üniversite temsilcileri, ilgili kamu kurum ve kuruluşlar, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları, proje uzmanları ile özel sektör temsilcilerinin yanı sıraAnkara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Reşit Serhat Taşkınsu, EGO Genel Müdürlüğü Genel Müdürü Dr. Taylan Engin katıldı.

 

AMAÇ: SÜRDÜRÜLEBİLİR KENTSEL HAREKETLİLİK STRATEJİLERİNİN OLUŞTURULMASI

SMART Ankara Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım Planıile paydaşların ve Ankara halkının süreçten haberdar olmaları için imkânlar sağlamayı, sürdürülebilir hareketlilikle ilgili karar alma süreçlerinde tüm hedef gruplarının temsilcilerine söz hakkı verilmesi ve sürdürülebilir kentsel hareketlilik stratejilerinin birlikte oluşturulması amaçlanıyor.

Dünya’da yaygınlıkla uygulanan ve önde gelen 10 farklı sürdürülebilir ulaşım senaryosunun içinden 6 farklı senaryo seçildi. Çalıştayın ikinci aşamasında panel tartışması, sunum ve tartışma, senaryolar ve tedbir paketleri üzerine gruplar çeşitli bilgi ve deneyimlerini birbiriyle paylaştı.

 

“YAPAY ZEKÂ VE DİĞER TEKNOLOJİLERİ KULLANARAK ÇALIŞMALAR YAPMAMIZ LAZIM”

Çalıştaya konuşmacı olarak katılanAnkara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Reşit Serhat Taşkınsu,“Sürdürülebilirlik dediğimiz zaman bizim yaşadığımız zaman dilimini ve ileriye yönelik yaşayacağımız yaşantımızı verimli bir şekilde, kaynakları en uygun biçimde değerlendirerek sürdürülebilir kılmamız lazım. Şehrin ulaşım ana planlamalarının yapılması lazım. Önümüzdeki dönemlerde ulaşım ana planını da tamamlayacağız. EGO 3 yeni metro projesi üzerinde çalışıyor, şuan onay sürecinde. Akıllı şehirden önce akıllı alt yapıyı yapmamız lazım. Yapay zekâ ve diğer teknolojileri kullanarak çalışmalar yapmamız lazım”diye konuştu.

Ankara’nın sürdürülebilir hareketliliğinde vizyon çizmeye çalıştıklarını kaydedenEGO Genel Müdürlüğü Genel Müdürü Dr. Taylan Enginise şunları söyledi:

“Ankara için neler yapmalıyız, hangi senaryolara ağırlık vermeliyiz, yerel yönetim olarak almamamız gereken roller neler gibi konuları çalışıyoruz. Bu konuda siz paydaşlarımızın görüşleri bizim için çok önemli. Lastik tekerlekli taşımacılığımızda yaklaşık günlük 1 milyon, raylı sistemlerde de 500 bin yolcuya hizmet veren bir yapımız var. Akıllı ulaşım sistemlerini kullanma nedenimiz zamanı daha kaliteli ve verimli kullanılabilir hale getirmek. EGO’yu Ankara’nın ulaşım otoritesi haline getirmek istiyoruz. Bütün çalışmalarımızla bu eksende ilerliyoruz. Bu işin finalinde Ankara’da Ankaralıların memnun ve mutlu olacağı kaliteli bir toplu taşıma hizmetini geliştirebilmek için elimizden gelen tüm çalışmaları yapmaya devam edeceğiz.”

 

a0fdbfnwlnreylkd2ctwj5o3.jpg

znfkjxcu0h6g1vedtntyo8hr.jpg

yhIf5xydcw20uftpaewhgkok.jpg

oqljcyrxq6bknvxtmukghbn5.jpg

9ffu2grkwzmhmIxa1te6jz7n.jpg

7tp254jiyruqum8etflgwcxq.jpg

6zxjljrkfcteplqbItbuv7yw.jpg

docxkcwyev5m28ywrsIa4euh.jpg

nqofesucwgjb8uflbrs03pgh.jpg

rrvcfqIlmi4ol6wztsuv2dyx.jpg

blktkhha4flsgdfxjurpujnd.jpg

oc1hepdIfhqn2svugtixjltr.jpg

6xaiettgglwchpohdnyjazd3.jpg

oycly2peaw1ceugxszr3nwhx.jpg

ana8xz2w35pxn7ipqudfh0m4.jpg

flrmaukIy8hoxdsgyltkgjeu.jpg

dhpokkqIjynp3194we7sagba.jpg

kral8xsdpcqx50f3bzcohe1n.jpg

65rqujmllhr8vgctwohctyf1.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.