AKK’DEN BİR İLK DAHA: ANKARA’DA KUTLAMA MEKÂNLARI ÇALIŞTAYI

AKK’DEN BİR İLK DAHA: ANKARA’DA KUTLAMA MEKÂNLARI ÇALIŞTAYI

AKK bir ilke daha imza atarak AnkaraAks işbirliği ile ‘Ankara’da Kutlama Mekânları’nı konu alan atölyeler, forumlar, paneller ve kent yürüyüşünü kapsayan bir çalıştaya ev sahipliği yaptı.

Ankara Kent Konseyi Mimarlık Kültürü ve Planlama Çalışma Grubu,“Cumhuriyetin 100. Yılında Başkent Ankara”başlığı altında 2023 projelerini tanıtmaya devam ediyor.

AnkaraAks işbirliği ile‘Ankara’da Kutlama Mekânları’ konulu atölyeler, forumlar, paneller ve kent yürüyüşünü kapsayan çalıştaya ev sahipliği yaparak bir ilke imza atan AKK, akademisyenler, öğrenciler ve STK temsilcilerini bir araya getirdi.

ÖĞENCİ VE AKADEMİSYENLER KUTLAMA MEKÂNLARINI MASAYA YATIRDI

Danışma Kurulunu; Ankara’nın çeşitli üniversitelerinden gelen öğretim üyelerinin oluşturduğu çalıştayın planlamasını ve yürütücülüğünü mimarlık ve kent üzerine tasarım, tarih, koruma ve planlama gibi farklı alanlarda çalışan öğrenciler, araştırma görevlileri ve sivil toplum çalışanları oluşturdu.

AKK Yürütme Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yılmaz ileAKK Başkan Yardımcısı ve Mimarlık Kültürü ve Planlama Çalışma Grubu Üyesi Prof. Dr. Savaş Zafer Şahin’in açılış konuşmasının ardından çalıştayda; Mekansal Analiz Atölyesinden Elif Kaymaz, Tasarım Atölyesinden Berkutay Coşkun, Beden ve Mekan Atölyesinden Elif Zilan, Kayıt Altı Atölyesinden Işıl Ruhi Sipahioğlu ve Minecraft'ta Kutlama MOD'u İki Nesil Bir Cumhuriyet Atölyesinden Bilge Karakaş da“Atölye Bilgilendirmeleri” adıyla görüşlerini paylaştı.

YILMAZ: “AKADEMİSYENLER ANKARA İÇİN DÜŞÜNÜYOR, ÇALIŞIYOR VE BİZE ZAMAN AYIRIYOR”

AKK Gençlik Parkı Kabul Salonu’nda 3 gün süren çalıştayda; Atılım Üniversitesi Öğretim Üyeleri Dr. Burak Bican ve Dr. Ahmet Erdem Tozoğlu tarafından düzenlenen“Ankara’da Kutlama Pratikleri ve Mekanları”konulu panel de yoğun ilgi gördü.

Kentin paydaşlarını bir araya getirmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade edenAKK Yürütme Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yılmaz,“Amacımız; kutlama ve kamusal alanları kapsamlı bir şekilde tartışmak ve tasarlamak. Öncelikle kutlama mekânlarını mekânsal olarak incelemek ve orta zamanlı sempozyumlar düzenlemek istiyoruz. Akademisyenler Ankara için düşünüyor, çalışıyor ve bize zaman ayırıyor. Hepsine teşekkür ediyorum”derken, AKK Başkan Yardımcısı ve Mimarlık Kültürü ve Planlama Çalışma Grubu Üyesi Prof. Dr. Savaş Zafer Şahin de şu değerlendirmelerde bulundu:

“Çok ilginç bir çalışmaya start vermek için bir araya geldik. Başkent Ankara gibi eğitim düzeyi çok yüksek, farkındalık düzeyi çok yüksek bir kentte, kentin tüm sivil bileşenlerinin kent konseyi bünyesinde katılımcı bir süreçte bir araya getirilmesi, kentin sorunlarının tartışılması, kentin politikalarının ele alınması ve bu politikaları eşlik edecek etkinliklerin ve tüm farkındalık çalışmalarının yürütülmesi en önemli meselelerin başında gelmektedir. Bir tartışma başlatıyoruz aslında kutlama mekânları nasıl olmalı şeklinde. Burada 7’den 70’e bu kutlama mekânları nasıl olmalı konusunu farklı atölyelerde yanıtlamaya çalışacağız. Örneğin Minecraft Bilgisayar oyununda çocuklarla dedeleri bir araya gelecek ve oyun mekanını sanal ortamda tasarlamaya çalışacaklar.”

awtu4rnxey85vmlfpc6bso2l.jpg

7v4zuery9gt0cblak8qz2oxm.jpg

7p4dn6hcizIzyqcjtm1eglrq.jpg

esra3dg42qdpz0wgvIxjixhz.jpg

0r6sbm45yjofbinadrvjd3wc.jpg

x0lcnxk5edjvbzcgIifhapwv.jpg

xrj0z62grinwamksjxuaoIfl.jpg

mwmhf2jgsbph6uezavtxi3oy.jpg

mzt3gkhpfqcmjslndosw2o58.jpg

ibgv2qhrxo4fmIncescwabha.jpg

7wsojqimvIgcupykf6ltkbzn.jpg

thp1s6vzeh0sqxnwxwzrmj23.jpg

b2u8d7pm4kejpIzdyn1qglce.jpg

u3qfkohap97meyzzrwgxcl0b.jpg

40snowrbyzi32v6ajh1qdv8r.jpg

hxxtvyohzsqkrg1lpecbyz4m.jpg

nvyve0cfaIu436t8g2qmsgh1.jpg

kjpablf9kjIfr37quszd4cn5.jpg

gqzzditj2comnmvudhc9sfkk.jpg

man8wzij6ydb3zknd7qvvopg.jpg

ianyad31hdqx0wxl2bsp87nj.jpg

g4xg8ywfmam6c0lrhjzijdoy.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.