Boşnak Halk Kıyafetleri Sergisi açıldı

Boşnak Halk Kıyafetleri Sergisi açıldı

Birbirinden renkli ve anlamlı sergilere ev sahipliği yapmayı sürdüren Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde bu kez Boşnak Halk Kıyafetleri Sergisi açıldı. Sergiyi vatandaşlarla birlikte gezen Belediye Başkanı Ahmet Cin, tebrik ederek “Boşnakların kültürünü geliştirmeye yönelik çalışması bizim için çok önemli. Pendik, kültür ve sanat anlamında merkez olmaya devam edecek.” diyerek Koleksiyoner Müesser Kurt’u tebrik etti. Sergi açılışında konuşan Müesser Kurt da beş yıldır böyle bir sergi açmak istediğini belirterek “Sandığın açılma vakti gelmişti. Pendik Belediyesine teşekkür ediyorum. Burada, Pendik’te yaşayan Boşnak halkının atadan yadigardeğerli eserler var.” dedi.

Boşnaklara ait kemerler, el işi örtüler, tulum ve şalvarlar...

Pendikli Koleksiyoner Müesser Kurt’un eserlerinin yer aldığı sergide 18. yüzyıl başından bu yana Boşnakların kullandığı geleneksel kıyafetler sergileniyor. Kıyafetlerin yanı sıra zamanın gayretli el işçiliğiyle üretilmiş uşaklar, kemerler, el işi örtüler, tulum ve şalvarlar da sergide yer alıyor. 200 parçanın sergilendiği sergide kıyafetlerin yanı sıra yine gelin sandığı ve ikramlıklar gibi eşyaların bulunduğu özel bir köşede bulunuyor. Boşnak Halk Kıyafetleri Sergisi 4 Aralık Cuma gününe kadar açık kalacak.

 

 

 

 

 

 

 

1ojhlyhaw4c9xdv06zwvubrr.jpg

mdafuv8czerlj9wc2asyqhnr.jpg

tlrdqk4g5fhs78iljazoex31.jpg

da9It7vhpkebhn0zmodfaij4.jpg

enrafk0i4szmzpbpl6tgxunh.jpg

2xovmrp3aIxglzanf1o6cbeg.jpg

l16cfrkaljhjieugs3w9gwxq.jpg

8kfatb2eqglq5pixcf3hvspz.jpg

5viruohbaowhnmz196vqc2b8.jpg

tnfybjgzkhxmhwdsqbefnjr5.jpg

wtc39I5nu0rleyahsqq27kdp.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.