CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI TEKİN BİNGÖL’ÜN BASIN AÇIKLAMASI (25 OCAK 2018)

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI TEKİN BİNGÖL’ÜN BASIN AÇIKLAMASI (25 OCAK 2018)

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI TEKİN BİNGÖL’ÜN BASIN AÇIKLAMASI (25 OCAK 2018)Günaydın arkadaşlar, bildiğiniz gibi ..

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI TEKİN BİNGÖL’ÜN BASIN AÇIKLAMASI (25 OCAK 2018)

Günaydın arkadaşlar, bildiğiniz gibi 3 – 4 Şubat tarihlerinde 36. Olağan Kurultayımızı gerçekleştireceğiz. Tabi bu kurultay sürecine gelinceye kadar, yaklaşık 150 günlük bir kongre sürecimiz söz konusu idi. Kısaca o kongre sürecinden bahsedip, kurultayla ilgilide sizlerle bir takım bilgileri paylaşmak istiyorum.

BU BİZİM PARTİ İÇİ DEMOKRASİ NE KADAR ÖNEMSEDİĞİMİZİN SOMUT ÖRNEĞİ

Bizim kongre sürecimiz, diğer siyasi partilerden farklı olarak uzun bir zaman dilimini kapsıyor. Zira biz, delege seçimlerini dahi demokratik bir süreci işleterek gerçekleştiriyoruz. Bildiğiniz gibi Türkiye’de yaklaşık 50 bin 200 civarında mahalle ve köy muhtarlığı var. Biz bu dönemde 30 binin üzerinde mahalleye sandık koyarak, üyelerimizin özgür iradesiyle mahalle delegelerinin seçimini gerçekleştirdik. Geri kalan 20 bin civarındaki mahallede ise köy ve beldelerdeki muhtarlıklar idi, oralardaki üye sayımızın çok az olması nedeniyle, sandık koymadan kendi aralarında uzlaşarak delegelerin tespitini sağladık. Sonrasında siz de yakından takip etmişsinizdir, ilçe kongrelerimiz başladı. 940 ilçede kongre gerçekleştirdik. Bu kongrelerden 532’sinde iki adaylı, 74’ünde ise 3 adaylı kongreler yapıldı. Bunu özellikle belirtmek istiyorum, Cumhuriyet Halk Partisinin dışında hiçbir parti ne delegelerini, ne de ilçe ve il kongrelerinde böylesine çoklu adaylarla yarıştırarak kongre gerçekleştirmiyor. Diğer siyasi partilerin bir çoğunda formalite delege seçimleri yapılır ve adeta atamayla birden fazla adayın hemen hemen hiç sözkonusu olmadığı ilçe kongreleri yapılır. Bu bizim parti içi demokrasi ne kadar önemsediğimizi ve bırakın delege seçimlerini ilçe ve il kongrelerini, şeffaf, adayların rahatlıkla yarıştığı kongreler şeklinde gerçekleştirdiğimizin en somut örneği.

KADIN DELEGE VE BAŞKAN SAYILARIMIZ HER KONGREDE ARTIYOR

Peki bu ilçe kongreleri sonucunda ne oldu? 238 ilçe başkanımız ilk kez seçildi. Bunların tamamı iki ve üçlü adayların olduğu kongreler sonucunda gerçekleşti ve yine 265 ilçe başkanımız ise ikinci kez tekrar ilçe başkanlığını kazandılar. Bir başka önemli özellik, ilçe başkanlarımızın üç dönemden fazla göreve devam edeni yok. Yani en fazla üçüncü kez ilçe başkanlığını kazanan arkadaşlarımız var. Bir başka önemli özellik ise bizim hem delege seçimlerinde, hem ilçe ve il kongrelerimizde kadın delege ve başkan sayılarımızın her kongrede arttığı, aynı şekilde ilçe kongre sonuçlarında yüzde 10 oranında 2015 kongrelerine baktığımızda kadın ilçe başkanı sayısının arttığını görüyoruz. Yaş ortalaması da çok ilginç sonuçlar verdi. 750 ilçe başkanımız 20 ila 50 yaş aralığında, 70 yaşın üzerinde ilçe başkanımız ise sadece 19 arkadaşımız 70 yaşın üzerinde. Yani bu söylenenlerin aksine Cumhuriyet Halk Partisinde bir gençleşmenin olduğunu da somut bir şekilde ortaya koyuyor. Arkadaşlarımız çıkıyorlar özgür iradeleriyle aday oluyorlar, hiçbir baskıya, hiçbir zorlamaya uğramadan yarışarak aday olup ve sonuç alıyorlar. Bu da çok önemli bunu da sizinle paylaşmak istedim.

