AKILLI TARIM AKILLI BELEDİYECİLİKLE GELİŞİYOR

AKILLI TARIM AKILLI BELEDİYECİLİKLE GELİŞİYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesinin 2019 yılında Avrupa Birliği Komisyonu ile hayata geçirdiği Akıllı Kentsel Tarım Projesi’nin sonuçları ve devam eden projeler hakkında seminer düzenlendi.

Antakya EXPO alanındaki konferans salonunda gerçekleşen seminerde, SiEUGreen projesinin kurucularından Norveç Biyoekonomi Araştırma Enstitüsü (NIBIO) temsilcileri, Hatay, Norveç, Çin ve Danimarka’da bulunan tesislerdeki araştırma sonuçlarını paylaştı.

Norveç’ten gelen heyet, Hatay Büyükşehir Belediyesinin Turunçlu’da yaptığı serada araştırmalar yaparak projenin gelişimini inceledi. Sonuçlardan çok memnun olduklarını söyleyen heyet bu sonuçların diğer ülkelerdeki tesislerle de paylaşılacağını dile getirdi.

TOPRAKSIZ TARIM PROJESİ BAŞARIYA ULAŞTI

Turunçlu’da bulunan serada, Büyükşehir Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı tarafından yürütülen proje kapsamında hidroponik (topraksız tarım) ile akuaponik (sucul yetiştiricilik) sisteminin entegrasyonu ile bitkisel üretim gerçekleştiriliyor.

Aquaponik teknikte, balık atıkları bitkiler için biyolojik gübre kaynağı olarak kullanılıyor ve bitki köklerinin de balık havuzu için doğal filtre görevini sağlamasıyla elde ediliyor.

Proje ile sosyal inovasyon kavramını Hatay’da güçlendirmek ve yaygınlaştırmak için dezavantajlı kadınlardan ve Suriyeli misafir kadınlardan oluşan yüzlerce katılımcıya bu yeni tarım tekniği öğretildi ve bu üretim yöntemini kendi balkonunda ya da mutfağında uygulanılabileceğini gösteren çalıştaylar düzenlenmeye devam ediyor. Ayrıca bu serada üretilen tarım ürünleri Hatay Büyükşehir Belediyesi Sosyal Marketlerde ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyor.

İNSAN DIŞKISI, BALIK VE MUTFAK ARTIKLARINDAN GÜBRE YAPILIYOR

Norveç’ten gelen heyet Çin, Danimarka ve Norveç’te bulunan proje vitrinlerinde topraksız tarımın yanı sıra insan dışkısıyla ve balıkların yenmeyen bölgelerinden üretilen gübrelerin kullanımı konusunda yapılan araştırmaları anlattı.

Dr. Divina Gracia P. Rodriguez, günümüzde kullanılan gübrelerin içerisinde civa ve arsenik gibi zararlı kimyasalların bulunduğunu ve bunun tarımsal üretimi kısıtladığını söyledi. Araştırmalar sonucu geleneksel olmayan gübrelerle üretilen marulun diğer yöntemlerle üretilenden hiçbir farkının olmadığını ortaya çıkardıklarını söyleyen Rodriguez, önyargıların kırılması durumunda geri dönüşümün tarım üzerinde büyük farklar yaratacağını açıkladı.

Avrupa Birliği, Türkiye ve Çin arasında yapılan bu projenin hedefi Çin ve Avrupa’da yapılan kentsel tarım teknolojilerini Hatay gibi geleneksel tarımın merkezinde de kullanarak bu teknolojileri yaygınlaştırmak ve kentleşmenin yoğun olduğu alanlarda alternatif yöntemlerle tarım ürünlerini üretmek.

kdgpjfixn6cr8ukm2qec04pm.jpg

38ydtvbhiwxcxhotga9j1aff.jpg

ne2xkpIc9hdslabtla1ox0mu.jpg

mqkvtl6rqxzwnr92dcu1bjgx.jpg

cIdvqw1iy8euzfxmzmtqplh7.jpg

7r5sajlwkxbidg90pq6Izawp.jpg

o3uz2ewfsyvcn8y0kjrhlhdt.jpg

9ingzj5la16fzub7mwhkltok.jpg

5xrqf1tzjutphvem0nfk9ksb.jpg

gclxsI5w0oqz2eiv83adtelv.jpg

dugIqyvwhrsx2oc9enqhc0ja.jpg

kd3urtl8eygvtxqg1cn4wr2a.jpg

8krnvsuIhj1cvbm3owmnglxb.jpg

tbe28jll9pcxk1zIkwhu6t5s.jpg

xcky7rjnmfqgfpqnxzl5hb4g.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.