Cahit Zarifoğlu'nun adı ilkokula verildi

Cahit Zarifoğlu'nun adı ilkokula verildi

Okulda düzenlenen törende konuşan Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler, şair Cahit Zarifoğlu'nun, gönlüne bütün İslam alemini sığdırmaya çalıştığ..

Okulda düzenlenen törende konuşan Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler, şair Cahit Zarifoğlu'nun, gönlüne bütün İslam alemini sığdırmaya çalıştığını söyledi.

Güler, geçmişte çok sıkıntılı günler yaşandığına işaret ederek, "Zorlu geçen kışlardan sonra güzel çiçekler açar. Onlardan biri de Cahit Zarifoğlu. Eserleriyle, hayatıyla ve gönlüyle inşallah bizlere rehber olur. Çocuklarımız onu anmaktan ziyade anlamaya çalışırlar. Bugünler rahat günler ama bu rahatlık, içimizden yeni 'Yedi Güzel Adam'lar çıkarmamıza engel olmaması lazım." diye konuştu.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ise Zarifoğlu gibi değerlerin aydınlattığı yoldan ilerlemesi gerektiğini belirterek, şunları dile getirdi:

"Toplum olarak eğer bir medeniyet inşa edecekseniz, Cahit Zarifoğlu gibi şairleriniz, düşünürleriniz, yazarlarınız, edebiyatçılarınız olmak zorundadır. Hayatı çok sade çok yalın yaşayıp, çok dolu bir anlayış geride bıraktılar. Yerli ve milli değerlerimiz böyle isimlerdir ve böyle isimlerin açtığı yollardır ama ben hala Zarifoğlu ve onun gibi değerlerimizin doğru düzgün anlaşıldığına inanmıyorum."

"Biz bizden önce vefat etmişlerle de beraber yaşarız"


Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürü Sinan Aydın da şairin adının Türkiye'nin her bölgesinde okullara verilmesi gerektiğine vurgu yaparak, "Cahit Zarifoğlu adının bu okula verilmesi, kabrine çok yakın olması sebebiyle hepsinden daha büyük bir anlam taşıyor." ifadelerini kullandı.

Çocuk Vakfı Başkanı Mustafa Ruhi Şirin ise Cahit Zarifoğlu ile 1976 yılında tanıştıklarını anlatarak, "Yahya Kemal'e 'İmparatorluk dağılmış, zaten kaç milyonsunuz ki?' diye sormuşlar. Kemal '80 milyon' demiş ki o zaman 80 milyon değiliz ama Yahya Kemal'in de dediği gibi, biz bizden önce vefat etmişlerle de beraber yaşarız." dedi.

Zarifoğlu ailesine plaket ve çiçek takdimi

Etkinlikte, şairin hayatından kesitlerin yer aldığı kısa bir film gösterimi yapılırken, öğrenciler de Zarifoğlu'nun şiirlerini okudu.

Törene, şairin eşi Berat, çocukları Ayşe Hicret ve Ahmet Zarifoğlu'yla gelini Elif Zarifoğlu'nun yanı sıra yazar Asım Gültekin, çok sayıda öğrenci ve öğretmen katıldı.

Etkinliğin sonunda, Mustafa Güler ve Hilmi Türkmen tarafından Zarifoğlu ailesine plaket ve çiçek takdimi yapıldı.


Kaynak: istanbulajansi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.