5 KADIN ARKADAŞIMIZ İL BAŞKANI OLDU

Sonrasında il kongrelerimizi gerçekleştirdik. 80 ilde kongrelerimiz sonucunda 5 ilimizde kadın arkadaşlarımız il başkanı seçildi. Bu 2015 kongrelerinde 2 ile sınırlıydı. Ama önemli bir özellik bu illerin dışında 20’ye yakın ilimizde kadın arkadaşlarımızda yarıştı ama bazıları çok az oyla, bazıları biraz daha fazla oyla kaybettiler ama 5 kadın arkadaşımız il başkanı oldu. Bu da bizim açımızdan çok önemli. Zira bildiğiniz gibi kota uygulayan tek siyasi parti biziz ve bu kota uygulamasını yıllar öncesinde başlatmıştık. İlerleyen günlerde bir tüzük değişikliğiyle belki bu kotalar çok daha farklı rakamlara da partimizde ulaşacaktır.

Bu 80 il kongresi sonrasında, 29 il başkanımız ilk kez seçildi ve 27’si ise ikinci kez il başkanı oldu. Yine il başkanları yaş ortalamasına baktığımızda da 20 ila 50 yaş aralığında 58 il başkanımız var, çok genç il başkanlarımız var. Zaman zaman onlarla da karşı karşıya geleceksiniz, göreceksiniz. Çok aktif, çok heyecanlı ve o bulundukları ilçe ve illerde ciddi anlamda partinin ivmesini yükseltecek arkadaşlarımız bu süreçte görev aldılar.

248 KADIN ARKADAŞIMIZ KURULTAY DELEGESİ OLDU

Bizim tabi kurultay delegelerimizin toplam sayısı 1266. Bu sayının 1090’ı seçilerek gelen yani il kongrelerinde seçilen kurultay delegelerimiz. Bu kurultay delegelerinin içinde de bir takım özellikler var onu da sizinle paylaşayım. 248 kadın arkadaşımız kurultay delegesi ve bu kurultay delegelerinin bazıları hani sizde zaman zaman karşılaşıyorsunuz anahtar listeler oluşuyor fakat kadın arkadaşlarımızın birçoğu bu anahtar listelerin dışında aday olarak sonuç alan arkadaşlarımız. Bu sayı 2015 kongrelerine baktığımızda yüzde 25 oranında artmış durumda ve yine bir başka detay bu 1090 seçilen kurultay delegesinin içinde 740’ı yenilenen, yeni seçilen kurultay delegelerimiz. Bu da toplam kurultay delegelerimizin, seçimle gelen kurultay delegelerimizin yüzde 68 gibi çok yüksek bir oranına tekabül ediyor. Yani bu süreçte 150 günlük kongre sürecinde delegelerin mahalle delegesi seçildiği dönemden itibaren ta kurultay delegelerinin seçildiği sürece baktığımızda gençleşmenin, yenileşmenin kendi demokratik işleyişi içerisinde gerçekleştiğini görüyoruz.

