Asli Üyelerimiz Osman T. Atakol ve Safiyettin Sakarya'yı saygıyla anıyoruz

Asli Üyelerimiz Osman T. Atakol ve Safiyettin Sakarya'yı saygıyla anıyoruz

21 Ağustos Pazar günü, merhum Asli Üyelerimiz Osman Tuncay Atakol ve Safiyettin Sakarya adına gerçekleştirilecek koşuların startı İstanbul Veliefendi Hipodromunda verilecek.

Osman T. Atakol Koşusu (KV-7) - 16:15

2012 yılında kaybettiğimiz Asli Üyemiz merhum Osman Tuncay Atakol'u anacağımız koşuda, 3 yaşlı safkan İngiliz tayları 1900 metre mesafe çim pistte birincilik mücadelesi verecek.

2022 yılı Osman T. Atakol Koşusu'nda; Age Of Fire, Anadolukaya, Hardmet, Kahraman Trader ve Kopdağ isimli taylar start alacak.
 

Osman Tuncay Atakol

1932 yılında İstanbul'da doğan Osman Tuncay Atakol, Pertevniyal Lisesi'nden mezun oldu. Yükseköğrenimini İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde tamamladı. Çok küçük yaşlarda Ahmet Atman'ın at sevgisini aşıladığı Atakol, gençlik yıllarını Veliefendi Hipodromu'nda geçirdi. 1952 yılında Türkiye Yarış Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği'ne üye olan Osman Tuncay Atakol, 1956 yılında antrenörlük yapmaya başladı. Uzun yıllar Sadettin Karacabey, Ergökçen, Aybek, Dinçel, Ekenler ve Ruker ekürilerinin atlarını antrene etti. Antrene ettiği Süphan isimli kısrak ile 1964 yılında Çaldıran Koşusu'nu, 1965 yılında ise Dişi Tay Deneme, Kısrak ve Ankara Koşularını kazanan Atakol, ayrıca Arabesque ve Afrodite gibi isimli safkanlar ile çeşitli grup koşularını kazanma başarısını gösterdi. At sahipliği ve yetiştiricilik de yapan Atakol, Tercüman gazetesinde yarış yazarlığı da yaptı. 1998 yılında Türkiye Jokey Kulübü Asli Üyesi seçildi. Yaşamının son yıllarında safkan İngiliz atları için 3 ciltten oluşan "Başlangıçtan Bugüne" adlı soy kütüğü kitabını Türkçe-İngilizce olarak hazırladı. 2012 yılında aramızdan ayrılan Osman Tuncay Atakol'u anısına düzenlenen bu koşu vesilesiyle saygı ve rahmetle anıyoruz.

Safiyettin Sakarya Koşusu (KV-6) - 18:30

2012 yılında yaşamını yitiren Asli Üyemiz merhum Safiyettin Sakarya anısına koşulacak yarış, 3+ yaşlı safkan İngiliz atlarına mahsus olarak 1500 metre mesafe sentetik pistte start alacak.

2022 yılı Safiyettin Sakarya Koşusu'na; Çirçuz, Koca Seyid, Rabatto, Yavuzum, Kayı Beyi ve King Serkan isimli safkanlar katılacak.
 

Safiyettin Sakarya

1924 yılında İstanbul'da doğan Safiyettin Sakarya, Ankara Lisesi'nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimini tamamladı. 1950-1955 yılları arasında Paris'te Dahiliye ve Romatoloji ihtisası yapan Sakarya, yurda döndükten sonra Beyoğlu İlkyardım Hastanesi Romatoloji servisini kurdu. 1969 yılında Türkiye Jokey Kulübü Asli Üyesi seçilen Sakarya, çeşitli dönemlerde Yönetim Kurulu ve Disiplin Kurulu'nda görev aldı. 2012 yılında aramızdan ayrılan Dr. Safiyettin Sakarya'yı anısına düzenlenen bu koşu vesilesiyle saygı ve rahmetle anıyoruz.

 

6str4e1phkpwd2ojg3gxl0ai.jpg

xbkgv3gntjjispwuz2m6zau4.jpg

9ovdulfgjlqdoagv6wzs7fbk.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.