BEYLİKDÜZÜ’NDE MADRİGAL RÜZGARI

BEYLİKDÜZÜ’NDE MADRİGAL RÜZGARI

9. Barış ve Sevgi Buluşmaları renkli görüntülere sahne oldu. Alternatif rock müziğinin sevilen grubu Madrigal, festival kapsamında sahne aldı. Konserden saatler öncesinden gelen gençler, alanı doldurdu. Binlerce kişi hep bir ağızdan şarkılara eşlik ederken Çardak Altı Sohbetleri’nde yine birbirinden önemli isimler ağırlandı. Moderatörlüğünü Pelin Batu’nun üstlendiği programda “Dijital Çağda Ortak Yaşam” konuşuldu. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği söyleşide, Doç. Dr. Yavuz Samur ve Dr. Çağla Gül Şenkardeş, teknolojik gelişmeleri ve yaşama yansımalarını ele aldı. Beylikdüzü Sahaf Festivali kapsamında düzenlenen Gece Mezatı’nda ise 1943 baskısı Nutuk ile Atatürk’ün az bilinen bir fotoğrafı açık artırmayla satıldı.

Beylikdüzü Belediyesi tarafından düzenlenen 9. Barış ve Sevgi Buluşmaları tüm hızıyla devam ederken, festival kapsamında gerçekleştirilen Çardak Altı Sohbetleri, Doç. Dr. Yavuz Samur ve Dr. Çağla Gül Şenkardeş’i ağırladı.  Moderatörlüğünü Pelin Batu’nun üslendiği söyleşide “Dijital Çağda Ortak Yaşam” konusu ele alındı. Teknolojinin insan yaşamını kolaylaştırdığına değinilen sohbette, metaverse ve uzaktan çalışmanın faydaları ve zararları konuşuldu.

“En çok arsa satın alan ülkelerden olduk”

Metaverse deneyiminin son yıllarda hayatımıza girdiğine değinen Doç. Dr. Yavuz Samur, metarverse’de en çok arsa alan ülkelerden birinin Türkiye olduğunu söyledi. “Böyle ortamlarda bulunmayı seviyoruz” diyen Samur,Metaverse, öte evren anlamına geliyor. 10 sene önce ilk defa deneyimlerini yaşamıştık. Herkes arsa satın aldı. Seviyoruz biz böyle ortamlarda bulunmayı. En çok arsa satın alan ülkelerden olduk. Metaverse, dijital bir ortamda dünyalar oluşturup insanların orada vakit geçirmesini amaçlıyor. İstediğin zamanda, istediğin yerde, istediği kişiyle istediğini yapabilmesine olanak sağlayacak ama şu an böyle bir ortam henüz yok ama olacak. Hem psikolojik hem de bedensel sıkıntılar yaşamaya da başlayacağız. Çok büyük bir hedef kitlesi olacak. Kimisi istediği yere gidip istediği şeyi görebilecek ama hangi ortamlar tasarlanacak en çok hangi alanlara para yatırılacak, bunları zamanı gelince konuşacağız” ifadelerini kullandı.

“Fiş çekme hobisi edindik”

Pandemiyle birlikte uzaktan çalışma yönteminin hayatımıza girdiğini belirten Dr. Çağla Gül Şenkardeş, insanların telefondan ayrı kalınca krizlere girdiği dönemlerden fiş çekme hobisi edindiği döneme geçildiğini ifade etti. Şenkardeş,” İnsanların telefondan ayrı kalınca krizlere girdiğini konuşuyoruz ama pandemiden sonra biz fiş çekme hobisi edindik. Ben bazen fişimi internetten, dijital iletişimden çekiyorum. Fiziksel olarak olduğum ortamda olmak için telefonumu yanıma almıyorum. Aciliyetlerimizin el verdiği ölçüde online işlerimden uzak kalıyorum. Psikolojik olarak rahatlatıyor. Verimliliğe bakarım. Eğer üretiminiz daha verimli oluyorsa istediğiniz kadar uzaktan yapın ama gerekli kısmını birlikte yapın” şeklinde konuştu.

“Binler alanı doldurdu”

Yaşam Vadisi’nde gerçekleşen söyleşinin ardından, 6 Mayıs Gençliğimiz Var Sahnesi’nde Madrigal rüzgarı esti. Saatler öncesinde gelen binlerce kişi konser alanını tamamen doldurdu. Alanı dolduran kalabalık önce Ersin Show eşliğinde eğlenceli anlar yaşadı. Ardından saatler 21:30’u gösterdiğinde ise alternatif rock müziğinin sevilen grubu Madrigal sahnede yerini aldı. En sevilen parçalarını seslendiren gruba, alanı dolduran binlerce kişi eşlik etti. Başkan Çalık, dinleyenlere unutulmaz bir gece yaşatan Madrigal grubuna çiçek ve plaket takdim etti. Enerjileriyle Beylikdüzü’ne güç kattıkları için teşekkür eden Başkan Çalık, “Burada toplananlara çok güzel bir gece yaşattılar. Şarkıları ve performanslarıyla Beylikdüzü’nün enerjisini yansıtan sanatçılarımıza teşekkür ederim” diye konuştu.

İki özel eser satışa sunuldu

Beylikdüzü Sahaf Festivali kapsamında düzenlenen Gece Mezatı’nda ise Nutuk ile Atatürk’ün az bilinen bir fotoğrafı açık artırmayla satıldı. 1927 baskısı, Osmanlı Türkçesi Nutuk, bin 600 liraya satılırken, Atatürk’ün İsmet İnönü, Mareşal Fevzi Çakmak ve Kazım Karabekir Paşa ile olan orijinal fotoğrafı 500 liraya satıldı.

Festival kapsamında düzenlenen "Beylikdüzü Belediye Kütüphaneleri Okuma Kulüpleri Yazarlarla Buluşuyor" etkinliğinde ise yazar Osman Balcıgil okuyucularıyla buluştu. Zehra Çalık’ın da katıldığı söyleşide Balcıgil, ‘En Hüzünlü Eylül’ kitabıyla ilgili okuyucularının sorularını yanıtladı

 

cmaqrx83k9fobm5njet6dndy.jpg

zz2oqjjd3kg7olt9swavwn5h.jpg

hvp0qspxcrx5zugtehutoikI.jpg

v306ojgftcpsmpcsaex8kyl9.jpg

dpjl8gc70f1ab3zz4hhpxayc.jpg

o5m3ptI0rnfoxjbvwquyeayj.jpg

7quwavqowzcumlbyfe36clvr.jpg

x4pukrw8g6snb3cyhamlu7n9.jpg

qlmqzfcgnje5Ir1yr0skkytm.jpg

b5hdjlnsnukmd8qrcjblvgze.jpg

s6ge38zapzctomouj4qgkqrl.jpg

5jpfIyo0zjwlexuegy219kkw.jpg

ycrqzgkeaoqxprlnm4pvju6x.jpg

rptsa3zffv8nhidge4uj5y0p.jpg

us8pa5bgchwparim7mb4eyfd.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.