AVCILAR BELEDİYESİ’NİN SAĞLIK ALANINDAKİ ÇALIŞMALARI GENİŞLEYEREK DEVAM EDİYOR

AVCILAR BELEDİYESİ’NİN SAĞLIK ALANINDAKİ ÇALIŞMALARI GENİŞLEYEREK DEVAM EDİYOR

Herkese eşit ve ‘insan odaklı hizmet’ anlayışıyla vatandaşların sağlığının korunmasına yönelik hizmetler sunan Avcılar Belediyesi, halkın sağlık alanında birçok hizmetten ücretsiz bir şekilde yararlanmalarını sağlamaya devam ediyor.

“Yeter ki sağlık olsun” sloganıyla çalışmalarını sürdüren Sağlık İşleri Müdürlüğü’nün yanı sıra, belediyenin farklı birimleri de sağlık alanında yürüttükleri aktivitelerle, insani ihtiyaçların öncelliğini taşıyan hizmeti halka hızlı bir şekilde ulaştırılmaya çalıştırılıyor.

Avcılar Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü, hizmetlerini hem sağlık sorunları yaşayan vatandaşlar için, hem de ‘koruyucu hekimlik’ anlayışıyla vatandaşları çeşitli hastalıklara karşı bilinçlendirmek için verdiğini belirtiyor.

Kapı kapı sağlık desteği… Evde Sağlık Hizmeti

Yatağa bağımlı, yaşlı ve engelli vatandaşlar, belediyenin sağlık ekipleri tarafından evlerinde hizmete tabi tutuluyor. Evlerinde sağlık hizmetlerinde yararlanan vatandaşlara pansuman, yara bakımı, serum ve sonda takılması gibi müdahaleler belediyenin sağlık görevlileri tarafından düzenli bir şekilde yapılıyor.  

2019 yılında 1203 vatandaş, belediyenin sağlık ekipleri tarafından evlerinde ziyaret edilerek evde bakım hizmetinden faydalandı.

Evden hastaneye, hastaneden eve çalışması genişleyerek devam ediyor

Hastaları evlerinden alıp hastaneye götüren, hastaneden alıp tekrar eve getiren hasta nakil araçları, 2019 yılında toplamda 2.384 hastayı sağlık hizmetine ulaştırdı. Belediyeye ait 3 adet hasta nakil ambulansı ve 1 adet hasta nakil aracı, gün içinde sürekli vatandaşların evleriyle hastaneler arasında mekik dokuyor. Araçlardan faydalanmak isteyen vatandaşlar, 1 hafta öncesinden belediyenin Sağlık İşleri Müdürlüğü’nü arayarak randevu alıyor. Çünkü hasta nakil araçları sadece Avcılar ilçesinde veya Avrupa yakasında hizmet vermiyor. Araçlar İstanbul’un tüm bölgelerindeki hastanelere gidiyor. Bu da araçların gün içerisinde taşıyabileceği hasta sayısını belirli bir sınırda tutma zorunluluğu doğuruyor.

Bunun dışında belediyenin Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü, engelli vatandaşlara yönelik birçok hizmeti genişleterek hayata geçiriyor. Müdürlüğe bağlı 2 araç engelli vatandaşların hastanelere ulaşımlarını sağlıyor. Aynı zamanda doktor randevularının alınması ve takibi, gerektiğinde heyet raporlarının alınması gibi hizmetler de belediye tarafından veriliyor.

Ayrıca belediyenin sağlık personeli ve hasta nakil araçları konser, tören gibi halkın geniş katılımıyla gerçekleştirilen organizasyonlarda da görev alıyor. 2019 yılında on binlerce insanın katıldığı 36 organizasyonda belediyenin sağlıkçıları önlem aldı.

Sosyal belediyecilik anlayışıyla sosyal destek hizmeti

Avcılar Belediyesi’nin sağlık hizmetleri sadece sağlık sorunları yaşayan vatandaşların tedavilerini yapmakla da sınırlı değil. İhtiyacı olan vatandaşlara medikal cihazlar ve hasta bezleri de ücretsiz olarak temin ediliyor. Belediye’nin Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü tarafından medikal cihazlar ve hasta bezleri ücretsiz olarak vatandaşlara dağıtılıyor. 2019 yılında adet akülü araba ve benzeri cihaz ihtiyacı olan vatandaşlara dağıtıldı. Aynı şekilde, 2019 yılında 214 aileye 25 bin 680 adet, 2020’nin ilk 2 ayında ise 200 aileye 12. 000 adet hasta bezi dağıtıldı.

‘Koruyucu hekimlik’ hizmeti

Belediyenin sağlık hizmetleri kapsamındaki çalışmaları sadece sağlık problemleri yaşayan hastalarla sınırlı değil. Aynı zamanda ileride görülebilecek sağlık problemleriyle ilgili de çalışmalar yürütülüyor. Bu kapsamda üniversite hastaneleriyle anlaşmalı olarak düzenlenen seminerler 4 yıldır aralıksız sürüyor. Bunlar arasında, kalp krizi ve tetikleyicileri, sağlıklı ve dengeli beslenme, reflü ve mide hastalıkları gibi konularda uzman hekimler tarafından verilen seminer halkın yoğun ilgisiyle karşılandı. Anaokulu ve ilkokul öğrencilerine yönelik olarak ise hijyen, el yıkama, ağız ve diş sağlığı gibi seminerler verilerek çocuklara küçük yaşlardan itibaren sağlıklı bir yaşam için kazanılması gereken alışkanlıklar anlatıldı.

Kadınlara gebelik sürecinde yardımcı olmak için “Hamilelik Okulu”

Belediyenin anne adaylarına yönelik çalışmaları da büyük ilgiyle karşılanıyor. Hamilelik döneminden, bebeğin doğumundan sonra bakımında ailenin rolüne kadar geniş kapsamlı birçok seminer düzenleniyor.

jmbz12b4mkowal7drg63fIcu.jpg

gvdsexyo20mpnvi6lfkge1b9.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.