AVCILAR’DAKİ KENTSEL DÖNÜŞÜMDE ÖĞRENCİ VE YAŞLILAR İÇİN SAAT DEĞİŞİKLİĞİNE GİDİLDİ

AVCILAR’DAKİ KENTSEL DÖNÜŞÜMDE ÖĞRENCİ VE YAŞLILAR İÇİN SAAT DEĞİŞİKLİĞİNE GİDİLDİ

Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan (Kovid-19) Koronavirüs salgını nedeniyle Avcılar Belediyesi Kentsel Dönüşüm Müdürlüğünce yürütülen bina yenileme çalışmalarına saat düzenlemesi getirildi. Buna göre; uzaktan eğitim alan öğrenciler ve 65 yaş ve üstü ilçe sakinleri de göz önüne alınarak eski binaların yıkımının saat 12.30'dan önce yapılamayacak.

Avcılar Belediye Başkanı Av. Turan Hançerli’nin 6 ay süren çabaları sonucunda Avcılar’daki ömrünü tamamlamış yapıların sahiplerinin hak kaybına uğramadan , mevcut kat sayılarını koruyarak binalarını yenilemelerinin önü açıldı. İlgili kararın İBB Meclisi’nden geçmesinin hemen ardından yoğun kentsel yenilenme çalışmalarına başlayan Avcılar Belediyesi, koronavirüs nedeniyle çalışma saatlerinde değişikliğe gitme kararı aldı.

Avcılar Belediyesi, kentsel dönüşüm kapsamında yıkılarak yenilenmesine izin verilen binalardaki yıkım çalışmalarını,  koronavirüs önlemleri kapsamında okulların tatil edilerek öğrencilerin evlerinde televizyon veya bilgisayar başında ders gördüklerini  göz önüne alarak, yeniden düzenledi. 65 yaş ve üstündeki  ilçe sakinleri de göz önüne alınarak yapılan `Koronavirüs Ayarlaması´ kapsamında eski binaların yıkımının saat 12.30´dan önce yapılamayacağı müteahhitlere iletildi.

Yenilenmesine karar verilen 'Öncel Apartmanı'nın binanın yapımını üstlenen firmanın müteahiti İlker Akıncı, "Koronavirüs önlemleri kapsamında çocukların evde eğitim görmeleri ve yaşlıların dışarı çıkamadığı göz önüne alınarak saat 12.30'da yıkıma başladık. İBB 'den kabul edilen yeni düzenleme ile bina yine 6 kat yüksekliğinde 52 daire ve dükkanlardan oluşacak. 6 kat yapılacak. Normalde 4 günde bitecek yıkımı 1 haftada bitirdikten sonra yeni binayı 24 ay içerisinde tamamlayacağız" dedi.

Avcılar´da daha önce bir bankanın zemin katını kullandığı Reşitpaşa Caddesi´nde 4 kattan oluşan binanın da kentsel dönüşüm nedeniyle yıkımı yine saat 12.30 esas alınarak gerçekleştirilmeye başlandı. Caddenin araç trafiğine kapatılması ile kepçelerle başlatılan yıkım çalışmalarında çevrenin toz içerisinde kalmaması için arazözlerle su sıkıldı.

69Ilyjiqnbvcpd42krsth0zk.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.