Cemal Özdemir; CHP’yi halkın umudu yapmak için adayım

Cemal Özdemir; CHP’yi halkın umudu yapmak için adayım

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul 2. Bölge Milletvekili Ön Seçim Adayı ve CHP İstanbul eski İl Başkanı Cemal Özdemir; Ön seçimde seçeceğimiz adaylarla kamuoyunda yeni bir coşkuyu, yeni bir heyecanı ve yeni bir hareketliliği yaşatarak, partimizin oylarını a

 CHP İstanbul 2. Bölge Milletvekili Aday Adayı Cemal Özdemir, adaylaşma süreci ve neden ön seçimde aday olmaya karar verdiğini gazetemize anlattı. Uzun yıllar Cumhuriyet Halk Partisi içinde aktif görevler alarak çalışmalar yapan Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul eski İl Başkanı ve İstanbul 2. Bölge Milletvekili Aday adayı Cemal Özdemir, Cumhuriyet Halk Partisi’nin milletvekillerini ön seçimle belirleme kararı ve adaylık süreci ile ilgili yaptığı değerlendirmede şunları söyledi; Aday olmak için 15 Şubat 2015 tarihindeki parti meclisi toplantısını bekledim. İstanbul’da hakim denetiminde ön seçim kararı alındı. Bu karardan sonra 6 ilçede dayanışma toplantıları yaparak, adaylığımı sordum. Bu çalışmanın sonunda aday olabileceğime karar verdim. Önemli olan bu karar değil, önemli olan ben doğru aday mıyım? Tabanı temsil edebilir miyim? Buna üyelerimiz karar verecektir.

 

Ön seçimi doğru değerlendirmeliyiz

Ama bir şeye değinmek istiyorum; Genel merkezin almış olduğu ön seçim kararının önümüzdeki yıllarda da aralıksız olarak sürdürülebilmesi için örgütümüze çok önemli görevler düşmektedir. Şunu söylemeye çalışıyorum; Bu ön seçimde öylesine dikkatli davranmalıyız ki, öylesine doğru tercihler yapmalıyız ki, Haziran 2015 genel seçimlerine giderken ön seçimin bize verdiği imkanlarla seçeceğimiz adaylarla kamuoyunda yeni bir coşkuyu, yeni bir heyecanı ve yeni bir hareketliliği yaşatarak partimizin oylarını arttırmaya katkı sağlamalıyız. Bunu başarırsak bundan sonra parti içi demokrasi daha da güçlenerek devam eder. Eğer başaramazsak bir vebal üzerimizde kalır.

 

‘Siyaset dilini değiştirmeye katkı sunmak için’

CHP İstanbul 2. Bölge Milletvekili Ön Seçim Adayı ve CHP İstanbul eski il Başkanı Cemal Özdemir, neden aday olduğu ile ilgili ise şunları söyledi; Şan şöhret peşinde değilim; Yaşam standardımı yükseltmek için aday değilim. Sınıf atlamak için de aday değilim. Bilmenizi isterim ki; bugünden yarına mucize yaratacak aday da değilim. Parlamenter demokrasi sistemi içerisinde yasamaya katkı sunmak için adayım. CHP iktidarında yürütmede görev almak isterim. CHP, MYK’sında ve parti meclisinde görev alarak örgütle genel merkez yönetimi arasında ilişkileri güçlendirmek için adayım. CHP’yi özellikle görsel medyada anlatmak için adayım. CHP’yi yurt dışında temsil etmek için adayım. Türkiye’de ve Cumhuriyet Halk Partisi’nde siyaset yapma biçimine ve siyaset dilinin değiştirilmesine katkı sunmak isterim.

 

‘Ya başkanlık sistemi diyeceğiz ya demokrasi’

CHP İstanbul 2. Bölge Milletvekili Ön Seçim Adayı Cemal Özdemir, 7 Haziran’da yapılacak genel seçimlerle ilgili ayrıca şunları söyledi; AKP 12 yıllık icraatında ülkeyi öylesine başarısız yönetti ki; 2015 Haziran genel seçimlerine giderken başarısızlığın üzerini örtmek ve ajandasındaki gizli hedeflerine ulaşmak için AKP’ye özgü Cumhurbaşkanlığına özel bir başkanlık sistemini parlamenter demokrasi ile yarıştırarak oylatmak istiyor. Son haftada çözüm sürecini gündeme alarak her seçim öncesi yaptığı gibi yine bizleri oyalayarak oy devşirmeye çalışıyor. Sadece bunu mu istiyor? Hayır. AKP polis devleti kurmak istiyor. AKP yeni Osmancılık istiyor. Bu yağma ve talan düzenini devam ettirmek istiyor. Cumhuriyetle hesaplaşıyor ve hesaplaşmaya devam etmek istiyor. AKP yaşam tarzımızı değiştirmek istiyor. Laiklik ile hesaplaşmak istiyor. Tek adam diktatörlüğü istiyor. AKP padişahlık istiyor, saltanat istiyor. Kürt halkının demokratik taleplerini oyalayarak yok sayıyor. Alevilerin taleplerini görmezden geliyor. Tüm medya kendi medyası olsun istiyor. Bunları gerçekleştirmek için; Toplumu kutuplaştırıyor. İnsanlarımızı ötekileştiriyor. Toplum şaşırmış, ürkek, ne yapacağını bilmiyor. Toplumun psikolojisi bozuldu. Toplumsal travma yaşıyoruz. Türkiye bu koşullarda Haziran 2015 tarihinde genel seçimlere gidiyor. Önemli bir seçim. Zor bir seçim. Ya başkanlık sistemi diyeceğiz ya da parlamenter demokrasi diyeceğiz. Ya belirsizlik diyeceğiz, ya Cumhuriyet, demokrasi ve laiklik diyeceğiz.

