Beykoz’un Tarih Ve Kültür Mirası Emin Ellerde

Beykoz’un Tarih Ve Kültür Mirası Emin Ellerde

Beykoz’un binlerce yıllık tarih ve kültür mirasına sahip çıkan Beykoz Belediyesi, ilçedeki tarihi binalarınenvanterini hazırlayıp tescilini sağlayarak kayıt altına aldı.

Beykoz Belediyesi Plan ve Proje Müdürlüğü teknik ekipleri,korunması gerekli görülen ahşap, kâgir yapıların tespiti için ilçede sokak sokak gezerek 300eski yapı tespit etti ve 240’ı için envanter çalışması hazırladı. 

115 Tarihi BinaTescil Edildi

Araştırmalar sonucunda 240 yapıdan 171’inin tescil kaydı olmadığı tespit edilerek bu taşınmazlarla ilgili Koruma Kurulu‘na başvuru yapıldı. Başvuru sonucunda 115 yapı kurul tarafından korunmaya değer bulunarak tescil kaydı oluşturuldu ve Beykoz’un tarihi ve kültürel mirası kayıt altına alındı.

Metruk Yapılara Güvenlik Önlemi

Tescil kaydı oluşturulan tarihi yapılar arasında can ve mal güvenliğini tehdit eden, fuhuş, uyuşturucu kullanımı gibi toplumun hoş görmediği olayların yaşandığı Merkez, Yalıköy ve Kanlıca Mahallerinde toplam 28metruk yapıyla ilgili işlemlere başlandı.

TebligatlarGönderiliyor

Plan Proje Müdürlüğü tarafından İmar Kanununda belirtilen yasal sürede bu yapıların mülk sahiplerine gerekli güvenlik önlemlerinin alınması için uyarı yazıları yollandı.

Herhangi bir tedbir alınmayan taşınmazlarla ilgili,  gerekli kurul, kurum görüş ve izinler alınarak İmar Kanunu’nun 39. Maddesine istinaden bu yapıların güvenlik önlemleri masrafları mülk sahibinden tahsil edilecek şekilde Beykoz Belediyesi tarafından alınmaya başlandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.