Bereket konvoyu Sırbistan yolculuğunu tamamladı

Bereket konvoyu Sırbistan yolculuğunu tamamladı

Kardeşlik Sınır Tanımaz’ sloganıyla 13. kez Balkanlar’da gönül seferine çıkan Bayrampaşa Belediyesi'nin Bereket Konvoyu, Sırbistan’daki üçüncü ve son iftar programını Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Novi Pazar’da düzenledi.

Kardeşlik Sınır Tanımaz’ sloganıyla 13. kez Balkanlar’da gönül seferine çıkan Bayrampaşa Belediyesi'nin Bereket Konvoyu, Sırbistan’daki üçüncü ve son iftar programını Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Novi Pazar’da düzenledi. Yaklaşık 3 bin kişiyi iftar sofrasında buluşturan konvoya ilgi büyüktü. Programa katılan Başkan Atila Aydıner, "Kardeşliğin ve dostluğun önündeki tüm sınırları kaldırarak ecdadımızın bizlere emanet ettiği Balkanlar’daki kardeşlerimiz ile yeniden kucaklaşmaya geldik” dedi.

‘Kardeşlik Sınır Tanımaz’ sloganıyla 9 Balkan ülkesinin onlarca şehrinde 13 yıldır gönül köprüleri kuran Bayrampaşa Belediyesi’nin Bereket Konvoyu, Sırbistan Belgrad ve Sjenica’nın ardından bu kez de Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Novi Pazar’da iftar programı düzenledi. Yaklaşık 3 kişinin birlikte iftar yaptığı programa ilgi büyüktü. İftar sofrasının ardından bu kez de kültür sofrası kuruldu, semazen ve halk oyunları gösterileri sergilendi.

“DOSTLUK, BARIŞ VE KARDEŞLİK İÇİN BALKANLAR’DAYIZ”
Bereket Konvoyu ile 13 yıldır Balkan coğrafyasında gönülleri buluşturduklarını söyleyen Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, “Kardeşlik sınır tanımaz. Kardeşliğin ve dostluğun önündeki tüm sınırları kaldırarak, yeniden Balkanlara geldik. Karış karış gezdiğimiz Balkanlar’da iftar, gönül ve kültür sofraları kuruyoruz. Çünkü bizim medeniyetimizin bir parçası da bu topraklarda, Evlad-ı Fatihan’da. O nedenle buradaki kardeşlerimiz ile ayrılmayan, kopmayan gönül bağlarımız var. Biz bu bağları sürdürmeye kararlıyız. Bizim amacımız 90’lı yıllarda Balkanlar’da kanlı ellerin açtığı yaraları sararak, bu gönül coğrafyamızda ebedi bir kardeşlik inşa etmek” dedi.

İftar programına Başkan Atila Aydıner'in yanı sıra Bayrampaşa Kaymakamı Osman Aslan Canbaba, Novi Pazar Belediye Başkanı Nihat Bisevac, Tutin Belediye Başkanı Şemsudin Kuçeviç, Bayrampaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdülaziz Yeniyol, AK Parti Bayrampaşa İlçe Başkanı Kemal Oğuz Kıdıl, Bayrampaşa belediye başkan yardımcıları İsmail Gemici ve Naser Şimşek, TİKA yetkilileri ve Bayrampaşa mahalle muhtarları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

9 ÜLKE 19 ŞEHİR
Ramazan’dan bir gün önce 13. kez Bayrampaşa’dan yola çıkan Bereket Konvoyu 3 TIR, 3 minibüs, 2 otobüs,  bir otomobil, bir canlı yayın aracı ve 75 kişilik gönüllü ekipten oluşuyor. Malzemeler iftar düzenlenen ülkeden temin ediliyor, ancak tüm yemekler kafilenin aşçıları tarafından TIR’ın içindeki mutfakta hazırlanıyor. Konvoyun Bulgaristan’da başlayan yolculuğu 9 Balkan ülkesinde 19 noktada düzenlenecek iftarların ardından bayram günü İstanbul’da son bulacak.

İKİ MİLYON KİŞİYE ULAŞTI
2005 yılında kardeşlik sınır tanımaz sloganıyla yola çıkan Bereket Konvoyu, 12 yıl boyunca Hırvatistan, Bosna-Hersek, Sırbistan, Karadağ, Arnavutluk, Kosova, Makedonya, Yunanistan ve Bulgaristan olmak üzere toplam 9 Balkan ülkesinin her bir şehrini karış karış gezerek yaklaşık 2 milyon kişiye ulaştı.


Kaynak: istanbulajansi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.