Günümüz Türkiye’sinde 7 başlıkta önemli projelerle seçim öncesi halka gidilmesi gerektiğini vurgulayan CHP İstanbul 2. Bölge Milletvekili Cemal Özdemir, yedi başlığı şöyle sıraladı. 

1)Yolsuzluk, rant ve yağmaya karşı kararlı mücadele ile halka güven vermeliyiz.

2) AKP’nin sıcak para ve ranta dayalı ekonomi politikaları çöktü. CHP üretim ekonomisine dayalı projeleriyle halka iş, aş ve refah sunmalı. Partimizin özellikle işsizlere, emeklilere, emekçilere yönelik hazırladığı projeleri geniş kesimlere anlatmak için seferberlik başlatmalıyız.

3)Yeni bir yerel yönetimler yasasıyla kent rantlarını kamulaştırarak kent sakinlerinin ve yoksulların hizmetine vermeliyiz.

4)AKP’nin anayasayı rafa kaldıran tek adam diktatörlüğüne karşı CHP toplumun tüm kesimlerinin hakkını hukukunu koruyan, özgürlükleri güvenceye alan yeni bir anayasa hazırlayarak toplumun onayına sunmalıyız.

5)AKP ve paralel yapı,  halkın adalete olan güvenini sıfırladı. Bağımsız bir yargıyı yeniden oluşturacak büyük bir yargı reformu paketini hem toplum hem de yargının tüm örgütlü kesimlerinin ortak çalışmalarıyla hazırlayıp halkın adalet taleplerine yanıt olmalıyız.

6)Kürt sorununun çözümü hem ülkemiz hem de bölgemizin barışı için hayati öneme sahiptir. Bu sorunu AKP ile HDP’nin karşılıklı pozisyon alma ve birbirini oyalama kısır döngüsünden kurtaracak şekilde insiyatif almalıyız. Partimizin daha önce hazırladığı 19 maddelik paketi güncelleyerek etkili yöntemlerle topluma anlatmalıyız.

7)Ülkemizi vahşi terör örgütü IŞID ile yan yana gösteren politikaları hızla terk ederek bölge ülkeleriyle geniş işbirliğine dayalı yeni bir bölgesel barış projesini açıklamalı ve tüm bölge haklarına sunmalıyız.

Sonuç olarak CHP’nin iktidar olma seçeneğini tek seçenek olarak önümüze koymalı ve başarmalıyız diyen CHP İstanbul 2. Bölge Milletvekili Aday Adayı Cemal Özdemir, “İnsan doğar, büyür, ölür ama; bu arada kişinin dini olur, etnisitesi olur, mezhebi olur, geleneği olur, göreneği olur, geleceğe bakışı olur, beklentisi olur çok daha önemlisi hayalleri olur.

Bu gerçeği göz önüne alarak sol adına, sosyal demokrasi adına söylemeğimiz söz, üretmediğimiz proje kalmamalı” şeklinde konuştu.

 

CEMAL ÖZDEMİR KİMDİR?

Ben 1956 Sivas-Divriği doğumluyum. Evliyim, 2 çocuk babasıyım. Elektrik Mühendisiyim. Özel sektörde de çalıştım, kamuda da çalıştım. Şimdi değerleme konusunda faaliyet gösteren bir firmanın yönetim kurulu başkanıyım. Siyasete 1989 Beşiktaş ilçesi SHP üyeliği ile başladım. 1992 yılında SHP Beşiktaş ilçe sekreterliği, 1993-1994 SHP Beşiktaş ilçe başkanlığı; 2001 yılı CHP Beşiktaş ilçe başkanı seçildim. 2001-2002 CHP İstanbul il başkanlığı görevini yaptım. Tüm bu görevlerime beni uygun bulan Beşiktaş örgütüne yürekten teşekkür ederim. Örgütten gelmektense kendimi örgütten sayıyorum. Adaylık talebimi anlamlı buluyorum. Onay için sizlerin iznine sunuyorum.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum