ANKARA İTFAİYESİ’NDEN GERÇEĞİNİ ARATMAYAN ARAMA KURTARMA TATBİKATI

ANKARA İTFAİYESİ’NDEN GERÇEĞİNİ ARATMAYAN ARAMA KURTARMA TATBİKATI

Ankara İtfaiyesi bünyesindeki 200 kişilik Arama Kurtarma Timi kimyasal, biyolojik, radyasyon ve nükleer (KBRN) ile yüksek açı arama kurtarma konusunda saha tatbikatı gerçekleştirdi.

Olaylara anında müdahale ederek can ve mal kaybını önlemek için yoğun mesai harcayan Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, personeline yönelik saha eğitimi çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Ankara İtfaiyesi Arama Kurtarma Timi; kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) ile yüksek açı arama kurtarma olaylarına müdahale konularında hem teorik hem de pratik eğitim alarak saha tatbikatı gerçekleştirdi.

“ANKARA İTFAİYESİ TÜRKİYE'NİN EN GÜÇLÜ TEŞKİLATLARINDAN BİRİSİDİR”

200 kişiden oluşan arama kurtarma timinin yer aldığı ve gerçeği aratmayacak nitelikteki tatbikatı yerinde izleyen Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Baki Kerimoğlu, Ankara İtfaiyesi’nin her türlü ihtiyacının karşılanması için yoğun bir çalışma gerçekleştirdiklerini söyledi.

Ankara İtfaiyesi’nin yangın, deprem, sel ve kaza olaylarına anında yetişebilmesi için her türlü hazırlığı yaptıklarını belirten Kerimoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“450 yeni genç arkadaş aldık. Onlarla birlikte itfaiye teşkilatımız insan kaynağı olarak da araç gereç bakımından da güçlendi. Ankara İtfaiye Teşkilatı gerçekten Türkiye'nin en güçlü, en kurumsal teşkilatlarından birisidir. Bunu Elazığ depreminde, Antalya’daki orman yangınlarında ve Bozkurt’taki sel felaketinde göstermişlerdir. Biz bundan sonra da İtfaiye Teşkilatımızın eğitimlerini tamamlayacağız, insan kaynağı olarak güçlendireceğiz ve araç gereç bakımından da dünya standartlarında neye ihtiyacı varsa onların tedarik edilmesi konusunda her türlü çalışmayı yapmaya devam edeceğiz. Başkanımız Sayın Mansur Yavaş da bu konuda bize her türlü desteği veriyor. İnşallah başımıza gelmez ama ileride doğacak her türlü sıkıntıya, felakete karşı İtfaiye Teşkilatımız hazırdır, güçlüdür. Burada da güzel bir tatbikat gerçekleştirdiler ve her türlü felakete hazır olduklarını gösterdiler. Ben kendilerine teşekkür ediyorum.”

ÇUBUK-1 BARAJI’NIN BENDİNDEN HALATLARLA İNDİLER

Arama Kurtarma Timi, halat ve düğüm, iple iniş ve tırmanma teknikleri, sedye bağlama yöntemleri, halat germe ve halat üzerinde ilerleme, makara sistemleri ile sedye taşıma teknikleri konularında edindikleri bilgi ve becerilerini gerçekleştirilen saha tatbikatı sayesinde daha da pekiştirdi.

Çubuk-1 Barajı Rekreasyon Alanı’nda bulunan baraj bendinde gerçekleştirilen tatbikatta arama kurtarma timi, 25 metre yükseklikte kurulan dikey halatlar aracılığıyla yüksek yerlerde mahsur kalan her canlıyı kurtarmak için uygulamalı saha eğitimi ile yatay hat kurularak yaralı bir vatandaşı veya herhangi bir canlıyı sedye yardımıyla güvenli bölgeye taşıma çalışması gerçekleştirdi.

KBRN OLAYINA MARUZ KALAN İTFAİYECİ KURTARILDI

Saha tatbikatının ikinci aşamasında senaryo gereği bir itfaiyeci KBRN (nükleer durum) olayına maruz kaldı.

Arama kurtarma ekiplerince bulunarak tüm vücuduna yıkama sıvısı püskürtülerek arındırılan itfaiyeci, acil durum ekiplerine teslim edildi.

KBRN olaylarında kullanılan kişisel koruyucu ekipmanlarının standartları, saha ve olay yerinde yapılması gerekenlerin teorik ve uygulamalı olarak anlatıldığı tatbikatta arama kurtarma ekiplerine tehdit içeren olayların gerçekleşmesi halinde yapılması ve yapılmaması gerekenler uygulamalı olarak da gösterildi.

Olası KBRN durumlarında, doğal afet ve yangınlarda yüksek noktalarda müdahale yeteneği, kullanılacak teçhizat ile çalışma disiplini konusunda itfaiye personelini bilinçlendirmeyi hedeflediklerini vurgulayan Ankara İtfaiyesi Arama Kurtarma Timi Ekip Amiri Hüseyin Gürçay, şu bilgileri verdi:

“Her yıl düzenli olarak belirli periyotlarla KBRN yüksek açı ve yataydan kurtarma tatbikatları gerçekleştiriyoruz. Bu tatbikatta tamamen yenilenen arama kurtarma malzemelerimizi ilk kez kullanarak deneyim yaşadık. Hâlihazırda şu anda liyakat usulüyle alınan yeni personellerimizle arama kurtarma timimizi 200 kişiye çıkarttık. Timin hem yaş olarak gençleşmesi hem de eğitimli olması bizleri daha da dinamikleştirdi. Şu anda araç, malzeme, tesisat ve personel olarak yurt içinde ve özellikle Ankara’da oluşabilecek tüm doğal afetlere müdahaleye hazır bir şekilde 7/24 nöbet esnasında göre çalışmaktayız.”

Ankara İtfaiyesi Arama Kurtarma Timi’nde 200 eğitimli personel, 10 dalgıç ve 4 adet K9 arama kurtarma köpeği bulunuyor.

azc5hqpg4qIzgrvb76m1lfxk.jpg

ekv8clyIwsrjmxlbpeftbnak.jpg

hfztueqfkngqijtxmkbw9we1.jpg

ypcwyp0tgI8u2alve4vatjmh.jpg

nqkgv3fa28hfrlr1yn5bbozp.jpg

7pibr09nxlozhdbwsyIey8va.jpg

po2keuqefIavjx3nxtizpldk.jpg

n5wn9krjch2gmyqsllik1hfp.jpg

artvndsfobt8i3e7o5vh6px2.jpg

Izxn825vg4mvwcfr3r7bplxo.jpg

beayzc5woI6m71ibxs3j92dz.jpg

ynydxcpzkivt6w2lhje9fzwg.jpg

icc0jukhnxotqwof5zp9emhy.jpg

aycueox27bd5uq6gmzzhxmjk.jpg

fiwalcqayrbhlomm4cnexvIz.jpg

bchyq1uvrwgs6ijwm3ktgInl.jpg

9fymclqIs1ynahj6lkrje2wo.jpg

zjq0flwnv1bhupytegg6xquy.jpg

ihukua920pnef5qx4zfgcsto.jpg

msjn60dqqwIycakljrvft7or.jpg

o16usnzvrntt7d5cIgxfesyp.jpg

3ppn1oj7mdtdc2un8omukfxz.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.