BU SOFRADA HERKESE YER VAR!

BU SOFRADA HERKESE YER VAR!

Şişli Belediyesi, çocuklara, gençlere, yaşlılara, engellilere, can dostlarımıza ve ihtiyacı olan herkese sosyal destek sunan bütüncül bir dayanışma programı olan “Şişli Sofrası”nı hayata geçirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, siyasi partilerin temsilcileri ve halkın yoğun katılımıyla 4 Şubat Cumartesi günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıyla kamuoyuna tanıtıldı.

En temel insan hakkı olan beslenme hakkını öne koyan Şişli Belediyesi, bu amaçla; çocuklar, yaşlılar, gençler, kadınlar ve engellileriçin birçok farklı gıda destek hizmetini bir arada sunan, bunu insan onuruna yakışır biçimde yapan ve toplumun tüm kesimlerini kapsayan bütüncül bir dayanışma programı olan “Şişli Sofrası”nı hayata geçirdi.

Programıntanıtımı, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin’in ev sahipliğinde 4 Şubat Cumartesi günü Cemil Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirildi. Tanıtım toplantısına; Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye(İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay,  CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun yanı sıra,CHP Parti Meclis Üyeleri, CHP Milletvekilleri, İstanbul İlçe Belediye Başkanları, siyasi partilerin temsilcileri, CHP İstanbul İlçe Başkanları, muhtarlar ve Şişlililer yoğun katılım gösterdi.

Toplantısının açılış konuşmasını yapan Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, sözlerine şöyle başladı Bir ülke demokrasiden uzaklaşırsa, bir ülkede adaletin terazisi bozulursa, sonuç ortada: Artan ve derinleşen yoksulluk. Kaynamayan tencereler, boş tabaklar, ete, süte hasret sofralar… Yetersiz beslendiği için büyüyemeyen çocuklarımızı, parasızlıktan öğün atlayan gençlerimizi, emekli maaşıyla açlığa mahkum edilen büyüklerimizi bir düşünün. Ama hiç kimse en küçük şüphe duymasın ki, bu düzen mutlaka değişecek. Hak temelli hizmet diyenler, ‘hak, hukuk, adalet’ diyenler değiştirecek.”

“Hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek” sözünü ilke edinerek projeler ürettiklerini belirten Muammer Keskin, halkın belediyeleri olarak durumdan vazife çıkardıklarının altını çizdi.“Çünkü biz haktan yanayız. Hak temelli hizmet için varız. Çünkü biz, millet için buradayız. Özellikle sosyal desteklerde Şişli’de, İstanbul’da, Türkiye’nin her yerinde destan yazıyoruz” şeklinde konuşmasını sürdürün Başkan Keskin, Şişli Sofrası’nı şu sözlerle anlattı: “Şişli Sofrası; çocuklar, yaşlılar, gençler, kadınlar, engelliler, yoksunlar için, birçok farklı gıda destek hizmetini sunan, bunu insan onuruna yakışır bir biçimde yapan ve toplumun tüm kesimlerini kapsayan bütüncül bir destek programıdır. Şişli Sofrası’nda herkesin yeri, herkesin beslenme hakkı var. Bu sofrada paylaşmanın tadı var. Hiçbir ayrım gözetmeden, yüreğimiz de, soframız da herkese açık.”

“Enflasyon doymaz bir canavara dönüştü”

Törende konuşma yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise İstanbul Planlama Ajansı(İPA) verilerini paylaşarak sözlerine başladı. İmamoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Megakentte yaşam maliyeti 2021 Aralık-2022 Aralık ayına kadar olan süreçte yüzde 112'yi aştı. Israrla sürdürülen yanlış ekonomi politikaları halkı zorlu şartların içine soktu. Enflasyon canavarı eskisinden çok daha büyük bir sorun ve tabiri caizse doymaz bir canavar olarak geriye döndü. İstanbul'da 2022 Aralık'ta dört kişilik ailenin yaşam maliyeti 27 bin 596 TL. Yani neredeyse dört kişinin yaşadığı ailede dördü de en az asgari ücretle çalışabilsin ki, bunun üzerine çıksın."

“Vatandaş ayakta kalma savaşı veriyor”

Törende büyük bir coşkuyla karşılanan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise herkesi bu bozuk düzeni değiştirmek için çalışmaya davet ederek konuşmasına başladı. Kılıçdaroğlu, konuşmasında Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik krize yönelik tepkisini de dile getirdi. "İktidarımızda hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek" diyen Kılıçdaroğlu, milyonlarca vatandaşın derinleşen ekonomik kriz karşısında ayakta kalma savaşını sürdürdüğünü ifade etti.“CHP'li belediyeler sosyal belediyecilik örneklerini tüm engellemelere rağmen sergiliyorlar” diyen Kemal Kılıçdaroğlu, İBB'nin ve Başkan Ekrem İmamoğlu'nun önüne çıkarılan engelleri hatırlattı.

“Şişli Sofrası tüm Türkiye’ye örnek olacak”

Kılıçdaroğlu sözlerine şöyle devam etti: "Bu güzel buluşmada birlikte olduğumuz için memnunum. Yüzyıllar boyunca bu bereketli topraklar üretimin beşiği oldu. Sadece karnımızı doyurmadı, paylaşma kültürümüzü büyütmüş olduk. Saray düzeni tarafından ekonomik çöküşe sürüklenen ülkemizde insanlarımız karnını doyurmakta zorlanıyor. Milyonlarca insanımız ayakta kalma savaşı sürdürüyor. Halkımız kuru ayazda ekmek kuyruklarında bekliyor. Cumhuriyet Halk Partisi, zorluklarla başetmenin ne olduğunu çok iyi bilen yüzyıllık çınardır. Belediye başkanlarımız bu trajediyi elbette izlemiyor, açlık çeken çocukları asla ve asla yalnız bırakmıyor. Belediyemiz özkaynaklarını halk için sonuna kadar kullanıyor. İhtiyacı olan her bir yurttaşımızın yanında oluyor. Bugün burada Şişli'nin sofrasında buluştuk. Belediyemizin hayata geçirdiği model ile herkese dokunduğunu hem dinledik hem gördük.”

Şişli Sofrası’nın bereketini hakkaniyetini ülkenin dört bir yanına yayma vakti olduğunu belirten CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Gün birlikte olma vaktidir. Güç ve servet içinde yüzen Babil Krallığı'nın haramzade sofralarına karşı Hz. İbrahim'in herkese açık, kalabalıklaştıkça bereketi artan Halil İbrahim sofrasını kuruyoruz. Bu sofrada para şan yok, bu sofrada adalet dayanışma var. Babil Krallığı'nı yıkacağız. Önümüzdeki seçimlerde milletimiz bunun ne demek olduğunu gösterecek” dedi.

canan-kaftancioglu-muammer-keskin-kemal-kilicdaroglu-ekrem-imamoglu-155451010-800x533.jpg

ekrem-imamoglu-155451073-800x533.jpg

toplu-resim-3-155451530-800x533.jpg

sisli-sofrasi-ekibi-toplu-resim-155451274-800x533.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.