AKÖREN VE KADIKÖY’DE ÇİFTÇİLER TOHUMLUK ARPALARINA KAVUŞTU

AKÖREN VE KADIKÖY’DE ÇİFTÇİLER TOHUMLUK ARPALARINA KAVUŞTU

Çiftçiye Tohum Desteği projesi ile tüm Türkiye’de adından söz ettiren Silivri Belediyesi, kendi arazilerinde yetiştirdiği yerli, milli ve sertifikalı tohumluk arpaların dağıtımına devam ediyor. Silivri Belediyesi tarafından Kadıköy ve Akören mahallelerinde düzenlenen Yerli ve Milli Tohumluk Arpa Dağıtım Töreni ile 225 üreticiye 750 bin TL değerindeki 45 ton tohumluk arpa dağıtıldı. Çiftçiler bu ürünlerle 900 dönüm araziye ekim yapabilecek. Ürünlerini davul zurna eşliğinde teslim alan çiftçiler destekten duydukları memnuniyeti dile getirerek Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz ve ekibine teşekkür etti. Silivri Belediyesi bu yıl yaptığı tohumluk arpa dağıtımları ile üreticilere doğrudan 8 milyon TL destek vermiş oluyor.

ÇİFTÇİ KORUCUOĞLU: “ARTIK KENDİMİZİ YALNIZ HİSSETMİYORUZ”

Akören’deki dağıtım töreninde konuşan Çiftçi Seracettin Korucuoğlu, “Çiftçiler olarak yıllardır yalnız kaldığımız için büyük üzüntü duyuyorduk. Belediye Başkanımız Volkan Yılmaz’ın bizlere verdiği destekler sayesinde artık kendimizi yalnız hissetmiyoruz. Bu hizmetlerin devamını bekliyor ve kendisine teşekkür ediyoruz.” dedi.

ERGİN: “BAŞKANIMIZ HER ZAMAN YANIMIZDA OLUYOR”

Törende konuşan Akören Mahallesi Muhtarı Hüseyin Ergin, “Belediye Başkanımızın çiftçilerimize yönelik destekleri her yıl artarak devam ediyor. Köyümüze de pek çok hizmeti hayata geçirdi. Her zaman yanımızda oluyor. Kendisine verdiği desteklerden dolayı teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

YENİÇİFTLİK: “ALLAH BAŞKANIMIZI BAŞIMIZDAN EKSİK ETMESİN”

Kadıköy Mahallesi’nde düzenlenen dağıtım töreninde konuşan Kadıköy Mahallesi Muhtarı Mehmet Yeniçiftlik, “Belediye Başkanımız Volkan Yılmaz’ın geleneksel hale getirdiği tohumluk arpa dağıtım töreninde bir aradayız. Bununla birlikte mısır silajı, ayçiçek yağı, saman balyası ve yem bezelyesi gibi ürünleri çiftçilerimizle ve ihtiyaç sahipleri ile paylaşıyor. Kendisine teşekkür ediyorum. Allah onu başımızdan eksik etmesin.” diye konuştu.

ERTUĞRUL: “SİLİVRİ ADINI DUYURMAYA DEVAM EDECEK”

Kadıköy’deki törende konuşan İlçe Tarım ve Orman Müdürü Nuri Ertuğrul, “Kadıköy, tarım arazileriyle ve hayvancılık potansiyeli ile Silivri’mizin en gözDe mahallelerinden bir tanesi. Başkanımız göreve geldiği ilk günden beri Silivri’deki tarım ve hayvancılığa büyük destekler veriyor. Bu katkılar sayesinde küçük işletmecilerimizin 20-30 yıl daha burada üretimi sürdüreceklerini ve Silivri’nin adını tarım ve hayvancılık alanında duyurmaya devam edeceğini düşünüyorum.” dedi.

YILMAZ: “BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİ BİZİM YAPTIKLARIMIZ YAPIYOR”

