BEŞİKTAŞ’TA SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ VE İKLİM EYLEM PLANI TANITIMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

BEŞİKTAŞ’TA SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ VE İKLİM EYLEM PLANI TANITIMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Beşiktaş Belediyesi, İBB İstanbul Enerji A.Ş iş birliğiyle “Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı” (SECAP) tanıtım toplantısı gerçekleştirdi.

Beşiktaş Belediyesi, İBB İstanbul Enerji A.Ş iş birliğiyle “Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı” (SECAP) tanıtım toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıya katılan Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, “Bu plan sayesinde ilçemizde enerji kaynaklarının tüketimini asgari düzeyde indirmeye çalışarak iklim değişikliğiyle mücadele edecek ve gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakacağız” dedi.

Beşiktaş’ta iklim değişikliği ile mücadele ve sürdürülebilirlik hedeflerini gerçekleştirmek için “Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı” tanıtım toplantısı düzenlendi. Programa, Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, İstanbul Enerji A.Ş Genel Müdürü Dr. Yüksel Yalçın, Enerji Dönüşümü için AB Projesi Türkiye Proje Takım Lideri Daiva Matoniene, sivil toplum örgütleri ve meslek odalarının temsilcileri katıldı.

Toplantı Beşiktaş Belediyesi’nin çevre ve iklim çalışmalarının tanıtıldığı video gösterimi ile başladı.

Video gösteriminin ardından bir konuşma yapan Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı’nın önemine vurgu yaparak, şunları söyledi:

"İstanbul Enerji A.Ş ve Beşiktaş Belediyesi paydaşlarıyla bir toplantı gerçekleştirdik. Şu anda en önemli konulardan biri iklim krizi. Hem yerel anlamda hem de uluslararası anlamda katıldığımız toplantılarda birinci gündem maddesi iklim krizi ve bu krizle nasıl mücadele edeceğimiz. Çok kısa bir süre içerisinde ülkemizin değişik noktalarında dünyanın değişik yerlerinde bu sorunla karşı karşıya gelindiğini gördük. Gücümüzün yettiğince de bu yerlere yardım etmeye çalıştık. Bu son dört senede yaşadığımız olayların bir tanesini herhangi bir zaman diliminde yaşasak belki aylarca, senelerce bunun üzerinde değerlendirmeler yapıp, önlemler almaya çalışabilirdik. Artık bu olaylar çok sıradanlaştı.

Bu sorunların ortadan kaldırılması için Beşiktaş Belediyesi olarak birçok çalışma gerçekleştiriyoruz. Örneğin 2019 yılında karbon ayak izini nötrleyen ilk belediyeyiz. Hem iklim krizi hem de ekonomik kriz ile tek elden mücadele ettiğimiz akıllı dönüştürülebilir atık toplama sistemi Dönüştür Kazan'ı 2021 yılında Beşiktaş'ta hayata geçirdik. Beşiktaş’a yeşil alanlar kazandırmaya devam ediyoruz. 18 tane park inşa ettik ve 27 parkımızı yeniledik. Asbest uzaklaştırma çalışmaları yapıyoruz.

İstanbul Enerji A.Ş ile başlattığımız SECAP çalışması uzun vadeli bir iş. 8 aylık analiz süreciyle başlayacak ve sonrasında bir yol haritası ortaya çıkacak. Analiz sürecinde kararlaştırdığımız eylemleri hayata geçirmek için çalışmaya başlayacağız ve bununla ilgili ciddi bir irade göstereceğiz.’’ 

Konuşmalar ve sunumlar sonrasında toplantı, Beşiktaş Belediyesi ve İstanbul Enerji arasında gerçekleşen "Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı" (SECAP) imza töreni ile sona erdi.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.