CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, "PROF. DR. ERDAL İNÖNÜ’NÜN İZİNDE SİYASETTE UZLAŞMA KÜLTÜRÜ" TOPLANTISINDA KONUŞTU

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, "PROF. DR. ERDAL İNÖNÜ’NÜN İZİNDE SİYASETTE UZLAŞMA KÜLTÜRÜ" TOPLANTISINDA KONUŞTU

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, "PROF. DR. ERDAL İNÖNÜ’NÜN İZİNDE SİYASETTE UZLAŞMA KÜLTÜRÜ..

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, "PROF. DR. ERDAL İNÖNÜ’NÜN İZİNDE SİYASETTE UZLAŞMA KÜLTÜRÜ" TOPLANTISINDA KONUŞTU 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı tarafından düzenlenen "Prof. Dr. Erdal İnönü’nün İzinde Siyasette Uzlaşma Kültürü" başlıklı anma toplantısında yaptığı konuşma şöyle:
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, görevden alınan, atanan veya istifa eden belediye başkanlarının görev yaptığı kentlerde nüfusun aşağı yukarı yüzde 50’sinin oturduğunu belirterek, "Ya kararname ile görevden alıyor veya tehdit ediyor, şantajla ’İstifa edeceksin.’ diyorlar. Nüfusun yüzde 50’si kendi seçtiği belediye başkanı tarafından yönetilmiyor. Demokrasiyi öneriyoruz, ’Buyurun bir an önce seçim yapalım, insanlar yeni belediye başkanlarını seçsinler veya siz aday göstermiyorsanız kendi partinizden başkasını aday gösterebilirsiniz.’ Kazanan kim olur? Hepimiz oluruz." dedi.

Kılıçdaroğlu, kişilikleri, eserleri, söylemleriyle öne çıkan bazı kişilerin, bir süre sonra toplum tarafından aydın kabul edildiğini, kültürde, sanatta, bilimde bir olay olduğunda o kişilere danışma ihtiyacı duyulduğunu dile getirerek, Erdal İnönü’nün de böyle bir aydın olduğunu söyledi.

Siyasette uzlaşma kültürünün, bugünlerde en fazla ihtiyaç duyulan şey olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, siyasetçilerin uzlaşma kültürünü geliştirebilmeleri için önce dinlemesi gerektiğini anlattı.

Kemal Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne davet edildiğine değinirken, şunları kaydetti:

"Türkiye, çok derin bir travma yaşıyordu ve bu travmadan Türkiye’nin kurtulması gerekiyordu. Gittik, söylenmesi gereken her şeyi söyledik. Uzlaşma kültürünün, devlette liyakatın, yargı bağımsızlığının ne kadar önemli olduğunu ifade ettim. Katılanların tamamı hak verdi. ’Yargı bağımsızlığından başlayalım. Oturalım, uzlaşalım ve yargı bağımsızlığını sağlayalım.’ dediler. Sadece 2 toplantı yapıldı, sonra gelmediler. Niçin? Yargı, zaten ellerindeydi, daha da bağımlı hale getirme düşüncesi vardı ve o düşünceyi daha sonra hayata geçirdiler. Bunlara baktığınızda evet uzlaşma kültürü tamam. Uzlaşma kültürünün özünde yatan nedir? Aklı sorgulamaktır, benim eksik gördüğüm, eksik bildiğim ya da eksik yaşadığım bir olayı bir başkasının tamamlaması demektir. Uzlaşma kültüründe dayatma yoktur. Bugün yaşadığımız olay bir uzlaşma kültürü değil, uzlaşma kültüründen uzaklaşıp, bir dayatma kültürünü toplumun önüne koymaktır. Gelinen nokta maalesef budur."

Erdal İnönü’nün Türkiye Bilimler Akademisi’ni (TÜBA) kurduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, TÜBA’nın bilimden nasibini almamış kişiler tarafından yok edildiğini, ABD, Pakistan, Fransa, Kanada’dan bilim insanlarının TÜBA’nın yok edilmemesi için yazılar yazdığını dile getirdi.

