BÜYÜKÇEKMECE’DE BİSİKLETLER MAVİLİKLERE SÜRÜLDÜ

BÜYÜKÇEKMECE’DE BİSİKLETLER MAVİLİKLERE SÜRÜLDÜ

Büyük Şair Nazım Hikmet’in ölüm yıldönümü ile 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü’nü birlikte kutlayan Büyükçekmeceliler, Nazım’ın “Güzel Günler Göreceğiz Çocuklar”şiirinin ilham verdiği “Bisikletleri de Maviliklere Süreceğiz” etkinliğinde buluştu.

Büyük Şair Nazım Hikmet’in ölüm yıldönümü ile 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü’nü birlikte kutlayan Büyükçekmeceliler, Nazım’ın “Güzel Günler Göreceğiz Çocuklar” şiirinin ilham verdiği “Bisikletleri de Maviliklere Süreceğiz” etkinliğinde buluştu.

Büyükçekmece Belediyesi ile Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı iş birliğiyle vefatının 58. yılında “Dünya Şairi” Nazım Hikmet Ran anıldı. 

Nazım'ın savaş karşıtışiirlerinden biri olan Kız Çocuğu’ndan yola çıkılarak dünya çocuklarının yaptığı resimler “Çocukların Barışı” isimli sergide bir araya geldi. Büyükçekmece Belediye Binası Dumlupınar Salonu’ndaki serginin açılışını Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Nazım Hikmet Kültür Sanat Vakfı Genel Sekreteri Turgay Fişekçi ve minik öğrenciler birlikte gerçekleştirdi. 

100 BİSİKLETÇİ PEDAL ÇEVİRDİ

Büyük Şair Nazım Hikmet’in ölüm yıldönümü ile 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü’nü birlikte kutlayan Büyükçekmeceliler, Nazım’ın “Güzel Günler Göreceğiz Çocuklar” şiirinin ilham verdiği “Bisikletleri de Maviliklere Süreceğiz” etkinliğinde buluştu. Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün’ün verdiği startın ardından yüz bisikletçi Büyükçekmece Belediyesi – Büyük Atatürk Parkı etabında pedal çevirdi. 

"BİSİKLETİ ULAŞIM ARACI OLARAK HAYATIMIZA SOKMALIYIZ"

Yapılan etkinlikler hakkında bir açıklama yapan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün şöyle konuştu:

“Bugün 3 Haziran. Önemli bir gün bizim için çünkü dünya şairi, büyük düşünür, büyük usta, büyük edebiyatçı Nazım Hikmet’i aramızdan ayrılışının 58’inci yılında anıyoruz. Ama aynı zamanda bugün 3 Haziran Dünya Bisiklet Binme Günü olarak ilan edilmiş ve birkaç yıldan beri kutlanıyor. İkisini birleştirdik. Büyük ustanın dediği gibi bugün bisikletleri de maviliklere süreceğiz ifadesiyle birleştirdik çok da güzel oldu. Hem Nazım Hikmet’i büyük ustayı rahmetle minnetle anıyoruz. O’nu anlamaya çalışıyoruz. Hem de bisikletin sadece bir spor olmadığını bisikletin bir ulaşım vasıtası olduğunu artık dünyada değişen iklimin ve gaz salınımın dünyanın geleceği için ne kadar tehlikeli olduğunu hepsini bir bütün içerisinde anlayarak, doğanın, tabiatın, havanın daha az kirletilmesi ve iklim değişikliğinin bir bakıma engellenmesi için bisikleti Türk milleti kendi hayatına ulaşım aracı sokmalıdır.”

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.