Silivri Belediyesinin tarımsal faaliyetleri hakkında bilgiler veren Başkan Yılmaz, “Göreve geldiğimiz ilk yıl 300 dönüm ile başladığımız tarımsal faaliyetlerimizde bugün 3 bin 600 dönüme ulaşmış durumdayız. Silivri Belediyesi çalışmalarıyla Türkiye’de öncü ve örnek oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Ankara Büyükşehir Belediyesi bizim yaptıklarımızın aynısını yaparak çiftçiye destek oluyorlar. Bundan dolayı çok mutluyuz. Hem yaptığımız işin doğruluğu tescillenmiş oluyor hem de çiftçilerimiz desteklenmiş oluyor. Bu yıl 800 ton tohumluk arpanın hasadını yaptık. Bunun 300-350 tonunu Silivri’deki çiftçilerimizde 200’er kiloluk dilimlerle paylaşıyoruz. Bu desteğin ekonomik değeri 6-7 milyon TL civarında. Paylaşımımızın sonunda 20-25 bin dönüm arazi yerli ve milli tohumlarla ekilecek. Üstelik bu tohumluk arpaları systiva ile ilaçladık. Bu sayede üreticilerimizi kök boğaz ilacı masrafından da kurtarmış olduk. Bu yıl 100 bin balya yem bezelyesi ve samanı çiftçilerimizle ücretsiz olarak paylaştık. 500 ton mısır silajı dağıtacağız. Geçtiğimiz yıl 50 bin litre ayçiçek yağını 5’er kiloluk dilimlerle 10 bin ailemize hediye ettik. Bu yıl Trakya Kalkınma Ajansı, Trakya Tohumcular Birliği, Namık Kemal Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Silivri Belediyesi ortaklığıyla yerli ve milli ayçiçek ekimi yaptık. Oradan aldığımız ürünlerle Silivri’nin farklı noktalarında 1.200 dönüme yerli ve milli ayçiçek tohumlarını ektik. Yani İsrail tohumu değil Türk tohumu ektik. Şu an hasat ediyoruz. Buradan elde edeceğimiz 100 bin litre ayçiçek yağını yine 5’er kiloluk dilimlerle 20 bin aileye ulaştıracağız. İlçe Tarım Müdürlüğümüz ile yaptığımız protokol çerçevesinde bütün hayvanların aşı ücretlerini biz ödüyoruz. Silivri Belediyesi olarak bir katı gübre serpme makinesi satın aldık. Çiftçilerimiz bizi aradığında kepçemizle, kamyonumuzla gidip ahırlarından gübrelerini alıyoruz. Eğer tarlalarına taban gübresi olarak kullanmak istiyorlarsa da serpme makinemizle mercimek tanesi kadar parçaladığımız gübreleri eşit miktarda, homojen bir şekilde tarlalarına dağıtıyoruz. Bununla ilgili çiftçilerimizden tek kuruş ücret almıyoruz. Kadir Has Üniversitesi ile hayata geçireceğimiz teknopark projesinin içerisinde bir de tarım teknoparkı olacak. Tarımdaki teknolojik gelişmeleri sizlerle paylaşacağız. Cumhuriyetin 100. yıl dönümünü kutlayacağımız 2023 yılında, 2023 paket yerli ve milli ayçiçek tohumunu üreticilerimizle paylaşacağız. Çiftçilerimiz 1 paket tohumla 25 dönüm yer ekebilecek. Yani Silivri Belediyesinin dağıttığı tohumlarla yaklaşık 50 bin dönüm arazi yerli ve milli Türk tohumu ile buluşacak.” diye konuştu.

“MEZBAHAYI ENİNDE SONUNDA SİLİVRİ’YE KAZANDIRACAĞIM”

Silivri Belediyesi Canlı Hayvan Pazarı yanına bir mezbaha yapılması gerektiği konusunda İBB’ye çağrı yapan Başkan Volkan Yılmaz, “Verdiğimiz sözü tutarak İstanbul’daki tek Canlı Hayvan Pazarını Silivri’ye kazandırdık. Şimdi hayvancılarımız ‘Başkanım Canlı Hayvan Pazarını yaptınız lakin kasaplar, restoranlar veya tüccarlar bir mezbaha istiyor’ diyorlar. Çünkü buradaki alıcılar hayvanlarını alıp Esenyurt’taki mezbahaya götürerek kesiyor. Bu nedenle 3 bin 500 ila 5 bin TL arasındaki nakliye ücretini satın aldıkları hayvan ücretinden kesiyorlar. Biz bu mezbahayı yapmak istiyoruz ama önümüzde bir engel var. Mezbaha yapma ve işletme yetkisi İBB’de. Ben MHP Grup Başkanvekili olduğum İBB meclisinde de İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun kendisine de defalarca ilettim. Buradan bir kez daha çağrı yapıyorum: Gelin, Canlı Hayvan Pazarımızın olduğu yere bir mezbaha yapın. Yeri biz tahsis edelim. Biz hayvan pazarını işletelim siz de mezbahayı işletin. Köylülerimiz ve çiftçilerimiz mutlu olsun. Bizim tüm bu çağrılarımıza rağmen kendilerinden bir cevap gelmiyor. Diyoruz ki o zaman yetkiyi bize verin Silivri Belediyesi olarak bu mezbahayı biz yapalım. Ona da cevap vermiyorlar. Ben burada şikâyet ediyorum size; İBB mezbahayı yapmıyor, Silivri Belediyesinin yapmasına da izin vermiyor. Yetkimiz olsa biz 3 ay içerisinde bitirir ve mezbahayı vatandaşlarımızın hizmetine sunarız. Ama merak etmeyin; bu kardeşiniz eninde sonunda o mezbahayı Silivri’ye kazandıracak. Bu konunun peşini bırakmayacağız.” dedi.

