Aylin Nazlıaka’dan Samsun İlkadım Belediyesi CHP Meclis Üyesi Hatice Çakır’a Destek Açıklaması

Aylin Nazlıaka’dan Samsun İlkadım Belediyesi CHP Meclis Üyesi Hatice Çakır’a Destek Açıklaması

CHP Aile ve Sosyal Hizmetlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, “Kadınlar ne giyeceğini, bu zihniyete soracak değil. Kamu görevini icra etmesi gereken ve bu makama uygun davranması gereken zat, haddini bilsin. Yasal süreç başlatıldı. Kendisi ile yargı önünde hesaplaşacağız” dedi.

Aylin Nazlıaka, Samsun’da İlkadım Belediyesi CHP Meclis Üyesi Hatice Çakır, meclis toplantısında “Ben Cumhuriyet Kadınıyım” şiirini okuduğunda, MHP Meclis Üyesi Cemalettin Kola’nın hakaretine maruz kalmasına ilişkin yazılı bir basın açıklaması yayımladı.

Bir Cumhuriyet kadının hakarete uğramasına tepki gösteren Nazlıaka, yaşananları şöyle aktardı:

“Hatice Çakır, İlkadım Belediyesi’nde Belediye Meclis Üyesi olarak görev yapmaktadır. Çakır, belediyenin 1 Kasım 2023 tarihli toplantısında Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı anısına ‘Ben Cumhuriyet Kadınıyım’ şiirini okumuştur. MHP Meclis Üyesi Cemallettin Kola, Çakır’ın onuruna ve saygınlığına saldırı niteliğinde, ‘terbiyesiz kadın, terbiyesiz, ahlaksız, baldırınızı da açın, mini etek de giyin’ sözlerini sarf ederek bağırmıştır.

Çakır, 5237 Sayılı TCK’nın 6. maddesinin c fıkrasında tanımlanan kamu görevlisi sıfatını taşımaktadır. Hakaret suçu, kamu görevlisine görevinden dolayı işlenmiştir. Toplantıya ilişkin görüntü, ses kayıtları ve meclis tutanakları ile Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayette bulunulmuştur.”

Cumhuriyet değerlerinin alenen hedef alındığını, Hatice Çakır’ın bir Cumhuriyet kadını olduğu için hakarete uğradığının altını çizen Nazlıaka, “Cumhuriyet bizim kırmızı çizgimizdir. MHP Meclis Üyesi Cemallettin Kola, hukuk düzeninde yaşadığımızı yok saymaktadır. 'Mini etek de giyin, baldırınızı da açın’ diyerek, kadınların yaşam tercihlerine müdahale etmeye çalışmaktadır. Kadınlar ne giyeceğini, bu zihniyete soracak değil. Kamu görevini icra etmesi gereken ve bu makama uygun davranması gereken zat, haddini bilsin. Yasal süreç başlatıldı. Kendisi ile yargı önünde hesaplaşacağız” dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.