ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ AYAŞ BAYRAM MAHALLESİNİ İÇME SUYUNA KAVUŞTURDU

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ AYAŞ BAYRAM MAHALLESİNİ İÇME SUYUNA KAVUŞTURDU

Bayram Mahallesi’nin 4 kilometre uzağında tespit edilen ve yaklaşık 200 metre derininde sondaj vurularak saniyede 15 litre verim elde edilen, bin 296 metreküp kapasiteye sahip kuyu suyunun analiz sonuçları incelenerek içme suyu çıkarılmaya başlandı. A1 kategorisinde insani tüketime uygun olarak çıkarılan içme suyu; şebeke borusu döşeme çalışmasının ardından 4 kilometre uzaklıktaki Bayram Mahallesi’ne ve 8 kilometre uzaklıkta olan Ayaş merkeze ulaştırılıyor.

 

Ankara Büyükşehir Belediyesi, ‘insan odaklı’projelerini hayata geçirmeye devam ediyor.

ASKİGenel Müdürlüğü, yıllardır su sıkıntısı yaşayan Ayaş Bayram Mahallesi’ni içme suyuna kavuşturdu.

 

SONDAJ 200 METRE DERİNLİKTE BULUNAN SUYU KÖYE ULAŞTIRIYOR

Bayram Mahallesi’nin 4 kilometre uzağında tespit edilen ve yaklaşık 200 metre derininde sondaj vurularak bulunan kuyudan, saniyede yaklaşık 15 litre içme suyu çıkarılmaya başlandı.

Çıkarılan içme suyu; şebeke borusu döşeme çalışmasının ardından 4 kilometre uzaklıktaki Bayram Mahallesi’ne ve 8 kilometre uzaklıktaki Ayaş merkeze ulaştırılıyor.

 

SUYA İHTİYACI OLAN MAHALLELER DE İÇME SUYUNDAN YARARLANMAYA BAŞLADI

Bayram Mahallesi’nde açılan kuyunun projelendirme çalışmaları ve bağlantı projeleri tamamlanarak 2023 yılının ikinci yarısında içme suyu ihtiyacının karşılanması amacıyla saniyede 15 litrenin 7,5 litresi Bayram Mahallesi’ne, kalan kısmı ise Ayaş Ilıca Mahallesi’ndeki ana depoya ilave olarak veriliyor. Ilıca Mahallesi’nden ise merkez mahalleler ve Oltan Mahallesi gibi suya ihtiyacı olan mahalleler de içme suyundan yararlanmaya başladı.

 

“TEMİZ VE PIRIL PIRIL SUYA KAVUŞTUK”

Sondaj ve terfi istasyonuna yaklaşık Bin 200 metreden 17 adet elektrik direği ile enerji temini yapıldığını söyleyenAyaş Bayram Mahallesi Muhtarı Cavit Can,“Köyümüzde uzun zamandır su sıkıntısı çekiyorduk. Bayram ziyaretinde Mansur Başkan köyümüzü ziyaret etti. Köyde yaşadığımız sıkıntıları kendisine ilettik. Buraya kısa zamanda makineler geldi. Büyükşehir sondajını yaptı ve çalışmayı tamamladı. Yaptıkları çalışmalarda bol miktarda su çıktı. Bir kısmını bizim köye verdiler bir kısmını da Ayaş merkeze verdiler. Suyumuz bollaştı, köyümüz rahat etti. Yaklaşık 200 metre derinliğinde sondaj yapıldı. Kışın 100 hane, yazın 200 hane var köyde... Suyun kalitesi memba kalitesinde, temiz ve pırıl pırıl suya kavuştuk”derken, köy sakinlerinden çiftçi Mustafa Uluışık da şunları söyledi:“Bayram köyünde 50 senedir yaşıyorum. Hayvancılık ve çiftçilik yapıyorum. 2 sene önce Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş köyümüze geldi. Muhtarımızın su talebi oldu. Başkan ‘su kaynağınız varsa ölçtürelim suyunuz varsa işe girelim’ dedi. 10 gün içerisinde ekip geldi suyu tespit ettiler. Arkasından sondaj çalışmalarına başladılar. 4 kilometre şebekeyi döşediler. 6 ay içerisinde suyumuz köye basıldı. Eskiden günde 2 saat suyumuz akardı 10 saat akmazdı şimdi 24 saat suyumuz akmaya başladı hiçbir su sıkıntımız kalmadı. Eskiden tarladan eve gelirken duş bile alamıyorduk. Aynı zamanda yolumuz yenilendi, kanalizasyona ek yapıldı, mazot, tohum, nohut ve gübre gibi tarımsal desteklerde aldık Büyükşehirden. Bunu bize babamız yapmadı ama sağ olsun Mansur Başkan yaptı.”

SU, SONDAJIN YANINDA BULUNAN TOPLAMALI TERFİ İSTASYONUNA AKTARILIYOR

Ilıca tarafı dâhil 6 milyon 243 bin 285 TL ve Ilıca tarafı hariç 4 milyon 701 bin 779 TL toplam maliyeti olan sondajdan çıkan suyun verimli kullanılabilmesi amacıyla grup köy projesi tasarlanarak öncelikle sondajın yanında bulunan toplamalı terfi istasyonuna aktarılıyor. Bu terfi merkezi 2+2 pompa sistemi ile planlanmış 2 pompa aktif halde çalışırken kesintisiz bir hizmet sunabilmek için 2 adet de yedek pompa bulunuyor. Aynı zamanda terfi merkezinin uzaktan kontrolünü sağlayan scada sistemi de tamamlanarak faaliyet gösteriyor.

 

5zcdb9trjqnIvzbu6algkue1.jpg

9zruco2xqk1ao7dcp8Imtu4z.jpg

ohw2gtep0ekIvust4a9zd5hx.jpg

tywjbrlvzfsu6akd5nj8gqse.jpg

yjIkostd5bm7c4hixa2fegsh.jpg

wlou8m5nffsdzh9aq27rkbv0.jpg

mnibwxbdrgl1x8rvthsu79zc.jpg

0dnrfzonqkIh8gicu9jeztqj.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.