Astım hastalarına tatil rehberi

Astım hastalarına tatil rehberi

Yaz geldi ancak herkesten çok astım hastaları daha fazla dikkatli olmalı.

Astım hastalarına tatil yeri seçerken dikkatli olmalarını öneren uzmanlar, bazen odadaki halı, bazen de havuz suyundaki klorun hastalık için ciddi tehlike yaratabileceği uyarısında bulundu.

Bugün gazetesinden Serda Kıvılcım'ın haberine göre tatil yeri seçiminde; otelin denize konumu, yiyecek ve içecek seçenekleri, fiyat alternatifleri gibi etkenler öncelikli olarak değerlendirilirken bazen sağlık ikinci plana atılabiliyor.

Özellikle astım hastalarının tatil yeri seçerken daha özenli olması gerektiğini belirten göğüs hastalıkları uzmanı Dr. Füsun Soysal, sağlıklı bir tatil dönemi için astım hastalarına önerilerde bulundu:

TÜM AYRINTILAR PLANLANMALI

Hava kirliliği olmayan, polenlerin yoğun olmadığı ve yüksek nem içermeyen yerler seçilmeli. Araba ile yolculuklarda klima kullanılmalı, uçak yolculuğu yapanlar ise nefes açıcı ilaçlarını yanlarından ayırmamalı. Araba klimalarının temizliğinin yapılması ve polen filtresi içermesi önemli. Arabaya binmeden yaklaşık 10 dakika önce klima çalıştırılmalı ve sonra arabaya binilmeli. Ayrıca günün çok sıcak saatlerinde araba ile yolculuk yapmaktan kaçınılmalı. Uçak yolculuğu esnasında kabin basıncı ve klimalar alerjik kişiyi olumsuz etkileyebilir.

EV TOZU ALERJİSİNE DİKKAT

Otel odasının halı ile kaplı olması, özellikle ev tozu (akar) alerjisi olanlar açısından tehlikeli. Mümkünse halı ile kaplı olmayan odalar tercih edilmeli, ayrıca kalınacak odanın havalandırma sistemi yüksek kalitede olmalı.

HAVUZ SUYUNDAKİ KLOR TEHLİKELİ OLABİLİR

Klor, özellikle alerjik astım hastalarında nefes darlığını tetikleyici bir etken olabilir. Ayrıca klor, ciltte ve gözde de yanma, kızarma, kaşıntı gibi alerjik reaksiyonlara da yol açabilir. Önlem olarak havuzdan çıktıktan hemen sonra duş alınması önemlidir.

Güneş, ciltte ve gözde reaksiyon yaratabilir. Bu nedenle 10.00 ile 16.00 saatleri arasında güneşe çıkmamak, güneş gözlüğü ve şapka kullanmak, yüksek koruma faktörlü kremlerle cildi korumak önemli. Astım hastaları için önerilen yüzme ve yürüyüş gibi sporların güneşin çok yoğun olduğu saatlerde yapılması uygun değil.

İLAÇLAR İHMAL EDİLMEMELİ

Astım ve alerji hastalarının birçoğu yaz döneminde şikayetleri hafiflediği için ilaçlarını ihmal edebilir. Ancak kontrolsüz bir alerji ve astım yaz tatillerinde hızla alevlenerek sorun yaratabilir. Rahat bir tatil geçirebilmek için tüm önlemlerin alınması ve gereken ilaçların düzenli kullanılması büyük önem taşır.

Tatil öncesi astım ve alerji hastalarının yapması gereken en önemli hazırlık; düzenli kullanılan ya da acil durumda kullanılacak ilaçların, cilt, burun ve göz alerjileri için kullanılabilecek krem ve damlaların mutlaka önceden hazırlanarak valize yerleştirilmesidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.