ANKARA BÜYÜKŞEHİRİN ULUS TARİHİNE IŞIK TUTAN “MİRAS ŞANTİYE GEZİLERİ” DEVAM EDİYOR

ANKARA BÜYÜKŞEHİRİN ULUS TARİHİNE IŞIK TUTAN “MİRAS ŞANTİYE GEZİLERİ” DEVAM EDİYOR

Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığının uzman arkeolog rehberleri eşliğinde gerçekleştirilen gezilerde vatandaşlar; Roma Tiyatrosu, Arkeopark ve Ankara Kalesi’ni gezerken hem bölge tarihine ilişkin bilgiler alıyor hem de restorasyon çalışmalarını yerinde inceleme imkânı buluyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesinin kentin kültürel ve tarihi mirasının korunmasının yanı sıra gelecek nesillere aktarılması ve vatandaşlara hayata geçirilen çalışmalar hakkında bilgi paylaşılması amacıyla düzenlediği“Ankara MirasŞantiyeGezileri”devam ediyor.

Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığının uzman arkeolog rehberleri eşliğinde gezilerde vatandaşlar; Ulus Tarihi Kent Merkezi’nin içinde yer alan Roma Tiyatrosu, Arkeopark ve Ankara Kalesi’ni gezerken hem bölge tarihine ilişkin bilgiler alıyor hem de restorasyon çalışmalarını yerinde inceleme imkânı buluyor.

YİRMİ BİRİNCİSİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığı; Roma Tiyatrosu, Arkeopark ve Ankara Kalesi Sokak Sağlıklaştırma Projesi kapsamında çalışmalarının yürütüldüğü şantiyelerin kapılarını vatandaşlara açmaya devam ediyor. Başkentin 2 bin 800 yıllık tarihine ışık tutan yapıları yeniden ayağa kaldırmak ve gelecek nesillere aktarmak için restorasyon çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Uzman rehberler eşliğinde ücretsiz olarak21’incisigerçekleştirilengezilere;https://forms.ankara.bel.tr/ankaramirasadresinden form doldurularak katılım sağlanabiliyor.

VATANDAŞLARDAN BÜYÜKŞEHİRE TEŞEKKÜR

Düzenlenen şantiye gezisine katılarak, Ankara tarihi ve bölgedeki restorasyon çalışmaları hakkında bilgi alan Başkentliler ise şunları söyledi:

-Turhan Gülçiçek: “Çok güzel bir çalışma. Yıllardır Ankara’dayım buranın böyle güzel tarihi bir mekân olduğuna ilk defa şahit oldum. Ankara’nın tarihi açısından bilgiler verdiler. Bizans, Roma ve Osmanlı tarihine dair ayrıntılı bilgiler verdiler. Çok hoşuma gitti, teşekkür ederim.”

-Cahide Keskin: “Tarih öğretmeniyim. Merak ettiğim bir alan burası. Formu görür görmez hemen doldurdum. Bu alanla ilgili öğrencilerimle çalışmalar yapıyorum. Arkeolog arkadaşlar çok güzel bilgiler paylaştı. Çok başarılı buldum bu projeyi organize edenlere teşekkür ediyorum.”

 

3mxdbe1sbdxalfy8ovegwq4c.jpg

tmuwxvmp2y9fhwjbon7voxaI.jpg

f5yqhapcysjzcqtw761mbf3e.jpg

krfx4bdgjxtlsuekpvfhn1mw.jpg

rblysltjqx46gozyxuvwmg57.jpg

rrbzc54n6xydxIpubqkzwjmu.jpg

2qya1g9gIr4jnwztuboqkhet.jpg

wiqyolxzabzck0jId9uhenpj.jpg

dup7n5jy20vs3jglnz9qmrlz.jpg

cgtkwnfrdzamvhiflta1d4lp.jpg

3kglqw8lerj12wjIadngbonh.jpg

0g5Ilhfxsarw4zgpfyoycoj6.jpg

kvz7w3yn4elolsup9h5yexxm.jpg

np6fmjdpro05wztwvIo1cuvy.jpg

u48c6I5zchr1ggyfkbwds97v.jpg

msbrsxujoyofi9I4wpepvhvd.jpg

zdw9z3vqipqkcnu5nhl0Iska.jpg

us65qft1cognIe7m8b9vpdiy.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.