ATAŞEHİR'DE “İLKLERİ GERÇEKLEŞTİREN KADINLAR” SERGİSİ

ATAŞEHİR'DE “İLKLERİ GERÇEKLEŞTİREN KADINLAR” SERGİSİ

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında Ataşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde, “İlkleri Gerçekleştiren Kadınlar” isimli serginin açılışı yapıldı.

Sabiha Gökçen'in manevi evladı, Tarihçi Yazar Eriş Ülger’in kişisel koleksiyonundan oluşan sergide; ilk Müslüman Türk kadın tiyatro oyuncusu Afife Jale’den, ilk Türk Deniz Subayı Nimet Eser Akarsu’ya, Cumhuriyet döneminin ilk tiyatro ve sinema oyuncusu Bedia Muvahhit’ten, Cumhuriyet’in ilk kadın milletvekili Benal Arıman’a kadar ilkleri gerçekleştiren Türk kadınlarının portreleri yer alıyor.

Serginin açılışına; Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Ekrem Köse, Ataşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili İlhami Yılmaz, Belediye Birim Müdürleri, Gönüllü Hizmet Vakfı Başkanı İnal Aydınoğlu ve Eriş Ülger katıldı.

Ataşehir Belediyesi Ana Hizmet Binası zemin katta ziyarete açılan sergide; doktor, avukat, kadın hakları savunucusu, piyanist, savaş pilotu gibi alanlarda ilk olan kadınların fotoğrafları yer alıyor. Salih Bozok'un manevi torunu olan ve Atatürk hakkında 38 kitap yazan Eriş Ülger’in koleksiyonundan oluşan “İlkleri Gerçekleştiren Kadınlar” sergisi belli bir süreye kadar yurttaşların ziyaretine açık olacak.

 

31znccybIsujx4pke5wavqn9.jpg

otv78m5wyqwkh1xxrqzha9ce.jpg

hyajuIflg6a4mzvgpnquxrb7.jpg

3s1abwylkxka8ie5jxbonlgm.jpg

30m2fsydg1habveIrvwlxu9e.jpg

owbzxpl2lrwoIhtrn9s1bhvd.jpg

rlvds9atchg5wdobwasjjIie.jpg

ueqdzxawztrvcyjd2tlIwsk6.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.