BAŞKENT’TE ÖNCELİK EĞİTİM

BAŞKENT’TE ÖNCELİK EĞİTİM

ANKARA KENT KONSEYİ’NDEN 1. EĞİTİM ÇALIŞTAYI

Ankara Kent Konseyi (AKK) Eğitim Çalışma Grubu, katılımcı yönetim anlayışıyla AKK bileşenleri ile eğitimcileri, “1. Eğitim Çalıştayı”nda bir araya getirdi.

“Ankara’nın Eğitimdeki Güncel Sorunları ve Çözümünde Yerel Yönetimlerin Rolü”nün masaya yatırıldığı ve 2 gün süren çalıştaya; ilgili meslek odalarının temsilcileri, eğitimciler ve AKK bileşenleri katıldı.

8 KOMİSYON EĞİTİM SİSTEMİNİ MASAYA YATIRDI

Gençlik Parkı Kabul Salonu’nda düzenlenen çalıştayda; Okul Öncesi Eğitim, İlköğretim, Ortaöğretim, Mesleki ve Teknik Eğitim, Yükseköğretim, Göçmen ve Yabancı Uyruklu Bireylerin Eğitimi ile Özel Gereksinimli Bireylerin Eğitimi ve Yaşam Boyu Öğrenme adı altında 8 komisyon kuruldu.

Ayrı ayrı salonlarda toplanan komisyonlar, Başkent'te özellikle öğrenciler ile öğretmenler başta olmak üzere eğitim sektöründe yer alan tüm paydaşların sorunlarını ele aldı. Açılış konuşmasını yapan AKK Yürütme Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Eğitimde fırsat ve imkân eşitliğini sağlamaya önem vermek gerekiyor. Aynı örgün eğitimi alamayan öğrencileri ortak sınava tabii tutmanın yanlışlığını ortaya koymak şart. Eğitim sisteminde sürdürülebilir politikalar üretmek ve bu politikalara uygun eğitim sistemi oluşturmak gerekir. Türk eğitim sisteminde sorunların çabuk tespiti, çözümlerin sürdürülebilir olması, reformların hızlı yapılabilmesi ve eğitimin kalitesinin sürekli artırılabilmesi için yerel yönetimlerin eğitimle ilişkisinin güçlendirilmesi ve organik hâle getirilmesi çok önemli.”

ABB’DE EĞİTİM DAİRE BAŞKANLIĞI KURULMASI ÖNERİSİ

Çalıştay sonunda komisyon başkanları tarafından, Ankara’nın eğitimdeki sorunları, çözüm önerileri ve yerel yönetimlerin rolü konularında bildirge sunumları yapıldı.

Bildirgede tavsiye kararlarına esas olacak en önemli kararlardan biri de kentin tüm sorunlarına çözüm üretebilmesi için Ankara Büyükşehir Belediyesi bünyesinde“Eğitim Daire Başkanlığı”kurulması önerisi oldu.

Eğitim sürecinde tüm paydaşların iş birliği yapmasının önemine dikkat çeken Ankara Kent Konseyi Eğitim Çalışma Grubu Sözcüsü Gürol Salman da,“Çocuklarımızın eğitimde yaşadığı sorunları, çözüm önerilerini ve yerel yönetimlerin rollerini 2 gün boyunca konuştuk. Çalıştayımızdaki hedefimiz bir bildirge ile ilgili kişi ve kurumlar üzerinden bunun kamuoyu ile paylaşılması. Sonuç bildirgemizin öncelikle Ankara ve sonraki süreçte ülkemizdeki eğitim sorunlarının yerel yönetimler ile birlikte çözümüne bir kılavuz olacağını biliyoruz”dedi.

Komisyonlar raporlarını tüm katılımcıların görüşüne sunduktan sonra genel bir rapor hazırlama kararı aldı.

kzmkfybdtnx2oc7ug4j8hehw.jpg

coknrtbycse0xdgzlaj7eo1I.jpg

fjyukpf9vs5cmczagIwb6vub.jpg

stryv1udvxunfk3okd08stqw.jpg

ngj0vhe3m1rdobcayyx257qz.jpg

53uhqhjbk0eof4najdrwIoyn.jpg

vewhxuvluI2zk97oczsxggj1.jpg

dmqp8axxog3vk1boyifzunap.jpg

myomfb15tqskvulnb9wvae8w.jpg

nmaaomj2jzwhgtq4cxoctbhw.jpg

72jsgolywey9srxhxzftrab8.jpg

5unqsdcgwadzs7z2koka9ljr.jpg

8rjqhtzshdtud3kaen2cew5j.jpg

brfazuz7qjheksjp0ewcht2c.jpg

szw2nnvxlu8ewzdrmtgjyl3s.jpg

ql7kdcbthmez602nsx5zyr9w.jpg

djIlvz9o8rr62mgd31c4enps.jpg

kfwpuj1i6uwegzxcoaenqks3.jpg

qhcr8mtIxtaahnkjkcremwuf.jpg

ktbsxlrrabi1Ixfvdcw5puqg.jpg

eyws2igIchmsaduoxkg4edbt.jpg

aohv3azr0sj4mexe6ppxu8vb.jpg

kchzeqdg0nn9ls1umxrwxmut.jpg

b4txxczsqifIgf07e12obnwh.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.