ANILARIN ŞAHİDİ AŞTİ’DE ÇOK GÜZEL ŞEYLER OLUYOR

ANILARIN ŞAHİDİ AŞTİ’DE ÇOK GÜZEL ŞEYLER OLUYOR

YENİLEME ÇALIŞMALARINDA İLK ETAP TAMAMLANDI

Ankara Büyükşehir Belediyesi,AŞTİ’ye daha modern ve işlevsel bir görünüm kazandıracak yenileme çalışmalarında hızla ilerliyor. Sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşımla Başkentliler kadar AŞTİ’yi kullanan tüm yolcuları da bilgilendiren ABB Başkanı Mansur Yavaş, “Ankaralıların ve yolu Ankara’ya düşenlerin anılarının şahidi AŞTİ’de yenileme çalışmalarımızın ilk etabını tamamladık. Diğer etapları da yıl sonuna kadar tamamladığımızda büfeler ve gişeleri yeni görünüme kavuşturacak, ofis, kütüphane ve sergi alanlarını hizmetinize sunacağız” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara Şehirlerarası Terminal İşletmesi’ne (AŞTİ)daha modern ve konforlu bir görünüm kazandırmak amacıyla 27 Ocak 2021 tarihinde başlattığı yenilemeçalışmalarının ilk etabını tamamladı.

ABB Başkanı Mansur Yavaş sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımla AŞTİ’deki geniş kapsamlı bakım-onarım veyenilemeçalışmaları hakkında Başkentliler kadar AŞTİ’yi kullanan tüm yolcuları da bilgilendirdi. Yavaş,“Ankaralıların ve yolu Ankara’ya düşenlerin anılarının şahidi AŞTİ’de yenileme çalışmalarımızın ilk etabını tamamladık. Diğer etapları da yıl sonuna kadar tamamladığımızda büfeler ve gişeleri yeni görünüme kavuşturacak, ofis, kütüphane ve sergi alanlarını hizmetinize sunacağız” dedi.

YILLAR SONRA İLK YENİLEME ÇALIŞMASI

Türkiye’nin en büyük otobüs terminallerinden biri olan AŞTİ’de yıllar sonra başlatılan yenileme çalışmaları ile ekonomik ömrünü tamamlayan ısıtma, yangın merdivenleri, oturma grupları, tavan aydınlatma ve havalandırma sistemleri tek tek yenilendi.

Kapılarını grafiti sanatçılarına açarak dış cephesinde de örnek bir çalışmaya imza atılan ve Başkent’e yakışır şekilde çehresi değişen AŞTİ’nin iç ve dış cepheleri de boyandı. AŞTİ içerisinde yapıldığı günden bugüne kadar hiç bakım görmeyen, deforme olmuş yanıcı malzemeden imal edilmiş duvar kaplama panelleri kaldırılarak, yanmaz nitelikte çimento ve alçı esaslı cephe kaplama malzemeleri ile tüm iç cephe duvar kaplamaları değiştirildi.

İKİNCİ ETAP ÇALIŞMALARI İLE BÜFE VE BİLET GİŞELERİ DE YENİLENECEK

İhalesi tamamlanan ve Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından haziran ayı içinde yapımına başlanacak ikinci etap yenileme çalışmaları kapsamında ise AŞTİ içerisinde yer alan otobüs yazıhaneleri ile büfeler tamamen yenilenerek, modern bir görünüme kavuşturulacak.

AŞTİ’de bulunan otobüs yazıhaneleri vatandaşların ulaşımı ve yoğunluk bölgesine göre yeniden düzenlenecek. Faaliyet gösteren mevcut büfeler fonksiyonel olmadığından dolayı kaldırılarak yerine modern büfeler konulacak.

SIRADA ÜÇÜNCÜ ETAP VAR

BUGŞAŞ tarafından projesi tamamlanan üçüncü etap çalışmaları için de kısa süre içinde yapım ihalesine çıkılacak.

Yıl sonuna kadar tamamlanması planlanan üçüncü etap çalışmaları ile AŞTİ’de seyahat temalı kütüphane, üniversite öğrencileri için ders çalışma salonu, günlük kiralık ofis ve toplantı salonları, sergi ve gösteri salonu ile çocuk oyun alanı yapılacak.

AŞTİ’de ayrıca 25 bin metrekarelik çatı alanına güneş enerjisi kurulacak. 14 Haziran 2022 tarihinde ihaleye çıkacak olan BUGSAŞ, terminalin tükettiği enerjinin yüzde 50’sini güneş enerjisinden karşılayarak tasarruf da sağlayacak.

8vnh3f9wI5rkmotpq7lz2xeg.jpg

3wafyrswzohlr5tjqcg10gih.jpg

uqpyslumqcebnjkws3a4Icjr.jpg

s7zidetokl5wfhcrtxI2lv9s.jpg

olycc7vuh2msjwap64rhoe1p.jpg

2qodtbzymq1limx6I9slnr3w.jpg

aqdb6y4nvf3emtcesmdhcI7t.jpg

2mosrbhqsvof5tcu3du8agye.jpg

dqftesakajxIluy6zy5cg7fb.jpg

hflbqrpgo07zdwyfnlp8juhk.jpg

lrjoyxddnq6big4sjhtbp2ct.jpg

rkafppbxfaned21xmyr8g4wz.jpg

7eny6bhtwnqydiojcfumcs5e.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.