CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU ISPARTA’DA İŞ ADAMLARIYLA, MUHTARLAR VE STK TEMSİLCİLERİYLE BİR ARAYA GELDİ

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU ISPARTA’DA İŞ ADAMLARIYLA, MUHTARLAR VE STK TEMSİLCİLERİYLE BİR ARAYA GELDİ

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU ISPARTA’DA İŞ ADAMLARIYLA, MUHTARLAR VE STK TEMSİLCİLERİYLE BİR ARAYA GELDİCHP Genel Başkanı Kem..

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU ISPARTA’DA İŞ ADAMLARIYLA, MUHTARLAR VE STK TEMSİLCİLERİYLE BİR ARAYA GELDİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Meclis sayısal olarak güçleniyor, elinden yetkileri alınıyor. Yani dişi sökülmüş aslan gibi. Evet hiçbir yetkisi yok. Dişleri sökülen aslan gibi niye dedin? Milletin oyuyla seçiliyor milletvekilleri oraya gidiyorlar, ama yetkileri elinden alınmış, yetkisi olmayan, yetkisi sınırlı olan bir TBMM." dedi.Burdur’daki programlarının ardından Isparta’ya gelen Kılıçdaroğlu, Isparta Esnaf Odası Kongre Merkezi’nde iş adamlarıyla bir araya geldi. Basına kapalı gerçekleştirilen toplantının ardından Süleyman Demirel Kongre Merkezi’nde muhtarlar ve STK temsilcileriyle buluşan Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmada, 16 Nisan’da gerçekleştirilecek halk oylamasının, bütün partileri ilgilendirdiğini, bunun için de Türk bayrağı dışında bir bayrak kullanmadıklarını söyledi.

"Bizim bayrağımız, bizim demokrasimiz. Kendi ülkemizde demokrasiyi savunacağız, demokrasiden yana tavır alacağız." diyen Kılıçdaroğlu, katılımcılara "Cumhurbaşkanı tarafsız mı, taraflı mı olsun?" diye sordu.

Anayasa değişikliğinin oylanacağını anlatan Kılıçdaroğlu, bu değişikliğin herkesi ilgilendirdiğini belirtti. Kılıçdaroğlu, 16 Nisan’da bir seçim yapılmadığını, partiden yana oy kullanılmadığını, bir partiyi hükümete getirmek veya hükümetten düşürmek gibi bir arayış da olmadığını ifade etti.

Tarafsız bir cumhurbaşkanı, Türkiye’yi temsil etmesi, arabasında Türk bayrağı taşıması için ve 80 milyonu kucaklaması için ’hayır’ oyu kullanmak gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, taraflı, bir partinin genel başkanının cumhurbaşkanı olmasını isteyenlerin ’evet’ oyu kullanabileceğini ifade etti.

- "Yapılacak tercih Türkiye’yi ilgilendiriyor"

Tercihin Türkiye’yi ilgilendirdiğini belirten Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Anayasa değişikliğinde sandığa giderken kendimize soru sorup, öyle oy kullanacağız. Başbakanlığı kaldırıyorlar, anayasa değişikliğiyle. Diyorlar ki ’Başbakanlığa gerek yok’. Sadece o mu? Hayır. Devletin yapısı ve işleyişiyle ilgili bütün yetkiler bir kişiye veriliyor. Yani kaç kişinin bakan olacağına, kaç tane başkan yardımcısı olacağına bir kişi karar verecek. Devlette hangi niteliktekiler bakan, müsteşar olur; vali, kaymakam, doktor olur; üniversitede rektör, dekan olur; bunlara bir kişi karar verecek. Bugün bu yetki TBMM’de. Meclis, yani milli irade karar veriyor."

Meclisin karar vermesini istemeyenlerin ’evet’ oyu vereceğini ifade eden Kılıçdaroğlu, kaç bakan, müsteşar olacağına milli iradenin karar vereceğini anlattı.

Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"500 milletvekili seçiyoruz, şimdi sayı 600’e çıkıyor. Niye 600’e çıkıyor? Bana bir Allah’ın kulu çıkıp, 600’ün gerekçesini söylesin. Şunun için 600’e çıkıyor diye. Faturayı kim ödeyecek? Siz, hepiniz ödeyeceksiniz. 187 trilyon lira para ödeyeceksiniz ek 50 milletvekiline beş yılda. Hangi gerekçeyle? ’Efendim Meclisi güçlendiriyoruz’ diyorlar. Meclis sayısal olarak güçleniyor, elinden yetkileri alınıyor. Yani dişi sökülmüş aslan gibi. Evet hiçbir yetkisi yok. Dişleri sökülen aslan gibi niye dedin? Milletin oyuyla seçiliyor milletvekilleri oraya gidiyorlar, ama yetkileri elinden alınmış, yetkisi olmayan, yetkisi sınırlı olan bir TBMM."

"Mustafa Kemal’in askerleriyiz" sloganlarıyla sık sık konuşması bölünen Kılıçdaroğlu, sandığa gidilerek, onurla şerefle "hayır" oyunun altına mühür basılması gerektiğini belirtti.

- "Geleceğimiz için çok önemli"

Kul hakkı yiyenlerden hesap sormak için gidip "hayır" oyu kullanılmasını isteyen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Öyle yetkiler veriyoruz ki bir kişi bir sabah kalkıp yeni kurulacak olan 600 kişilik TBMM’yi feshedebilecek. Diyecek ki ’Beyler, kusura bakmayın dün gece kötü bir rüya gördüm, bu Meclisi feshediyorum, yeniden buyurun hep beraber seçime gidelim’. Beş yıl için seçildi daha ikinci yılındayız. ’Ama ben feshediyorum, buyurun hep beraber seçime gidelim’ diyor. Böyle rezalet olur mu? Olamaz. Milletin seçtiği milletvekillerini, milli iradeyi bir kişi feshedemez diyorsanız ’hayır’ oyunun altına mührü şerefle basacaksınız."

Meclisi fesih yetkisinin 1924’te anayasa görüşülürken Atatürk’e verilmek istendiğini ancak kabul edilmediğini anlatan Kılıçdaroğlu, 1924’te verilmeyen yetkinin 2017’de verilmek istendiğini savundu. Kılıçdaroğlu, "80 milyonun aklı mı bir kişinin aklı mı önemlidir? Onun için diyorum ki sandığa gidip ’hayır’ oyunu kullanmak çok önemli. Geleceğimiz için çok önemli, Türkiye için çok önemli." diye konuştu.

Önlerinde güzel bir fırsat olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Çocuklarımıza söyleyebileceğimiz onurlu şeyler var. ’16 Nisan günü demokrasiyi yok etmek istediler, cumhurbaşkanlığının tarafsızlığını yok etmek istediler, bir kişiye yetki verip TBMM’yi feshetme yetkisi vermek istediler, bir partinin genel başkanının hakim tayin etmesini istediler, ben gittim ’hayır’ oyumu kullandım, bu düzen için bu güzelliği bıraktım’ diyeceksiniz."

"Evet oyunun onuru vardır. Afedersiniz ’hayır’ oyunun onuru vardır" diyen Kılıçdaroğlu, bir kişiye çok fazla yetki verildiğini ve bir gecede bütün valilerin, defterdarların, müsteşarların, bakanların değiştirilebileceğini söyledi.


Kaynak: chp.org.tr

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.