BEYLİKDÜZÜ BELEDİYESİ’NDEN DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ ETKİNLİĞİ

BEYLİKDÜZÜ BELEDİYESİ’NDEN DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ ETKİNLİĞİ

Beylikdüzü Belediyesi, Dünya Çocuk Hakları Günü kapsamında “Dijital dünyada çocuk hakları ihlalleri” semineri düzenledi. Seminerde “Dijital Baba” olarak bilinen bilişimci ve yazar Orhan Toker, “Dijital çocukların ebeveyni olmak” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Toker yaptığı sunumda; dijital mecraların çocuklar üzerindeki etkileri, ebeveynlerin çocuklarına yaklaşımı ve almaları gereken tedbirlere dikkat çekti. Seminere katılan ebeveynlerin çocukları için hazırlanan çeşitli atölyeler ise çocukların yeni deneyimler kazanmasına imkan sağladı.

Beylikdüzü Belediyesi, Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nde “Dijital dünyada çocuk hakları ihlalleri” üzerine seminer düzenledi. Etkinlikte “Dijital Baba” olarak bilinen bilişimci ve yazar Orhan Toker, “Dijital çocukların ebeveyni olmak” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Toker yaptığı sunumda; sosyal mecraların çocuklar üzerindeki etkileri, ebeveynlerin çocuklarına yaklaşımı ve almaları gereken tedbirler hakkında paylaşımlarda bulundu. Seminerin ardından Şehit Öğretmen Şenay Aybüke Yalçın Gündüz Çocuk Bakımevi öğrencileri günün anlam ve öneminde dair drama gösterisi gerçekleştirdi. Etkinlik kapsamında, seminere katılan ebeveynlerin çocukları için de çeşitli atölyeler düzenlendi. Çim adam, çiçek dikimi, buğday çimlendirme ve tohum topu yapımı atölyeleriyle çocuklar keyifli vakit geçirdi.  

“Çocukların dijital içerik denetimi becerilerini zamanla kendilerinin kazanmasını istiyoruz”

Çocukların bilgisayar başında fazla vakit geçirmesinin sebeplerine değinen Toker, “Bu sebeplerin başında çocukların kaygıları geliyor. Çocuklar artık daha az dışarıya çıkıyor ve bağları azalıyor. Bu sebeple de bilgisayara yöneliyorlar. Bu noktada ebeveyn denetim programlarının kullanılmasını uygun bulmuyorum. Çocukların dijital içerik denetimi becerilerini zamanla kendilerinin kazanmasını istiyoruz. Eğer bu denetim uygulamalarını kullanırsak çocuk bunu kendi kendine yapamaz. Onun yerine içerikleri birlikte tüketmek gerekiyor. Bunu birlikte yaparsanız, yanında olacaksınız ve uygunsuz içerik çıktığında müdahale etme şansınız olacak. Müdahale ettiğinizde de çocuk içeriğin uygunsuz olduğunu bilecek. Çocuğunuzu siz daha iyi tanırsınız. Karakterlerine uygun içerik seçtiğinizde gelişimlerine katkıda bulunabilirsiniz.” ifadelerini kullandı.

Bazı içerikler kaygı ve depresyona sebebiyet veriyor

Dijital dünyada çocukların karşılaşacağı tehlikelere de dikkat çeken Toker, “Bugün sokakta 40 yaşında bir adam geldiğinde çocuğunuz onunla tanışmaz ama internette tanışıyorlar. Çocuklarımıza, internette tanıştığı kişinin onun yaşıtı olmayacağını söylemek gerekiyor. Öte yandan bazı içerikler çocuklarda gerçeklik algısını ortadan kaldırarak kaygı ve depresyona sebebiyet veriyor. Korkuya maruz kalmak çocuklarda psikolojik çöküntü yaratır. Bağımlılık ise duygusal ağrıların bir karşılığıdır. Siz bu tarafta duygusal bir ağrıyı yok ederseniz bağımlılığa da büyük ölçüde çare bulmuş olursunuz. Çocuklar bizden güven, sevgi, değerli hissetme, ait hissetme ve takdir edilme depolarını doldurmamızı bekliyorlar. Bunu yapamadığımızda çocuk dijital dünyaya sapmaya başlıyor. Burada ebeveynlere büyük bir görev düşüyor.” şeklinde konuştu.

vqnh7wkgitdI8sth6o1bvu05.jpg

jsp3boqvhxbwu2d0tsmgof4y.jpg

et356p8aylskjv2gd0hbhqwg.jpg

z8m105tforqospw27yilqkkf.jpg

e1yfqr8nItl6q5spe42jpkaz.jpg

bnovm7vecrshjylgtaox6fr0.jpg

hnjhwexi6yo25mxe8tz9kns7.jpg

jgmqlfykctmkchyfdxrp6on8.jpg

boblutmhegnzd7ff2ppgenIl.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.