CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, 54.ULUSAL 28.ULUSLARARASI HACI BEKTAŞ VELİ ANMA ETKİNLİKLERİNDE KONUŞTU  (14 EKİM 2017)

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, 54.ULUSAL 28.ULUSLARARASI HACI BEKTAŞ VELİ ANMA ETKİNLİKLERİNDE KONUŞTU (14 EKİM 2017)

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, 54.ULUSAL 28.ULUSLARARASI HACI BEKTAŞ VELİ ANMA ETKİNLİKLERİNDE KONUŞTU (14 EKİM 2017)Hacı Bekt..

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, 54.ULUSAL 28.ULUSLARARASI HACI BEKTAŞ VELİ ANMA ETKİNLİKLERİNDE KONUŞTU
(14 EKİM 2017)


Hacı Bektaş Veli Anma Etkinliklerine katılan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Hacı Bektaş-ı Veli insan ve dünya anlayışını şu düşünsel ilkeler üzerine kurmuştur; kişi akıl ile yükselir, bilgi ile büyür, hukuk beylikten üstündür, akıllı insan geleceği hazırlar, doğruluk ve adalet benim öz yapımdır, doğru eğrilmez. Yöneticinin gönlü ve dili dürüst olmalıdır, insanlık doğruluktur” dedi.54. Ulusal 28. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Etkinliklerine katılan  Genel Başkan Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi:

Hacı Bektaş-ı Veli, Horasan ocağının ahlak ve adalet geleneğinin Anadolu’da sürmesine hizmet eden büyük bir düşünürdür. Bir Anadolu erenidir. Hacı Bektaş-ı Veli insan ve dünya anlayışını şu düşünsel ilkeler üzerine kurmuştur; kişi akıl ile yükselir, bilgi ile büyür, hukuk beylikten üstündür, akıllı insan geleceği hazırlar, doğruluk ve adalet benim öz yapımdır, doğru eğrilmez. Yöneticinin gönlü ve dili dürüst olmalıdır, insanlık doğruluktur. Bu ilkeler Yusuf Has Hacip tarafından yazılan Kutadgu Bilig adlı eserde yer almıştır.

Hacı Bektaş-ı Veli ayrıca Ahmet Yesevi’nin Hakikat Meydanında Er ve İnsan Yolunda Toprak olmak anlayışını da benimsemiş ve geliştirmiştir. Çünkü Hacı Bektaş’a göre gök ve yer arasında birçok nesne vardır fakat insandan ulusu yani şereflisi yoktur. Hacı Bektaş-ı Veli ahilik geleneğinin de mihenk taşını oluşturur. Bulunduğun yeri hak et kazandığın lokmayı hak et diyerek temizlik, dürüstlük, çalışmak ve helal kazanç konusunda tavsiyelerde bulunurken yıkıcılığa, zulme, sömürüye karşı da tavrını ortaya koymuştur. Hacı Bektaş-ı Veli ayağa kalkarsan hizmet amacıyla kalk eğer konuşacaksan hikmet ile konuş ve oturacağın zaman saygı ile otur sözleriyle saygın ve derin Anadolu kültürünün özünü oluşturmuştur.”
Kaynak: chp.org.tr


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.