BEŞİKTAŞ KÜLTÜR VE SANATIN BAŞKENTİ OLUYOR

BEŞİKTAŞ KÜLTÜR VE SANATIN BAŞKENTİ OLUYOR

Kütüphaneleri, kültür merkezileri ve müzeleri ile Beşiktaş, kültür ve sanatın başkenti olma yolunda pek çok projeyi hayata geçiriyor.

Kütüphaneleri, kültür merkezileri ve müzeleri ile Beşiktaş, kültür ve sanatın başkenti olma yolunda pek çok projeyi hayata geçiriyor. Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, Beşiktaş’ta yeni bir kültür-sanat hamlesi başlattıklarını belirterek, pandemiden sonra yeni eserleri halkla buluşturmaya hazırlandıklarını bildirdi.

Beşiktaş ilçesi, kültür ve sanat eserleriyle ön çıkıyor. Birçok yeni projeyi de hayata geçireceklerini ifade eden Belediye Başkanı Rıza Akpolat, “Büyük Atatürk, "Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli kültürdür" diyor. O’nun izinde büyük bir kültür ve sanat hamlesi başlatıyor, Beşiktaşımıza, İstanbulumuza ve Türkiyemize yeni eserler kazandırıyoruz” açıklamasını yaptı.

"CUMHURİYET MÜZESİ KURUYORUZ"

Türkiye'nin demokrasi ve aydınlanma tarihinin hafızası olacak Cumhuriyet Müzesi’ni kısa süre içinde hizmete açacaklarını bildiren Akpolat, "Cumhuriyetimiz 100’üncü yılına girerken onu en iyi şekilde karşılamanın hazırlıklarını yapıyoruz. 100’üncü yıla kapsamlı bir etkinlik takvimiyle gireceğiz. Cumhuriyet Müzemiz bunun ilk ayağı olacak” dedi.

ZÜLFİ LİVANELİ ARŞİVİNİ CUMHURİYET MÜZESİ'NE BAĞIŞLADI

Sanatçı Zülfü Livaneli'nin arşivini Cumhuriyet Müzesi'ne bağışladığını ifade eden Rıza Akpolat, şunları söyledi:

"Zülfü Livaneli ülkemizin en büyük değerlerinden biridir. Müziği, edebiyatı, siyasal mücadelesi ile tam bir Cumhuriyet aydınıdır. Mücadele insanı Zülfü Livaneli; edebiyat, müzik ve sinema alanındaki eserleri ile arşivini Cumhuriyet Müzesi'ne bağışladı. Livaneli’nin mücadele ve üretim sürecini, ortaya çıkan eserleri bütün halkımız en kısa zamanda görecektir. Zülfü Livaneli’ye Beşiktaş halkı ve bütün kültür-sanat severler adına şükranlarımı sunuyorum.”

50 BİN KİTAP KAPASİTELİ 30 BİN DİİTAJ İÇERİKLİ KÜTÜPHANE

Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, 50 bin kitap kapasiteli 30 bin dijital içerikli Oruç Aruoba Kütüphanesi'ni de yakında hizmete açacakları bilgisini de paylaştı. Akpolat, “Ülkemizin en önemli düşünürlerinden akademisyen, şair ve yazar Oruç Aruoba'nın adını yaşattığımız kütüphanemizi açıyoruz. 500 metrekare alana sahip 30 kişilik çalışma alanı, 50 bin kitap ve 30 bin dijital içerikten oluşan kütüphanemizde öğrencilerimiz için ders çalışma alanlarının yanı sıra, halka açık olarak internet üzerinden ulaşabilen dünyaca ünlü belgeseller, haftalık ve aylık dergiler yer alacak” dedi.

AFİFE JALE SAHNESİ GERİ DÖNÜYOR

Belediye Başkanı Akpolat, Ortaköy Kültür Merkezi’ndeki Afife Jale Sahnesi'nin güçlendirilerek yeniden hizmete sıkacaklarını bildirdi. Akpolat, "Tiyatromuzun bu öncü isminin adını taşıyan sahneyi en iyi donanımla sanatseverlerin hizmetine sunacağız” ifadesini kullandı.

"KEDİ MÜZESİ'Nİ AÇIYORUZ"

Beşiktaş Belediye Başkanı Akpolat, diğer kültür sanat projeleriyle ilgili de şu bilgileri paylaştı:

"Ülkemizin saygın kültür-sanat insanlarından Sunay Akın’ın büyük katkılarıyla ülkemizin hayvan temalı ilk müzesini, Kedi Müzesi'ni açıyoruz. Koleksiyonunda bulunan tüm objeleri bizlerle paylaşan değerli sanatçımız Sunay Akın, ziyaretçilerimize doğa ve hayvan sevgisini anlatacak. Masal, oyuncak, oyun ve çizgi roman tarihinin kedilerini aynıçatı altında bir araya getiriyoruz.

"ALTAN ÖYMEN KİŞİSEL KÜTÜPHANESİNİ BELEDİYEMİZE BAĞIŞLADI"

CHP Eski Genel Başkanımız, gazeteci-yazar Altan Öymen, gelecek nesillere ışık tutacak Türkçe, İngilizce, Almanca ve Fransızcadan oluşan yaklaşık 10 bin kıymetli kitap ile kronolojik ve tematik olarak titizlikle düzenlenmiş dergi ve gazete arşivini Beşiktaşımıza bağışladı. Zübeyde Ana Kültür Merkezi’nde açacağımız ve Altan Öymen adını vereceğimiz kütüphanemizde eşine az rastlanan eserler ve binlerce yayın yer alacak.

KENT KÜTÜPHANESİ HAZIRLIYORUZ

Ortaköy Vadisi’nin içerisine bir kent kütüphanesi tasarladık. Beşiktaş’ın, hatta İstanbul’un ihtiyacını karşılayacak nitelikte, çağın gereklerine uygun çağdaş bir kütüphaneyi Ortaköy Vadisi Projesi çerçevesinde İstanbul Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte hayata geçireceğiz.”

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.