ANKARA BÜYÜKŞEHİR YILLARDIR İHMAL EDİLEN ALTYAPI SORUNLARINA NEŞTER VURUYOR

ANKARA BÜYÜKŞEHİR YILLARDIR İHMAL EDİLEN ALTYAPI SORUNLARINA NEŞTER VURUYOR

Mahallelerde açıktan akan pis suların toprak altına alınmasından halk sağlığını tehdit eden asbestli boruların değiştirilmesine, çevre ilçelere sağlıklı su taşınmasından, nüfus artışından kaynaklı yetersiz altyapı sorunlarının giderilmesine kadar milyarlarca liralık yatırım yapan ABB, 3 yıllık sürede kent genelinde altyapı seferberliği başlattı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, kaynaklarını Başkentlilerin acil çözüm bekleyen sorunlarını çözüme kavuşturmak ve ihtiyaçlarını karşılamak için kullanmaya devam ediyor.

Başkentin yıllardır ihmal edilen ve kangrene dönen altyapı, kanalizasyon ve yağmur suyu hattı sorunlarına neşter vuran Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü, vatandaşlardan gelen talepleri dikkate alarak 3 yıllık sürede Ankara’nın 25 ilçesinde altyapı seferberliği başlattı.

POLATLI’NIN KADERİ DEĞİŞİYOR

Türkiye’ninen büyük içme suyu arıtma tesisi olan ve Başkent Ankara’yı besleyen İvedik İçme Suyu Arıtma Tesisi ile Polatlı arasında 29 Ekim 2020’de yapımına başlanan ana isale hattı yapımı hızla ilerliyor. Proje tamamlandığında Etimesgut ilçesinin bir kısmı, Sincan Saray TOKİ bölgesi, Yenikent, Temelli, Anayurt Mahallesi, Anadolu OSB, Dökümcüler OSB, Başkent OSB ve Polatlı’nın tamamı temiz suya kavuşacak.

ÇUBUK VE AKYURT’UN İÇME SUYU SORUNU ÇÖZÜLDÜ

Projesi 5 Mayıs 2017’de onaylanan ancak uzun süre yapımı ihmal edilenÇubuk- Akyurt İçme Suyu İsale Hattı2021 yılında tamamladı. 36 milyon lira maliyetle geçen sene tamamlanan 23,5 kilometrelik proje sayesinde 75 bin kişi sağlıklı ve kesintisiz suya kavuştu.

MAMAK-GÖLBAŞI ARASI İÇME SUYU HATTI’NDA SON YAKIN

Gölbaşı ilçe merkezi başta olmak üzere birçok kırsal mahallede toplamda 675 bin kişiyi sağlıklı suya kavuşturacak olan“Mamak-Gölbaşı Arası İçme Suyu Ana İletim Hattı”projesinde sona yaklaşıldı.

Yaklaşık 260 milyon maliyetle yapılan 26 kilometrelik hattın 20 kilometresi tamamlandı. Bu sene tamamlanacak proje sayesinde 40’a yakın mahallenin su sorunu çözülecek.

20 YILLIK HASRET BİTTİ

Yaklaşık 20 yıldır su sorunu yaşayan Temelli’ye 11 milyon liralık yatırımla arıtma tesisi yapıldı. Proje ile Temelli Ihlamurkent ile Hürriyet, Cumhuriyet, İstiklal ve Alcı mahallelerinde su problemi çözüldü.

ELMADAĞ BÖLGESİNDE 50 BİN VATANDAŞIN SU SORUNU ÇÖZÜLECEK

Başkentin içme suyunun arıtıldığı İvedik İçme Suyu Arıtma Tesisi’nden Elmadağ, Hasanoğlan ve Lalahan’a sağlıklı, kaliteli ve kesintisiz şebeke suyu taşıyacak 23 kilometrelik Mamak-Elmadağ İçme Suyu Hattı’nda çalışmalar sürüyor. 110 milyon liraya mal olacak ve bu sene tamamlanması hedeflenen projeyle içme suyu ihtiyacını kuyulardan karşılayan 50 bin vatandaşın sorunu çözülecek.

ATIK SULAR KAPALI SİSTEME ALINIYOR

Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın konuşmalarında sık sık“Benim önceliğim insan sağlığı, insan canı”diyerek vurguladığı açıktan akan kanalizasyon suyu sorunu, kapalı sisteme dâhil ediliyor.

Ankara’da halk sağlığı tehdit eden açıktan akan kanalizasyon sorunu bulunan 567 mahallenin 155’inde kanalizasyonu kapalı sisteme alındı. 85 köyde daha çalışmalar sürüyor.

BAŞKENT ASBESTLİ BORULARDAN KURTULDU

Ankara’da 220 kilometresiinsan ve çevre sağlığını olumsuz etkileyenasbestli olmak üzere yaklaşık 400 kilometrelik eskimiş içme suyu hattı, 91 milyon lira maliyetle yenilendi.

Su problemi yaşanan, tankerlerle su taşınan mahallelerin de sorunları çözüldü. 530 adet su deposu yapıldı ya da onarıldı. Yaklaşık 130 mahallede ise sondaj çalışması yapılarak su temini sağlandı.

3c2zlfotakby0dqzvdn4plju.jpg

fjuwjceboqdl2mdstga0uxIl.jpg

2ozxaIriuho7ndcvjvwqhnju.jpg

sf3jgmlatepcux9v5v0t1peq.jpg

kzxanmhr6e3qgbueyIv1w9gp.jpg

c9ez4ujauklwqae6nvgnyrox.jpg

yvIhlnffceszvj4mqswkq7ew.jpg

yfkree3qmmxdb0bisgyu5d49.jpg

ljIu1qwtavpmgbdcfarjx2s6.jpg

jpq0tnwekdIazz7tgsa3rskj.jpg

fv3gyg9tIzzxbpnscjwbljld.jpg

9hxpiycvw8jvnje6tqdtzfqb.jpg

fytqrzx4fvpudIj5db72uess.jpg

lvnjmshywk4cghldcaexbt56.jpg

7akxs2hIur4jk8vspz0nhw5b.jpg

2fohxnpi5n7xcqbjh3gafIpr.jpg

gwds769vku53yptfzwbnlnao.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.