KURULTAY TEMAMIZ ‘ADALET VE CESARET’

Bizim yine bildiğiniz gibi kurultay temamız ‘Adalet ve Cesaret’. Bu tema kamuoyuyla paylaşıldıktan sonra çok ciddi anlamda kabul gördü ve olumlu dönüşler oldu. Adaletin Türkiye’de ne denli önemli olduğunu hep birlikte Adalet Yürüyüşü, Maltepe Mitingi ve Adalet Kurultayı’yla hep birlikte gördük. Türkiye’de adaletsizliğin, haksızlığın, hukuksuzluğun olduğu herkesçe malum ama vatandaşlarımız uğradıkları bu adaletsizliğe ve haksızlığa karşı maalesef olumsuz bir ortamda baskıya maruz kalmaları nedeniyle seslerini duyuramıyorlardı. Ta ki, Sayın Genel Başkanımızın “Adalet Yürüyüşü”nü başlatıncaya kadar. O yürüyüş toplumun her kesiminden onbinlerce, yüzbinlerce, milyonlarca insanı cesaretlendirdi. Onlar da bizimle birlikte yürüdüler. Yağmur demeden, sıcak demeden, yaşlarına bakmadan o büyük Adalet Yürüyüşüne güç kattılar ve nihayet milyonlar Maltepe meydanını doldurdu. Adalet Türkiye için vazgeçilmez bir kavram ve bu adaleti güçlendirecek olan, adaleti tesis edecek olan da cesaret. Biz bu cesareti 80 milyon vatandaşımıza hissettirerek, onlarla birlikte ayağa kalkarak Türkiye’de demokrasiyi yeniden tesis etmek adına, büyük bir yürüyüşü Adalet Yürüyüşüyle başlatmıştık. Türkiye’de insan haklarının, özgürlüğün, demokrasinin, adaletin tesis edilinceye kadar bu uzun yürüyüşümüzü yurttaşlarımızla birlikte sürdüreceğiz.

KURULTAYIMIZIN DİVAN BAŞKANLIĞINI ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANIMIZ SAYIN YILMAZ BÜYÜKERŞEN’İ ÖNERECEĞİZ

Bir başka husus kurultayımızın divan başkanı. Bildiğiniz gibi bundan önceki kurultaylarda önceki Genel Başkanlarımız Sayın Altan Öymen, Sayın Murat Karayalçın divan başkanlığımızı yapmışlardı. 94 yıllık Cumhuriyet Halk Partisi tarihinde bırakın kurultaylar ilçe ve il kongrelerimizin divan başkanlığı bile çok ama çok önemlidir. Her Cumhuriyet Halk Partili siyasi yaşamında bir ilçe ya da il kongresinde divan başkanlığı yapmanın hazzını tatmak isterler. Hele kurultaylarımızın divan başkanlığı da son derece önemlidir. Ancak bizim isteğimiz önceki Genel Başkanlarımızdan Sayın Hikmet Çetin’in bu kurultayda divan başkanlığı yapması idi. Ama tüzüğümüzde kurultay divan başkanlıklarının kurultay delegesi olma zorunluluğu bulunması nedeniyle Sayın Hikmet Çetin’le bu divan başkanlığını gerçekleştiremedik. 36. Olağan Kurultayımızın divan başkanlığını Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Yılmaz Büyükerşen’i önereceğiz, kurultayımız bu konuda bir irade ortaya kor, kabul ederse Sayın Yılmaz Büyükerşen kurultayımızın divan başkanlığını yürütecek. Biz divan başkanı olarak Sayın Büyükerşen’i önereceğiz.

Değerli arkadaşlar, biz bahsettiğim gibi bu kongre süreçlerinde ve kurultayımızda demokratik bir süreci işletiyoruz ve her arkadaşımızın ilçe başkanı, il başkanı, Genel Başkan olma gibi hakkı vardır, her Cumhuriyet Halk Partilinin örgütlerde görev alma gibi bir hakkı vardır. Dolayısıyla, bu kurultayımız da o demokratik sürecin işleyeceği son derece nitelikli, heyecanlı, önümüzdeki döneme ait önemli tespitlerin yapılacağı bir kurultay olarak gerçekleştirilecektir. Ben bunları hep bir aradayken sizinle paylaşmak istedim. Zaman zaman basın mensubu arkadaşlarımız kurultay ve öncesiyle ilgili bir takım sorular soruyorlardı. İstedim ki bir arada bunları sizlerle paylaşayım.

