Atık eşya getirene organik gübre hediye

Atık eşya getirene organik gübre hediye

Sıfır atık ve geri dönüşüm yatırımları kapsamında geçtiğimiz yıl 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi içinde faaliyete başlayan Kompost Üretim Tesisi her hafta tonlarca atığı işleyerek organik gübre haline getiriyor. Bitkilendirme ve ağaçlandırma çalışmalarında kullanılan organik gübrelerden şimdi Pendikliler de faydalanabiliyor. Güllübağlar’daki atık getirme merkezine koltuktan elektronik eşyaya, ampulden tencereye kadar kullanılmayan atık malzemeleri getiren herkese organik gübre hediye ediyor.

Organik gübreyle dikilen lale soğanları baharda açacak

Pendik Belediyesi ekipleri ilçe genelinde gerçekleştirdiği bitkilendirme çalışmalarındaKompost Üretim Tesisi’nden üretilmiş organik gübreleri kullanıyor. Bu sayede daha verimli dikim gerçekleştirilmiş oluyor. Son olarak belediye ekipleri Pendik Millet Bahçesi’nde lale soğanı dikti. Dikilen lale soğanları önümüzdeki bahar döneminde açacak.

Kompost Üretim Tesisi nasıl çalışıyor?

Haftalık 3.500 litre organik ve biyobozunur atık işleme kapasitesine sahip kompost merkezi, atık gıdaları organik gübreye dönüştürüyor. Belediyeye ait aşevi ve semt pazarlarındaki organik atıklar tesise gelerek; parçalama, fermantasyon ve bekletme süreçlerinden geçiyor. Daha sonra toprak zenginleştirme süreci sonucunda elde edilen organik gübre, Pendik genelindeki bitkilendirme ve ağaçlandırma çalışmalarında kullanılıyor.

nmr1zjIzhbl5ccsa7qkj2kqv.jpg

qnqpjce9y532pihh0xsjmxab.jpg

2anelkm1kaqc70quf5dfs9wx.jpg

o74lcqy8n6ijnsmagqyul91k.jpg

yabvxbeumq48p53jjckc9ihz.jpg

ptkcoaljbuxfhexyum2jsqhg.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.