CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, CHP STRASBOURG BİRLİĞİ TARAFINDAN DÜZENLENEN PROGRAMDA PARTİLİLERE HİTAP ETTİ

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, CHP STRASBOURG BİRLİĞİ TARAFINDAN DÜZENLENEN PROGRAMDA PARTİLİLERE HİTAP ETTİ

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, CHP STRASBOURG BİRLİĞİ TARAFINDAN DÜZENLENEN PROGRAMDA PARTİLİLERE HİTAP ETTİCHP Lideri Kı..

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, CHP STRASBOURG BİRLİĞİ TARAFINDAN DÜZENLENEN PROGRAMDA PARTİLİLERE HİTAP ETTİ

CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun CHP Strazburg Birliği tarafından düzenlenen programdaki konuşması şöyle;

Partisinin Avrupa’da Türk vatandaşlarının yoğun olduğu çok sayıda ülkede temsilcilikler açtığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Yurt dışı seçim çevresi kanununu çıkarmak zorundayız. (Yurt dışında) 3 milyon mu çalışıyor, 30 milletvekili olmalı. Hazır milletvekili sayısı da arttı zaten, 600’e çıktı. Avustralya’da olabilir, İngiltere’de, Almanya’da, Hollanda’da, Fransa’da, İsviçre’de olabilir. Sandıkları koyarız, 60 milletvekili yurt dışından seçilir gelir. Hangi partiden olursa olsun, parlamentoda oturur, yurt dışında çalışan işçilerin sorunlarını gündeme getirir." diye konuştu.

"Türkiye’de demokrasiyi güçlendirmek zorundayız, ekonomiyi güçlendirmek zorundayız. İnsan haklarını, kadın erkek eşitliğini sağlamak ve yeniden inşa etmek zorundayız. O açıdan hepimize büyük görevler düşüyor. Kadın olsun erkek olsun hepimizin doğduğumuz topraklara karşı sorumluluğumuz var. Oradaki akrabalarımıza karşı sorumluluğumuz var. Eğitim ve dil konusuna da özel önem vermek zorundayız. Burada emek harcadınız, çocuklarınız burada okuyor. Onlara karşı sorumluluğunuz var. Sizden isteğim, çocuklarınızı mutlaka okula gönderin. Bulunduğunuz ülkenin dilini çok iyi öğrensinler. Kimliğini kaybetmesin ama dilini öğrensin çünkü haklarını arayacak ileride, ’Benim hakkım var’ diyecek insan olarak. Haklarını arayabilmesinin temel yolu, hukukunu bilecek."

"2019’A HAZIRLIK YAPMAMIZ LAZIM"

"Fransa’da, Almanya’da, Hollanda’da, İngiltere’de olayları yakından izlemeye çalışıyorsunuz. Ülkemizin demokratik açıdan çok da sağlıklı bir yapıda olmadığını ben de biliyorum, siz de biliyorsunuz. Sizden isteğim, yeri gelir alkışlarsınız eyvallah, yeri gelir eleştirirsiniz eyvallah. Yeri gelir şunu yaparsınız, bunu yaparsınız ama bizim, 2019’a hazırlık yapmamız lazım. Özellikle kadınlar, kadın kardeşlerim size sesleniyorum. Erkeklerin halini üç aşağı beş yukarı biliyorum. Kahveye gider oyun oynarlar ama sizler, kadın kardeşlerim, her eve girmelisiniz. Sizin yakınlarınız, dostlarınız, akrabalarınız Türkiye’de, onları etkilemelisiniz."

Fransa’nın yanı sıra Almanya ve İsviçre’den gelen bine yakın partilinin katıldığı toplantıda, CHP Genel Başkan Yardımcıları Öztürk Yılmaz ve Haluk Koç, milletvekilleri Gülsün Bilgehan ve İlhan Kesici ile Parti Meclisi üyesi Emre Çam hazır bulundu.


Kaynak: chp.org.tr

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.