Şimdilik söyleyeceklerim bunlar. Teşekkür ediyorum, varsa sorunuz almaya çalışıyım, cevaplandırmaya çalışıyım.

İRADE TAMAMEN KURULTAY DELEGELERİNİN

Soru- Efendim il, ilçelerdeki değişimlerden bahsettiniz. Peki kurultayda Parti Meclisinde nasıl bir değişim bekleniyor ve MYK üyelerinde böyle bir değişiklik bekleniyor mu? Bir bunu sormak isterim.

İkincisi, seçimin nasıl olacağı merak konusu, çarşaf liste mi, blok liste mi? Genel Başkanın son mesajlarından çarşaf olacağına yönelik bir beklenti var ama il başkanlarının da bir kısmının blok isteyebileceği de ifade ediliyor. Bu konuda bir netleşme var mıdır?

Tekin BİNGÖL- Şimdi bizim kurultaylarımızda sizde çok iyi biliyorsunuz ki, partili arkadaşlarımız Parti Meclisine, Yüksek Disiplin Kuruluna çok rahatlıkla aday olabiliyorlar. Hiçbir engelle karşılaşmıyorlar ve son kurultaylarda yaklaşık 400 ila 450 arkadaşımız Parti Meclisine aday olmuştu. Arkadaşlarımızın Parti Meclisine ve Yüksek Disiplin Kuruluna aday olma hakları var. Yönteme gelince, tüzüğümüz çarşaf listeyi öngörüyor. Dolayısıyla Sayın Genel Başkanımızın ya da Genel Merkezimizin bu konuda tüzüğe bağlı kalma gibi bir sorumlulukları var. Ancak ilçe ve il kongrelerinde olduğu gibi kurultayda da kurultay delegelerinin kararı farklı olursa bu karar geçerli olur. Yani kurultay delegeleri eğer bir blok listeyle ilgili önerge verir, bu önerge oylanıp da yarıdan bir fazla hazirundaki kurultay delegelerinin yarıdan bir fazlası blok liste derse yöntem o olur. Bizim böyle bir talebimiz sözkonusu değil. Ama irade tamamen kurultay delegelerinin iradesi.

Soru- Genel Başkan adaylarından Sayın Muharrem İnce iki gün önce bir televizyonda yapılan haberde Sayın Genel Başkana yönelik eleştirilerini sıralarken, ‘mankafa dedirtmezdim’ dedi. Genel Merkez olarak konuya bakışınız nedir efendim?

Tekin BİNGÖL- Biz partiyi ve partili arkadaşları kesinlikle kamuoyunda tartışmayı doğru bulmuyoruz. Hele Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan adayı arkadaşlarımızın yani daha dikkatli bir dil kullanmalarında yarar var. Sayın İnce deneyimli bir siyasetçi arkadaşımız, aday olması son derece doğal, en doğal hakkı. Ama dediğim gibi daha dikkatli dil kullanmakta fayda var.

Soru- Efendim iki sorum olacak. Hatay milletvekili Mevlüt Dudu Reyhanlı’ya atılan bombalar, roket atarların Türkiye sınırlarından atılmış olabileceğini söylemişti. Bu konuyla ilgili kendisiyle görüştünüz mü, son durum nedir?

İkinci sorumda, 170’i aşkın akademisyen ve aralarında sanatçılarında bulunduğu kişiler Afrin operasyonunun durdurulması için imza topladı. Bu konuda değerlendirmelerinizi alacağım.

Tekin BİNGÖL- Sayın Dudu’yla ben birebir bir görüşmem olmadı. Ben de sadece sosyal medyadan gördüm. Ama o füzelerin, roketlerin katyuşa füzesi olduğu zaten resmi makamlarca da açıklandı. Ama menziliyle ilgili devletin resmi rakamlarının, resmi yetkililerinin vereceği bilgiler bizim için esastır. Orada vatandaşların ya da farklı farklı kesimlerin bir takım söylemleri olabilir. Milletvekili arkadaşımızda bu duyduklarını dile getirmiş olabilir.

