ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEN ÇEVRE DOSTU ELEKTRİK ÜRETİMİ: AŞTİ KENDİ ELEKTİRİĞİNİ ÜRETMEYE BAŞLADI

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEN ÇEVRE DOSTU ELEKTRİK ÜRETİMİ: AŞTİ KENDİ ELEKTİRİĞİNİ ÜRETMEYE BAŞLADI

Çatıya yerleştirilen paneller gün ışığını doğrudan elektriğe dönüştürecek ve AŞTİ’deenerji tüketiminin yaklaşık yüzde 50’si yenilenebilir enerji kaynağından karşılanacak. GES’in enerji üretimine başladığını sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşımla duyuran Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Önce AŞTİ’yi şimdi de enerjisini yeniledik” dedi.

  

Ankara Büyükşehir Belediyesi, çevre dostu enerji üretimine katkı sağlamak amacıyla hayata geçirdiği projeler ile örnek olmaya devam ediyor.

ABB iştiraklerinden BUGSAŞ AŞ, AŞTİ içerisinde tüketilen enerjiden tasarruf sağlamak amacıyla çatıya kurduğu fotovoltaik panellerden oluşan Güneş Enerji Santrali çalışmalarını tamamladı.

GES’in enerji üretimine başladığını sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşımla duyuran Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, şu ifadeleri kullandı:

“Önce AŞTİ’yi şimdi de enerjisini yeniledik. AŞTİ çatısına kurduğumuz Güneş Enerji Santrali çalışmalarını tamamladık. Panellerimiz gün ışığını doğrudan elektriğe dönüştürecek ve AŞTİ’de enerji tüketiminin yaklaşık %50’si yenilenebilir enerji kaynağından karşılanacak.”

ENERJİ TÜKETİMİNİN YARISI YENİLENEBİLİR KAYNAKTAN KARŞILANACAK

Her gün binlerce kişi tarafından ziyaret edilen AŞTİ’de, güneş ışığını doğrudan elektriğe dönüştürerek çevre dostu bir enerji üretim süreci başlatılırken, proje ile enerji maliyetlerinin düşürülmesi hedefleniyor.

AŞTİ’de elektrik üretimine başladıklarını söyleyen BUGSAŞ Genel Müdürü Vecihi Halil İyigün şu bilgileri verdi:“GES projemiz tamamlandı ve elektrik üretimine başladık test amaçlı. Alanımızda toplam 20 bin metrekarenin 14 bin metrekaresine 4 bin 194 adet panel yerleştirerek, elektrik üretiminin yaklaşık AŞTİ’nin yıllık tüketimi 7 milyon kilowatt saat (kWh) ise, ortalamamız bu 3 buçuk kilowatt saatlik bir üretimimiz olacak. 2 buçuk megavatlık bir santral kuruldu buraya. Mevzuatsal sürecimiz 3-4 gün içerisinde tamamlanacağını değerlendiriyoruz. Önümüzdeki hafta AŞTİ GES projesi hayata geçirilmiş olacak.”

Güneş Enerjisi Santrali Projesi’nin hayata geçirilmesiyle birlikte, çevrenin koruması ve sürdürülebilirlik konusunda önemli bir adım atılmış oldu.

yjwv8ek4updpftybzrgvkein.jpg

lfj4ovq3nnxtrq81r0ygIdhx.jpg

3nr6bad5hfszlsue0cyrxgIp.jpg

tr72xj9xpywgogbudvso3htj.jpg

3dunzoqs7xciavlmxsj9lmpt.jpg

mIjkgsapg7ei4xdjm2vqxobb.jpg

ly05ygjh39lmgawpwfxcud6k.jpg

goz0a7yop4uln95u8zjepcym.jpg

zy0lvdgs6csxm49bxacrqhbm.jpg

qgh8basfrIpmko0yzn72glxl.jpg

zkyocdymbevwaxaoq0lpis1v.jpg

rpymtiadbxejwm95xfrtdqz7.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.