Belediyeden Örnek Çalışma: Atıklar Organik Gübreye Dönüştürüldü

Belediyeden Örnek Çalışma: Atıklar Organik Gübreye Dönüştürüldü

Esenyurt Belediyesi, geçtiğimiz yıl kurban satış alanında kalan hayvan gübrelerini toprak altında bekleterek organik bitki gübresi haline getirdi. Ekipler, toprak altında bekleyen organik gübreleri iş makineleri ile çıkararak park ve bahçelerde kullanılmak üzere ilgili merkezlere sevk etti. 

Sürdürülebilir ekolojik çevre adına hem insan hem hayvan hem de bitki sağlığı için ilçe genelinde birçok projeye imza atan Esenyurt Belediyesi, hayvan gübresini organik bitki gübresi haline getirerek ilçedeki park ve bahçelerde kullanmaya devam ediyor. Ekipler, kurban satış alanında kalan hayvan gübrelerinin hem halk sağlığına ve çevreye zarar vermesini önlüyor hem de bir yıl toprak altında bekleterek bitki gübresi haline getiriyor. Elde edilen hayvan gübreleri ilçedeki park ve bahçelerde kullanılmak üzere nakledildi.

“Yaklaşık Bir Yıl Muhafaza Ettik”

2021 yılında taze hayvan gübresini toprağa gömdüklerini belirten Veteriner İşleri Müdürü Halil Çalış, “2021 yılında bu alanda kurulan kurban satış yerimizde biriken tonlarca taze hayvan gübresini çevreye ve insana zarar vermeyecek şekilde günlük olarak toplayıp toprağa gömdük. Hayvan gübresi taze olarak toprağa verildiğinde içindeki karbon ve azot oranı büyük olduğundan bitki bu gübreden faydalanamayacağı için gübreyi toprak altında olgunlaştırarak bu azot ve karbon oranının küçültülmesini sağladık. Bu olgunlaşmayı sağlamak için gübreyi toprakta gömülü şekilde yaklaşık bir yıl muhafaza ettik. Sonrasında bunları alıp Park ve Bahçeler Müdürlüğümüzde kullanılmak üzere nakillerini gerçekleştiriyoruz” dedi.

Kurban Satış Yerinde Çalışmalar Titizlikle Devam Ediyor

Bu yıl da kurban satış yerinin hazırlıklarını titizlikle tamamladıklarının altını çizen Çalış, “Yine bu yıl kuracağımız Esenyurt Belediyesi’ne ait kurban satış yerlerimizin hazırlıklarını titizlikle yaparken, kurban satış döneminde ortaya çıkabilecek taze hayvan gübrelerini yine geri dönüştürerek organik gübre haline getirip projelerimizi uygulamaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

xvI3pp8b4len0itozaydha61.jpg

58gunzfjwcfhpkhjuyvc7etg.jpg

Iv6fdepxzt2lanyhmbxhgckm.jpg

nezxiuvge7xrIkdhl0nwj85f.jpg

fepxu9qkxgzo8zrkwh2jg5bj.jpg

linmrpvhkcajsogfdbxhf5q4.jpg

zabmc7ekpxgvilcy4aonlj9f.jpg

69chIw3f2ohzlpubre4ejqjr.jpg

5x3qzexozjoercp48fwrpdyl.jpg

aqqtcx6narw1stj8bfe3wdhp.jpg

xo61bfxph5mnrjwef02ueIj3.jpg

82vagsxIkfp4ybriqlkjdo01.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.