ATAŞEHİR’DE “DEPREM VE AFETLERE HAZIRLIK” BİLGİLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ATAŞEHİR’DE “DEPREM VE AFETLERE HAZIRLIK” BİLGİLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen, 11 ili etkileyen ve on binlerce cana mal olan depremlerin ardından Ataşehir Belediyesi; Ataşehir halkını bilinçlendirmek, olası deprem ve benzer afetlere karşı tedbir almak amacıyla “Deprem ve Afetlere” hazırlık toplantıları gerçekleştirmeye başladı. Bu kapsamda ilk toplantı 21 Mart Salı akşamı Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi başkanlığında Ataşehir Belediyesi Nikâh Salonu’nda düzenlendi.

Toplantıya; Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, Ataşehir Belediye Meclis Başkan Vekili Kudret Arslan, Belediye Başkan Yardımcıları, konuyla ilgili birim müdürleri, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Eski İnşaat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Cemal Gökçe, Kandilli Rasathanesi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Ali Pınar, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası İstanbul Şube Yönetim Kurulu Başkanı Sami Teymurtaş, Ataşehirli muhtarlar, site yöneticileri ve yurttaşlar katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, “Ataşehir’i depreme dirençli hale getirmek için çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Yaşadığımız kentlere sahip çıkmak zorundayız. Türkiye bir deprem kuşağında, İstanbul’da bir deprem kuşağında. Belediye olarak bizlere büyük görevler düşüyor. Bugün burada sitelerimiz ile beraber tüm Ataşehir ile ilgili çalışmalar yapacağız. Bizler Ataşehir Belediyesi olarak komşularımızın menfaati ve hakkı için üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye hazırız. Bundan sonraki süreçlerde de buna benzer toplantılar gerçekleştireceğiz. İlçemizin geleceği adına hep beraber karar vereceğiz. Duyarlılık gösterip davetimize katılan tüm komşularıma teşekkür ediyorum” dedi. Başkan İlgezdi, Ataşehir’in 17 mahallesini ilgilendiren imar planları hakkında da detaylı bilgileri Ataşehirli yurttaşlarla paylaştı.

Yaşanan depremlerde hayatını kaybeden yurttaşlar için saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda ilk olarak TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası İstanbul Şube Yönetim Kurulu Başkanı Sami Teymurtaş, “Ataşehir’in Jeolojisi ve Depremselliği” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Ülkemizde deprem yönetiminde ivedilikle yeni bir yapılanmaya gidilmesi gerektiğini vurgulayan Sami Teymurtaş, toplantıda şunları söyledi: “Tüm toplumu kapsayacak, kriz ve risk yönetimi bütünlüklü uygulayacak çağdaş, güçlü ve etkin bir afet yönetim sistemi bir an önce oluşturulmalıdır. Gerek kurumsal gerekse mevzuat alanında kapsamlı düzenlemeler yapılmalıdır. Bizler Yerbilimcileri olarak; deprem dirençli şehirler istiyoruz. Yaraları saran değil, yaraları olmayan bir ülke olmak istiyoruz.”

Toplantının devamında Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Eski İnşaat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Cemal Gökçe, “Doğal afetler ve ortaya çıkan sorunlar nelerdir, güvenli bir yerleşme ve yapılaşmanın sağlanması için neler yapılmadır, afetlere karşı dayanıklı ve sürdürülebilir bir gelişmeyi sağlamak için yapılması gerekenler nelerdir” konuları hakkında bilgilendirmeler yaptı.

Son olarak da, Kandilli Rasathanesi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Ali Pınar, Marmara Denizi’nde olması muhtemel deprem ve Kahramanmaraş depremleriyle ilgili karşılaştırmalı bilgiler paylaştı.

Bilgilendirme toplantısında ayrıca Hatay’da arama kurtarma çalışmalarında görev alan Ataşehir Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi (ATAK), deprem bölgesinde yaşadıklarını ve yürüttükleri çalışmaları anlattı.

ATAK ekip sorumlusu Cemre Kaya, çalışmalara katıldıkları bölgelerde enkaz altında vefat edenleri buldukları anları aktarırken, "Deprem anında hareket etmeyin bulunduğunuz yere çökün, kapanın, tutunun. Deprem sırasında en kolay korunma yöntemi. Bunu çalışmalarda kurtardığımız olaylardan bir kez daha deneyimlemiş olduk” İfadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

xaenzi46hwadqz8I5glwjvc2.jpg

192mbdwyvjy3bnsscxmhaoIq.jpg

usp4vmb5egkrg3fuposadxza.jpg

utcfo5qv80krfha4kg1sengc.jpg

ug9fb7xxvrsyulr4woqkt1hq.jpg

7895fjb10rvltepqicugmfzn.jpg

pIbanovzbjriuxzmfqnkqty3.jpg

zIckz7vhttpxw4fgswn081r3.jpg

law7ldrgcpvIo5ntmpji2rmb.jpg

ih87dyzkrcuqvefxbrumtdvl.jpg

2qIlxwzeboromzwjxqmen9ag.jpg

ycqdvmn5hzgjyxlvnhsar9wk.jpg

wrtmjlgo6wyg93lmfbfaybnd.jpg

qrr7uu1fbamfjtIv43oxnvzl.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.