ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 3 YILDA 40 ADET YEŞİL ALANI HİZMETE AÇTI

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 3 YILDA 40 ADET YEŞİL ALANI HİZMETE AÇTI

3 yıllık sürede hizmete açılan Çubuk 1 Barajı Rekreasyon Alanı, 30 Ağustos Zafer Parkı, Gazi Park, Kaykay Parkı, Karavan Parkları ve Şule Çet Parkı gibi yeşil alanlar her gün binlerce başkentliyi ağırlıyor. Bugüne kadar 40 adet yeşil alan ve parkı Ankara’ya kazandıran ABB, yeni rekreasyon alanlarının açılışı için de gün sayıyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara’yı “Yeşilin Başkenti” projesi kapsamında kente yeni rekreasyon ve park alanları kazandırmaya devam ediyor.

3 yılda Ankara’ya Çubuk 1 Rekreasyon Alanı, 30 Ağustos Zafer Parkı, Gazi Park, Kaykay Parkı gibi 40 adet yeşil alan, park ve rekreasyon alanını kazandıran Büyükşehir Belediyesi, yeni rekreasyon alanlarının açılışı için de gün sayıyor.

TARİH VE DOĞA İÇ İÇE

Bir tarihin yattığı, Atatürk’ün cumhuriyete armağan ettiği ilk betonarme barajı olan Çubuk 1 Barajı Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından baştan aşağı yenilenerek hizmete açıldı. Yenileme öncesi tam 27 yıl atıl kalan ve adli vakaların yaşandığı alan artık yenilen çevresi, oyun alanları, Atatürk Evi, bisiklet yolları, etkinlik ve mesire alanları, serası, spor sahası, muhteşem doğası ve yeşilin her tonunu barındıran yeni görüntüsüyle özellikle hafta sonları dolup taşıyor.

Uzun yıllar atıl durumda kalan ve yalnızca belirli bir ailenin kullanımında olan 30 Ağustos Zafer Parkı’nda yapılan kapsamlı yenileme çalışması sonucunda artık vatandaşlar, haftanın 7 günü spordan pikniğe kadar birçok aktiviteye katılarak temiz havanın keyfini çıkarıyor. AŞTİ’nin yanında yer alan park ve çevresi; bisiklet yolları, oyun ve piknik alanları ile toplamda 166 bin metrekarelik yemyeşil bir alana sahip.

ATA MİRASINA UYGUN HÂLE GETİRİLDİ

Atatürk Orman Çiftliği arazisinde yıllardır atıl durumda bulunan yaklaşık 62 bin metrekarelik alan, Büyükşehir Belediyesi tarafından Ata mirasına uygun hâle getirildi ve Gazi Park adını aldı. Yeşil alanları, spor sahaları, çocuk oyun parkurları, özgürce dolaşan hayvanları ve BELPA kafeteryası ile Gazi Park her hafta sonu binlerce Başkentliyi ağırlıyor.

Gençleri spora teşvik etmek amacıyla birçok projeyi hayata geçiren ABB, başkente ilk Kaykay Parkı’nı da kazandırdı. Çukurambar’da bulunan, 3 bin 400 metrekarelik kaykay parkı seyirci tribünleri ve yeşil alanlarla birlikte farklı yaş gruplarına hitap eden parkurlardan oluşuyor.

KADINA ŞİDDETE KARŞI SEMBOL OLDU

Ankara Büyükşehir Belediyesi, kadın cinayetine kurban giden Şule Çet’in adını Çankaya Ahlatlıbel Mahallesi’nde yaptığı parka vererek ölümsüzleştirdi. 43 bin metrekarelik alana kurulan park, Ahlatlıbel’de Ankaralıları ağırlamaya devam ediyor.

Büyükşehir Belediyesi, son dönemlerde ilginin arttığı karavan turizmini yaygınlaştırmak ve Başkenti karavanların uğrak noktası haline getirmek amacıyla Kurtboğazı Barajı ve Mavi Göl’de ‘Karavan Park’ projesini hayata geçirdi. Parklar, karavan severlere otopark, kamp alanı, temiz su, elektrik ve sosyal donatı alanlarıyla hizmet veriyor.

BAKAP’TA ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Ankara Büyükşehir Belediyesi ayrıca Etimesgut Gökay Caddesi Parkı, Yenimahalle Ebrar Camii Yanı Parkı, Çankaya Yıldızevler 737. Sokak Parkı, Yenimahalle Çakırlar Parkı, Mamak Kusunlar Mahallesi (39538 Ada Yanı) Parkı ve Söğütözü 2120. Cadde Parkı gibi pek çok park ve rekreasyon alanını da Ankara’ya kazandırdı.

Gölbaşı’nda bulunan BAKAP Tarım Kampüsü’nde ise çalışmalar sürüyor. Karaoğlan Mahallesi’nde bulunan ve ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılması amacıyla meyve ve sebze üretimi de yapılan kampüste aynı zamanda cumhuriyetin 100. yılına yaraşır 2 bin 700 dönümlük dev bir rekreasyon alanı için de çalışma gerçekleştiriliyor.

Batı Park Rekreasyon Alanı, Göksu 2. Etap Rekreasyon Alanı, Alacaatlı Lavanta Parkı, Lodumlu Mahallesi Rekreasyon Alanı ve Karaköy Mesire Alanı 2. Etap’ta çalışmalar devam ederken Bağdat Caddesi (Cemre Parkı Karşısı) Rekreasyon Alanı, Keçiören Ovacık Parkı, Beştepe Caddesi Park ve Rekreasyon Alanı ile Mamak Kusunlar ASKİ Anı Parkı’nın da temelleri atıldı.

ph9gpvmb8sc4nkoalyhw3kzq.jpg

mdqb9na7vksvxerhsdmyoucu.jpg

hqanuwdnebj0b97eoxrzI1gk.jpg

lgujhlbuvntykd6nxobdpi07.jpg

gg42fdl0sl9bo8oqyduiskpv.jpg

g4sekuzjxymk2vacqeyllt5c.jpg

badt3rd26qeivp0hf5uwoymn.jpg

8lhlo564iuaxzm1Ipr7xaehf.jpg

ghwntxlzo4mpufaramcefjip.jpg

jlyfzyjczfpcek5bhowb3np2.jpg

qemoa26xijbdttswdu1hrmc8.jpg

j2wmmqbrwIdxkho6n3kn4jx7.jpg

dlluao0f6oshh9tr2p53xesc.jpg

xlkv5ga8fju9hxs7m2nItmco.jpg

tdwmIxs7ngpfikrldje1pb8o.jpg

kybptxmejiog7bwuvazn1fyx.jpg

rdglI3josbghmyp9wxsnwute.jpg

4wtuaekcf7nvzrj5pl6hda0p.jpg

Ij9ehxspfgn7otkwqbdnzwvv.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.