Büyükşehir’in Büyükçekmece’deki yatırımları olası felaketi önledi

Büyükşehir’in Büyükçekmece’deki yatırımları olası felaketi önledi

İstanbul’u etkisi altına alan sağanak yağışın en çok etkilediği ilçelerden biri olan Büyükçekmece’de yakın zaman önce ıslah edilen dereler olası can ve mal kaybını engelledi.

 

İstanbul’da önceki gece başlayan ve bugün öğlen saatlerine kadar aralıksız devam eden sağanak yağışların en etkili olduğu ikinci ilçe Büyükçekmece oldu.

 

Dereler ıslah edildi, yağmur suyu kanalları yenilendi

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İSKİ’nin son bir buçuk yıl içinde Büyükçekmece’de gerçekleştirdiği dere ıslahları ve yağmur suyu kanalları yenileme projesi geçmiş yıllarda yaşanan su baskınlarına son verdi. Yaklaşık 15 saat boyunca aralıksız devam eden yağışlar İstanbul’un pek çok ilçesinde olumsuzluklara neden oldu. Büyükçekmece’de ise sadece uzun yıllar önce ilçe merkezinde yapılan, deniz seviyesi altında kalan bazı yapıların bodrumlarında  kısmi su baskınları yaşandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İSKİ’nin 2020 yılında Büyükçekmece başlattığı ve kısa sürede tamamladığı Kemerdere, Serinpınar, Ahlat Dere ve Sinanoba bölgesindeki dere ıslahları geçmiş yıllarda bu bölgelerde yaşanan sel ve su baskınlarına son verdi. Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz ay içinde de Büyükçekmece ilçesinin Dizdariye Mahallesi’nde yağmur suyu deşarj hattının inşaatına başladı. 3 ay içinde tamamlanması planlanan proje bu bölgedeki su baskınlarının önüne geçecek. 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.