BABACAN: “ÜLKEMİZ UYUŞTURUCU TRAFİĞİNİN YOL GEÇEN HANI OLMUŞ”

BABACAN: “ÜLKEMİZ UYUŞTURUCU TRAFİĞİNİN YOL GEÇEN HANI OLMUŞ”

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, "Bir limanda tonlarca uyuşturucunun yakalandığını öğreniyoruz.

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, "Bir limanda tonlarca uyuşturucunun yakalandığını öğreniyoruz. Bu zehirleri bir Güney Amerika ülkesinden, Ekvador’dan muz gemilerinin içine yerleştirip, Türkiye’ye göndermişler. Geçen hafta yakalanan uyuşturucu; cumhuriyet tarihinde ele geçirilen en yüksek miktardaki uyuşturucu. Ülkemiz, uluslararası uyuşturucu trafiğinin neredeyse yol geçen hanına dönmüş. Bir Güney Amerika’dan geliyor, bir Afganistan’dan" diye konuştu.

Babacan, bugün DEVA Partisi’nin ilçe kongresine katılmak üzere Balıkesir Bandırma’ya geldi. Kongreye katılan Babacan konuşmasından şunları söyledi:

“TÜRKİYE, AŞIRI DOZ UYUŞTURUCU SEBEBİYLE 30 YAŞ ALTI ÖLÜMLERDE AVRUPA’DA BİRİNCİ”

“İnsanlarımızı zehirleyen maddelerin ticareti mutlaka mercek altına alınmalıdır. Uyuşturucu ticaretiyle ilgili tüm iç ve dış bağlantılar derhal ortaya çıkarılmalıdır. İddialarda ismi geçen kişilerle ilgili soruşturmalar başlatılmalıdır. Türkiye, aşırı doz uyuşturucu sebebiyle 30 yaş altıölümlerde Avrupa’da birinci sırada. Yine berbat bir göstergede ülkemiz zirvelerde dolaşıyor. Çocuklarımız, gençlerimiz ölüyor. Anne babalar kaygılı. Üç beş kişi milyarlarca doları götürecek diye bu ülkenin milyonlarca gencini bu zehre maruz bırakamayız.

"ÜLKEMİZ, ULUSLARARASI UYUŞTURUCU TRAFİĞİNİN YOL GEÇEN HANINA DÖNMÜŞ"

Bir limanda tonlarca uyuşturucunun yakalandığınıöğreniyoruz. Bu zehirleri bir Güney Amerika ülkesinden, Ekvador’dan muz gemilerinin içine yerleştirip, Türkiye’ye göndermişler. Geçen hafta yakalanan uyuşturucu; cumhuriyet tarihinde ele geçirilen en yüksek miktardaki uyuşturucu. Ülkemiz, uluslararası uyuşturucu trafiğinin neredeyse yol geçen hanına dönmüş. Bir Güney Amerika’dan geliyor, bir Afganistan’dan.

“UYUŞTURUCULARI KİME GÖNDERİYORLARMIŞ?”

Panama’dan, Kolombiya’dan Türkiye’ye gönderilmek üzere sevkiyat planlanırken o ülkelerde yakalananlar da var. Uluslararası basında, yabancı taşeronların Türkiye’de saklandığına ilişkin iddialar da var. Türkiye’de, yurt dışında yakalanan, Türkiye’ye sevk edilirken el konulan uyuşturucuyla alakalı soruşturma var mı? O ülkelerden dosya istenmiş mi? Kime gönderiyorlarmış, nereye geliyormuş, adres teslimi neresiymiş, alıcı kimmiş? Bilmiyoruz.

“MENFAAT ÇATIŞMASI OLMASA BU OPERASYONLAR YAPILACAK MIYDI?”

Bu 10 bölümlük video dizisinin yayınlanma zamanlaması ile son haftalarda uyuşturucu maddelerin yakalanmasının zamanlaması arasında büyük bir örtüşme var. Bu operasyonların yapılması, yüksek miktarda uyuşturucu yakalanması, menfaat çatışmasının sonucu olarak mı gerçekleşti? Menfaat çatışması olmasaydı, çetelerin devlet içindeki uzantıları gül gibi geçinip gitseydi bu operasyonlar yapılacak mıydı?

“İŞİNİZE GELİNCE SUÇ ÖRGÜTLERİYLE FLÖRTLEŞİN, ÇIKAR ÇATIŞMASI OLUNCA DA YAYIN YASAĞI”

‘Bu bilmem şunun adamı, bu falancanın adamı…’ bunları tarihe gömeceğiz. Video serisini yayınlayan kişi daha üç dört sene önce iktidar partisini destekleyen mitingler düzenliyordu. Devletin kayıtlarında bu kişinin ne yaptığı yok muydu? Bilinmiyor muydu da birdenbire ortaya çıktı? Ne oldu da birdenbire ‘Kaç’ dendi ya da kendiliğinden kaçtı? Siz işinize gelince suç örgütleriyle flörtleşin, bunlarla menfaat şebekesine alan açın ama çıkar çatışması olduğunda da hemen hakkında yakalama kararı, yayın yasağı.”

‘ÜLKEMİZİ‘NARKO DEVLET’E DÖNDÜRECEKLER’

Bu hükûmet ülkemizi neredeyse artık bir ‘narko devlete’ döndürecek. Narko devlet; ülkenin devlet kurumları kullanılarak, uyuşturucu ticaretine göz yumulması, önünün açılması demek. Hukuk devletini ayaklar altına alırsanız, narko devletlere benzemeye başlarsınız. Ülkeyi yönetenlerin, Cumhurbaşkanı’nın, üst düzey bürokrasinin bir karar vermesi gerekiyor: Bu ülkeyi gerçek anlamda bir hukuk devleti mi yapmak istiyorsunuz, yoksa bu güzel ülkeyi bir narko devlete mi dönüştürmek istiyorsunuz? Karar verin.”

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.