“AKÖREN-KADIKÖY YOLUNU PIRIL PIRIL HALE GETİRECEĞİZ”

Kadıköy-Akören yolunun yenileneceğini açıklayan Başkan Volkan Yılmaz, “İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun Silivri’de gerçekleştirdiği Muhtarlar Toplantısında muhtarlarımızın Akören-Kadıköy yolu ile ilgili bir talebi olmuştu. Sayın Bakanımızın takdir ve olurlarıyla Akören ile Kadıköy arasında bulunan 8 km’lik yolun ihalesini yaptık. Bu hafta sözleşme imzalayacağız. Önümüzdeki hafta Akören’in girişinden başlayarak Kadıköy’ün içine kadar yolumuzun asfaltını yapacağız. Ayrıca bordür, kaldırım ve aydınlatmaları ile bu yolu pırıl pırıl bir hale getireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Dağıtım törenlerine; Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, İlçe Tarım Müdürü Nuri Ertuğrul, Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü İskender Kuloğlu, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Nuray Koçer, siyasi parti temsilcileri, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

 
nje1otboxsp3khxlufaq2lru.jpg

frjpgdybdbhkqanwms7plcy8.jpg

nozvyacjbx6wfIiy3758pqlt.jpg

fnimjmIr17uvqds49pzzrkdq.jpg

jz25tfsckIn3qddohcg6lmwl.jpg

bnaer9lt2qacnejlmbxfk0zo.jpg

aejeI3w60pypzjz4ncbx2hmr.jpg

rjcrsovvlbsntdk780uwkqhq.jpg

pq893lj5wyjeu1oxggis4dzn.jpg

a4p6tsu0crkhws1wf9jhdv8z.jpg

neqIwasgk71srkwhypzqjclt.jpg

9aodkuzyjcrogedet6cs1m3q.jpg

gk8hmdsjmaytcw0lo3nrl4ed.jpg

qtj4aghcruexdy1tqkbvz0oi.jpg

cxdn2oz3df0sg7gbxr6pwhvI.jpg

jucsdnm3gzrrdmvulwqtk6wi.jpg

oreosbnrwvsIyihukwhlqad5.jpg

4o69bstkvlkzz80qujl3guen.jpg

ckI6qxtxfjwsbhsaowqnbj2p.jpg

bpnb4cu9j1efu5eixkI8whqy.jpg

ngmsqn4tibjlh28wuej9oycd.jpg

mclbb6vs7ueenha8pwi0zu49.jpg

kgwlhd6un2sfzxokvjrejpuh.jpg

sox5md7frptekcptcakevylg.jpg

b2alhm3ppwfcn4y0odtjIzyc.jpg

ol23qtmphbawzjvn10x4Ima9.jpg

xbqqypc6getou8tmj57bms2n.jpg

p2g1y4fnsjxIkwgrutzchzbi.jpg

zsx30intw9up5rpIfwqrealt.jpg

ceesryv84cpwzf0bznuh61dq.jpg

lvs9ewhc1oykfntzdueuoaIm.jpg

5qsuvzb2k7xzynrvfmts0fp3.jpg

yigdzospjxc98o4bqla6wxmI.jpg

glmuqatovtys6wcw1nnsadh5.jpg

j59dsznhmp8hpwlslqfik3ro.jpg

ych3mreqoszu5tm8vyahkgxv.jpg

uyxhfekwphg0rnj1m2tjwxz5.jpg

csm4lryj3cbbpk9q2oesmhx1.jpg

nyuivplmczfon54bpbvhdjhk.jpg

jclqyx3ecf2gzhu4v5guvt1n.jpg

buexnxhyjfrcprlmam7y085z.jpg

torxv2lv6yrtq31ziscjgdIy.jpg

cpkrcyf2bq1aptk9nshj6mzv.jpg

sp1v6zkf7orae5qwahnsrne2.jpg

wqdfrsxsn0y2euvltnz4vlc3.jpg

kertafypuq7jm2hIddyxp8v6.jpg

quymvtdwql5zennwso07Ifjl.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.