ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN HAYVAN YETİŞTİRİCİLERİNE VERDİĞİ EĞİTİMLER SÜRÜYOR

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN HAYVAN YETİŞTİRİCİLERİNE VERDİĞİ EĞİTİMLER SÜRÜYOR

Gölbaşı Oyaca Mahallesi’ndeki hayvan yetiştiricilerine buzağı bakımı, küçükbaş-büyükbaş hayvan beslenmesi ve sağım hijyeni konusunda eğitim verildi.

 

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkentte kırsal kalkınmayı desteklemeye ve hayvan yetiştiriciliğine teşvik edecek projelere öncelik vermeyi sürdürüyor.

Başkentte hayvancılığın geliştirilmesi ve yetiştiricilerin bilinçlendirilmesi amacıyla eğitimler veren Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı bu eğitimler kapsamında; Gölbaşı ilçesi Oyaca Mahallesi’ndeki hayvan yetiştiricileriyle buluştu.

Büyükşehir Belediyesi sağladığı eğitim desteği ile Ankara’nın hem kırsal hem de merkez mahallelerindeki yetiştiricilerin daha kârlı, verimli ve bilinçli yetiştiricilik yapmasını hedefliyor.

 

“YETİŞTİRİCİLERİMİZE KATKIDA BULUNMAK İSTİYORUZ”

Belediye personeline yönelik ‘Süt Sığırlarında Yemleme Strateji Semineri’de veren Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Akademisyenlerinden Prof. Dr. Betül Zehra Sarıçiçek, Oyaca Mahallesi’ndeki hayvan yetiştiricilerinebuzağı bakımı, küçükbaş-büyükbaş hayvanların beslenmesi, sağım hijyeni konularında bilgi verirken yetiştiricilerin merak ettiği konularda sorularını da cevaplandırdı.

Buzağı bakımından küçükbaş-büyükbaş hayvanlarının beslenmesi ve sağım hijyenine kadar pek çok konuda bilgi verdiklerini belirten Prof. Dr. Betül Zehra Çiçek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ülkemizde hayvancılık çok kötü bir yere doğru gidiyor ve ekonomik krizden dolayı insanlar hayvancılıktan çok fazla para kazanamıyorlar. Onların daha doğru hayvancılık yapmaları, hayvanlarını daha düzgün beslemeleri, yemleri ve sağımları steril ortamda yapmaları ve kaliteli süt elde edip insan beslenmesine sunmaları için yanlışları varsa düzeltmek, eksikleri varsa tamamlamak ve onlara katkıda bulunmak amacıyla bir eğitim düzenledik. Ankara Büyükşehir Belediyesine de hayvancılık konusunda verdiği desteklerden dolayı da teşekkür ediyorum.”

Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak yerli üreticilerin yanında olmaya devam edeceklerini dile getiren Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı Veteriner Hekimi Nadide Yıldırım ise“Bizim küçük aile işletmelerimizin genelinde daha geleneksel yöntemlerle hayvancılık yapılıyor. Biz güncel bilgileri onlarla paylaşarak daha kârlı ve verimli hayvancılık yapmalarını amaçlıyoruz”dedi.

Program sonunda eğitime katılan yetiştiricilere plastik kova, meme daldırma kabı, sağım sonrası daldırma solüsyonu ve buzağı biberonundan oluşan meme kiti hediye edildi.

0en1x8ccpf5k6usInyqtwxfl.jpg

3pavcqnsfrlulhkggdrjzk2b.jpg

lIc6yztvmbcwak24kpxgdd8y.jpg

lygyzeko7erd4fj5n3qahsn1.jpg

vlmlwdb8es5opzqc2dyaje6p.jpg

y1nfjmgh2bg4xzq9al3hpdwe.jpg

jx3pgmupcq4sukdgd521yfla.jpg

9Il0hvtgn5dnlhbty6kjbuvr.jpg

fu6t2rhhscupIcrlgktn0x7e.jpg

iqt6z0gmxqedsl3hyjlbzkox.jpg

lgymnq8uxfzzfgrbsd2neidj.jpg

xtdbn2uwdrjke5Iffwgyrc68.jpg

qnfpzij2mudbkevspytrln95.jpg

wg6mhnrfdiqtaavteljIupyj.jpg

yzlfux7ktm5ejaq0p8sotwyg.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.