Caddeler akıllı sensörlerle donatılıyor

Caddeler akıllı sensörlerle donatılıyor

Türkiye’de LoRa sistemini ilk defa kullanan Pendik Belediyesi, Aydos Orman Caddesi’nin ardından Olimpiyat Caddesi’ne de sensörler yerleştirdi. Çınardere Mahallesi’nde bulunan caddeye kurulu sistemleasfalt sıcaklığı anlıkolarak ölçülecek. Ekipler sistem verilerinde gizli buzlanma gibi riski gördüğünde gereken önlemleri alacak.

Trabzon Caddesi’ne de kuruluyor

LoRa sistemini kent genelinde yaygınlaştıran Pendik Belediyesi bir diğer çalışmayı da Trabzon Caddesi’nde gerçekleştirecek. Dumlupınar Mahallesi’nde bulunan yaklaşık 600 metrelik caddeye de aynı sistem kurulacak. Sistem sayesinde sürücülerin güvenliği sağlanacak.

LoRa ne işe yarıyor?

LoRa network altyapısıyla kritik bölgelerde oluşan olumsuzluklara daha hızlı müdahale ediliyor. Sistem üzerinden şehrin farklı noktalarına yerleştirilen cihazlarla birimlere anlık iletiler gidiyor ve ölçümler gönderiliyor. Cihazlar belirlenen bölgelere konulduktan sonra yapay zeka aracılığıyla ölçümlerden aldığı verileri işleyerek belediyedeki ilgili birimlere bildiriyor. Veriler Pendik Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezinde (AKOM) canlı olarak izleniyor. Bu şekilde bölgede oluşabilecek olumsuz durumlar önceden tespit edilerek önlem alınabiliyor.

rpghztnevi8xo16k7wmwsnsd.jpg

zjocn3y0s2vp8fwarl6Ip4hu.jpg

ejcb89pklh4oc15jwut0wrgr.jpg

hnjus0wu5zmIwebgplocaycl.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.