Aydınlanma Meşalesi Kuşaktan Kuşağa Geçiyor

Aydınlanma Meşalesi Kuşaktan Kuşağa Geçiyor

Zeytin Hayattır!

5.Edremit Kitap Fuarı’nın 3. günü “Edremit’te Tarım ve Zeytincilik” adlı panelle başladı. Zeytin ve Zeytinyağı Üreticisi Mehmet Semerci, Edremit Ziraat Odası Başkanı Ali Yılmaz Diker ve Turizmci, Yazar, İş insanı Mehmet Öngen, BAÜN Zeytincilik Enstitüsü Müdürü Dr. Tuba Öncül Abacıgil moderatörlüğünde bölge için önemli bir yere sahip olan zeytin ve zeytinyağının dününü, bugününü ve yarınını konuştu. Edremit’tin tarımsal alanda ki son durumunu değerlendirdi.  

Panelin ardından konuklara plaketlerini Eski Devlet Bakanı, DSP eski Genel Başkanı Zeki Sezer tarafından takdim edildi.

Kendi Everestine Tırmanmak

Dağcı kimliğinin yanı sıra yazdığı kişisel gelişim kitaplarıyla da yazar kimliğini öne çıkaran Nasuh Mahruki, kendi başarı öyküsünü 5. Edremit Kitap Fuarı katılımcıları için anlattı. “Ben 20’li yaşlarımda bu yollara girdiğimde önümde hiç örnek, yol göstericim olmadı. İşte bu yüzden ben yaşam yolculuğumu anlatarak herkesin kendi potansiyelini bularak kendi Everest’ine tırmanmasını sağlamak için bir örnek, yol gösterici olmak istiyorum” diyen Mahruki, herkesin önce kendi içine dönmesi, kendini tanıması ve kendi yolunu çizmesi gerektiğini ancak bu şekilde herkesin kendi Everest’ine tırmanabileceğini belirtti. “Herkes kendi hayatını bir sanat eseri gibi işlemeli, bunun için de önce kendi içine dönmelidir. Hayatta gerçek başarı, insanın kendine koyduğu hedeflere ulaşabilmesidir” dedi. Katılımcıların sorularını da yanıtlayan Mahruki’ye plaketini fuarın katılımcılarından genç bir kitapsever takdim etti.

Neşet Ertaş

“Müzik ruhun gıdası değil, mayasıdır. Müzik; daldaki zeytinin resitalidir. Müziğe ket vurulmaz” diyen Sina Yağmur şiirler ve türküler eşliğinde aramızdan ayrılışının 10. yıl dönümünde büyük usta Neşat Ertaş’ı anlattı. Sinan Yağmur’a nefesli çalgıda Özgür Doğan ve bağlama solistleri Ersan Erdoğan ile Özgür Mezgil eşlik etti.

Edebiyat ve Kadın

Ardından Kalemi kuvvetli iki değerli kadın yazar İnci Aral ve Elfin Tataroğlu, okurlarıyla buluştu.

Birsen Temir Saraç moderatörlüğünde gerçekleştirilen söyleşide Yazar İnci Aral ve yazar Elfin Tataroğlu Edebiyat ve Kadın’ı konuştular. Laik, aydın, cumhuriyetçi ve Atatürkçü, edebiyatın önemli iki ismi bugünlere gelmemizde önemli katkıları olan tüm değerleri anarken, kitaplarını nasıl yazdıklarını da okurları için anlattılar. Elfin Tataroğlu, “Aydınlanma kuşaktan kulağa aktarılan bir meşaledir.” Bu meşalenin sönmesine asla izin vermeyeceğiz. Aydınlanma yolunda hayatlarıyla bedel ödeyen ama asla vazgeçmeyen tüm aydınlarımıza Edremit’ten selam olsun” dedi.

Söyleşinin ardından konuklara Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, plaketlerini takdim etti.  

Aydınlık Kapılar

5.Edremit Kitap Fuarı’nın 3. günü Müzisyen ve Yönetmen Erdal Şahin’in dinleyenlere huzur veren “Aydınlık Kapıları: Şeyh Bedrettin, Nazım Hikmet” başlıklı muhteşem dinletisi ile son buldu. Dinletinin ardından Şahin’e plaketini Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, tarafından sahneye davet edilen babası Erdoğan Şahin tarafından verildi.

16 Ağustos Salı Programı5. Edremit Kitap Fuarı’nın Altınkum’daki Edremit Belediye Tesisleri’nde devam eden bugünkü (16 Ağustos Salı) programı şöyle:

16 Ağustos Salı

19:00  Sigara Bırakma Yöntemleri           Nedim Yüksel Çakır (Uzman Psikolog)19:30  Demokrasi İçin Birlik Mümkün mü?            Ayşegül Devecioğlu, Perihan Koca, Murat Akbaş, Mehmet Tüm20:30  Cumhuriyet ve Atatürk            Sinan Meydan21:00 İkinci Yüzyıl Öncesi Türkiye ve Ortadoğu          Bülent Kuşoğlu (CHP Genel Başkan Yardımcısı)21:30  İnsan geleceğini nasıl kurar?            Prof. Dr. İlber Ortaylı 22:30 Bitmeyen Kadın Cinayetleri          Şenal Sarıhan (29 Ekim Kadınları Derneği)          Hülya Gülbahar (EŞİK)          Birsen Temir Saraç (Anadolu Kadın Hareketi)23:15  Edremit’in değerleri: Sabahattin Ali, Mustafa Seyit Sutöven           Nükhet Eren (Yazar)           Bülent Güldal (Yazar)           Ufuk Karaman (Yazar)

phstl4qh5gozkcw3xuosm2rj.jpg

qfxo2jywlrnntshypa38gb6q.jpg

jzi16cevsrbfqf5wolpyraum.jpg

bu4nbdyqhrz72zi0takkmnee.jpg

rnhyx4ogwpj8tg1Iscscy6ae.jpg

ksu73pn28h4wtzvdgtjsbqkq.jpg

v9welbgIabrtcdimerp6ylsx.jpg

9wjhvtbfpvdrcnwbqgp10y8f.jpg

Ixkz8qe7na2wfl1cngfmvgcd.jpg

b86ylebwxmksrrnl7skIgvce.jpg

6sIqzj2tuevyopq9ph8xw0ub.jpg

9s5mfqvtfmjvxr0bddkng31l.jpg

Iwfbnz4htjwqpe1zmgu2vt8x.jpg

bne6khqkdhesdo0mv5zyij34.jpg

ucIsn6m1nubq2dvllzh9ogba.jpg

5mizhc8psj439h6opjzwIax2.jpg

oycs5pukzphr2ddfng8w1fly.jpg

hdow9zIw21v0yea3fheuipnj.jpg

ub5olyb1wtalqov2rsyz3uae.jpg

q697gil0qwhazbxnsj4vndzv.jpg

ykpwfzxrrIwevtonn8laejui.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.