Akademisyen ve sanatçılar ilk kez böyle bir girişimde bulunmuyorlar. Biliyorsunuz toplumun en dinamik kesimleri akademisyenlerdir, yazarlardır, sanatçılardır, bilim adamlarıdır. Onlar böyle bu tür girişimleri zaman zaman Türkiye’de basın aracılığıyla paylaşıyorlar. Çok doğal karşılamak lazım, onların kendi takdirleri. Hiç kimseyi düşüncelerinden dolayı farklı bir anlayışla değerlendirmemek lazım, saygı göstermek lazım.

Soru- Efendim üç adaylı görünüyor şimdiden kongre eğer imzaları toplayabilirlerse. Diğer adayların kurultayda konuşabilmeleri ve oturma düzenleri açısından bir düzenlemeye gidecek misiniz? Bir bunu sormak isterim.

Birde kamuoyunda bazı iddialar vardı basına da düştü. İşte Deniz Baykal’ın Genel Başkanla bilerek görüşmediğine, kurultay nedeniyle delegeler üzerinden bir hesap tutulduğu tartışmaları var, bu yönde iddialar var neler söylersiniz?

Tekin BİNGÖL- Şimdi birinci sorunuzu cevaplandırayım. Tabi bizim tüzüğümüz gereği yüzde 10 imzayla Genel Başkan adayı olunabiliyor. Elbette bu imzayı toplayan her arkadaşımızın aday olma hakkı var. İmza toplayıp da divana başvurduklarında adaylıkları geçerliyse onların konuşma hakları elbette olacak, hiçbir sınırlama getirilmesi sözkonusu olmaz hele CHP kongrelerinde, kurultaylarında. Oturma düzenleri tabi ki Genel Başkan adaylarıyla ilgili farklı bir düzenleme olacak. Ama bu kez Ankara Salonunda bildiğiniz gibi kurultayımızı gerçekleştiriyoruz. Orada farklı bir konseptle bir yerleşme düzeni yapacağız. Onun bütün hazırlıklarını yaptık, yani kurultaya hazırız. Ama sizde orada göreceksiniz ki, hem basın mensupları, hem kurultay delegeleri, hem de konuklarımız için, onur konukları için çok uygun, çok çalışma ortamı üst düzeyde olan bir düzenleme yaptık.  

SAYIN BAYKAL’IN SAĞLIĞI BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ, ONUN ÖTESİNDE SÖYLENENLER SADECE DEDİKODUDAN İBARET

Soru- Deniz Baykal?

Tekin BİNGÖL- Evet bende oradaydım, Sayın Genel Başkanımızla birlikte o seyahate bende katıldım. Önce bir Nazım Hikmet etkinliği ve göçün 56. yılıyla ilgili bir etkinlik vardı ona katılmıştık. Oradan da Sayın Baykal’ı ailesini dersem daha doğru olacak ziyarete gittik. Orada tabi doktorları son derece dikkatli ve tıbbın gereği neyse onu yapıyorlar. Biz hem doktorlarından bilgi aldık, hem ailesiyle görüştük. Sayın Baykal’ın sağlığı bizim için çok önemli. Ona zarar verebilecek en ufak bir tavrımız, en ufak bir girişimimiz asla sözkonusu olmaz. Başından beri Sayın Genel Başkanımız da, biz bütün partili arkadaşlarımız, üyelerimiz Sayın Genel Başkanımızın, önceki Genel Başkanımızın sağlığıyla yakından ilgiliyiz. Ama doktorlar sadece Genel Başkanımıza yönelik değil, hiçbir şekilde bir ziyaretçi, bir görüşme yaptırmıyorlar. Biz ailesinden bilgi aldık, doktorlardan bilgi aldık. Onun ötesinde söylenenler sadece dedikodudan ibaret.

İyi çalışmalar, teşekkürler. 


Kaynak: chp.org.tr

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.