Ahmet Akın: Bayram Öncesi Akaryakıtta Vergi İndirimi Yapılmalı

Ahmet Akın: Bayram Öncesi Akaryakıtta Vergi İndirimi Yapılmalı

-BAYRAM DOLAYISIYLA YOLCULUK YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLAR ARTAN BİLET VE AKARYAKIT FİYATLARI NEDENİYLE KARA KARA DÜŞÜNÜYOR

-İKİ AYDA BİLET FİYATLARINDAKİ ARTIŞ YÜZDE 60’I GEÇTİ

-ŞEHİRLERARASI YOLCULUK YAPMAK LÜKS OLDU

-BAYRAM ÖNCESİ AKARYAKITTA VERGİ İNDİRİMİ YAPILMALI

-OTOYOL VE KÖPRÜLERİN TAMAMI BAYRAMDA ÜCRETSİZ OLMALI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, son iki ayda akaryakıta art arda gelen zamların yaklaşan Kurban bayramında yolculuk yapmak isteyen vatandaşların elini kolunu bağladığına dikkat çekti. Ramazan bayramından bugüne kadar geçen yaklaşık iki aylık dönemde otobüs bilet fiyatlarının yüzde 65 varan oranda zamlandığını kaydeden CHP’li Akın; “Bayramda asgari ücretli ailelerin memleketlerine gitmesi imkânsız hale geldi. İktidar vatandaşlarımızı rahatlatmak için akaryakıtta derhal vergi indirimi yapmalı ve bayram boyuncu paralı otoyol ve köprülerin tamamı da ücretsiz olmalı” diye konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, bayramı memleketlerinde geçirmek isteyen vatandaşların bayrama yaklaşık 2 hafta kala artan otobüs bileti fiyatları nedeniyle kara kara düşündüğünü söyledi. Yaklaşık iki ay önceki Ramazan bayramı dönemine göre otobüs bileti fiyatlarının yüzde 30 ile yüzde 60 oranında arttığında dikkat çeken CHP’li Akın, fiyat değişimiyle ilgili şu bilgileri verdi:

EN YOĞUN GÜZERGÂHLARDA ARTIŞ YÜZDE 60

Ramazan bayramı öncesinde ortalama 250 lira olan İstanbul-Ankara otobüs bileti fiyatları bugün itibarıyla neredeyse 400 liraya kadar çıktı. Türkiye’nin en yoğun güzergâhlarından biri olan İstanbul-Ankara otobüs bileti fiyatının artışı yüzde 60’ı buluyor. Benzer şekilde İstanbul-İzmir arasındaki bilet fiyatı da iki ay içinde 300 liradan ortalama 500 liraya çıkarak yüzde 65 oranında arttı.

İSTANBUL-SİVAS BİLETLERİ YÜZDE 45 ORANINDA ZAMLANDI

Nisan ayındaki Ramazan bayramı öncesi ortalama 380 lira olan İstanbul-Sivas arasındaki otobüs bileti fiyatı Kurban bayramı öncesinde bugün itibarıyla yaklaşık 550 liraya çıkmış durumda. Başka bir deyişle İstanbul-Sivas yolculuğunun maliyeti yaklaşık 45 oranında arttı. İstanbul Trabzon otobüs bileti fiyatları da iki ay önce ortalama 450 lirayken, bugün itibarıyla 620 liraya çıktı. Buna göre İstanbul-Trabzon yolculuğunun maliyeti yüzde 38 oranında arttı.

İSTANBUL-ADANA BİLETLERİ YÜDE 38 ORANINDA ZAMLANDI

İstanbul Adana yolculuğu için Ramazan bayramı öncesinde ortalama otobüs bileti fiyatları 400 lira olurken; bugün itibarıyla aynı güzergâhın bilet fiyatları yaklaşık 550 lira oldu. Buna göre İstanbul Adana yolculuğunun maliyeti de yaklaşık yüzde 38 oranında arttı. Nisan ayında ortalama 500 lira olan İstanbul Diyarbakır yolculuğu için alınan otobüs bileti fiyatı da bugün itibarıyla yaklaşık 700 liraya yükseldi. Buna göre İstanbul Diyarbakır yolculuğunun maliyeti yüzde 40 oranında artış gösterdi.

İKİ AYDA BENZİN YÜZDE 45, MOTORİN YÜZDE 40 ZAMLANDI

Ramazan bayramı öncesi litresi 19 lira 10 kuruş olan benzin yüzde 45 oranında zamlanarak 27 lira 70 kuruşa çıktı. Nisan ayının başında litresi 21 lire 35 kuruş olan motorin de yüzde 40 oranında zamlanarak 30 lira 11 kuruşa yükseldi. 50 litreden oluşan bir depo benzinin maliyeti 955 liradan bin 385 liraya çıkarak 430 lira arttı. Bir depo motorinin maliyeti de bin 65 liradan bin 505 liraya çıkarak 440 lira arttı.

YHT SEFERLERİNE YÜZDE 65 ZAM YAPILDI

Yüksek hızlı tren (YHT) seferlerine Ramazan bayramından önce Mart ayında yüzde 10, Nisan ayında ise yüzde 15 oranında zam gelmişti. YHT sefer bilet fiyatlarına son olarak Haziran ayında yüzde 30 oranında zam geldi. Kısa bir süre içerisinde gelen zamların toplam oranı yüzde 65’i buldu. Buna göre İstanbul-Ankara seferinin bilet fiyatı 195 liraya çıkarken; İstanbul-Konya seferinin bilet fiyatı ise 235 liraya yükseldi.

AKARYAKITTA DERHAL VERGİ İNDİRİMİ YAPILMALI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, iki hafta sonra Kurban bayramı dolayısıyla vatandaşların memleketlerine ya da farklı şehirlerdeki akrabalarına gitmek için yola çıkacağını anımsatarak artan akaryakıt ve bilet fiyatları nedeniyle yolculuk yapmanın lüks olduğunu kaydetti. CHP’li Akın, iktidara şu çağrıyı yaptı.

“Asgari ücretle geçinen ailelerin memleketlerine gitmeleri imkânsız hale geldi. Bazı otobüs firmaları her gün artan akaryakıt fiyatları nedeniyle rezervasyon yapmıyor. Vatandaşlarımızın bayramda rahat yolculuk yapmaları için akaryakıtta derhal vergi indirimi yapılmalı. Vergi indirimiyle akaryakıt ürünlerinin fiyatlarını 20 lira düzeyine indirmem mümkün. Bayram boyunca paralı olan bütün köprü ve otoyollarda ücretsiz hale gelmeli.”

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.