Kılıçdaroğlu, TÜBA’nın yok edilmesinin yeteri kadar dillendirilmediğini ve bunda herkesin sorumluluğu olduğunu ifade ederek, "Yeri geldiğinde çok konuşur, çok eleştiririz, ama ’Buyurun şunu yapalım’ dediğiniz zaman arkaya döndüğümüzde çoğu kez kimseyi bulamayız. Bu bizim temel sorunlarımızdan birisidir." dedi.

- "Demokrasiye sahip çıkarsak, saray diktasını yıkarız"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin kısa siyaset tarihine bakıldığında çok fazla "keşke" olduğunu ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bunlar ’Olur da 10 yılda bir olur.’ falan değil, neredeyse her gün oluyor. Bu, aynı zamanda tarihten ders almadığımızı da gösteriyor. Çünkü tarihten ders alabilseydik, hatalardan ders çıkarabilseydik, aynı yanlışları tekrar etmeseydik bugünkü konuma gelmezdik. Bugün geldiğimiz tabloya bakın. Erdal Bey bugünkü tabloyu görmedi, bilmiyor da. Yargıya bakın ne durumda? Schröder olmasa Büyükada’da toplantı yapanlar serbest bırakılmayacaktı. Adımız gibi eminiz. O, devreye giriyor çünkü ortada yargı yok. Hangi yargıdan söz ediyoruz? Kuşatılmış bir yargı. Medya... Hangi medyadan söz ediyoruz? Kuşatılmış bir medya. Üniversiteler... Hangi üniversitelerden söz ediyoruz? OHAL uygulamalarıyla darmadağın edilen üniversiteler. Bilime saygıdan söz ediyoruz. Hangi bilme saygı? Konuşan, üreten kişinin bulunduğu alandan dışlandığı bir süreci yaşıyoruz. Ama bütün bunlara rağmen asla ve asla karamsar olmaya hakkımız yok."

Türkiye’nin çok zor koşullarda kurulduğunu, olmazın başarıldığını ve büyük bedeller ödendiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Biz, o günün koşullarına göre daha iyiyiz aslında, daha çok okuyanımız, yazanımız, çizenimiz var. Sorun, cesur olmakta. Daha cesur, daha kararlı, daha inatçı olacağız çünkü biz haklıyız." diye konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu, ülkeye demokrasiyi getirmek istediklerini ifade ederek, şunları söyledi:

"Düşünebiliyor musunuz, belediye başkanları ya görevden alınıyor veya istifaya zorlanıyor. Görevden alınan, atanan veya istifa eden belediye başkanlarının görev yaptığı kentlerde nüfusun aşağı yukarı yüzde 50’si oturuyor. Ya kararname ile görevden alıyor veya tehdit ediyor, şantajla ’İstifa edeceksin.’ diyorlar. Nüfusun yüzde 50’si kendi seçtiği belediye başkanı tarafından yönetilmiyor. Demokrasiyi öneriyoruz, ’Buyurun bir an önce seçim yapalım, insanlar yeni belediye başkanlarını seçsinler veya siz aday göstermiyorsanız kendi partinizden başkasını aday gösterebilirsiniz.’ Kazanan kim olur? Hepimiz oluruz. Kazanan kurum ne olur? Demokrasi kurumu olur. Dünyaya, ’Bakın nüfusun yüzde 50’si bir şekliyle kendi seçtiği belediye başkanı tarafından yönetilemiyor ama demokrasinin gereği olarak erken seçime gittik.’ deriz. Korkuyorlar çünkü onlar demokrasiye inanmıyorlar. Demokrasiyi araç olarak kullanmak istiyorlar. İnsana saygıyı bilmiyorlar. Sabah, öğle, akşam ’Millet, millet, millet.’ E hani millet? Kendisini millet olarak görüyor, kendisini toplumun yerine koyuyor. Herkes susacak, sadece o konuşacak. Herkes düşünmeyecek, sadece o düşünecek. İnsanı bir meta yerine koyan, mal yerine koyan bir siyaset anlayışı toplumda egemen olmaya başladı. Bu kültürü yıkacağız ve yıkmakta da kararlıyız. 2019’da benim tek isteğim var, kararlı ve namuslu durursak, demokrasiye sahip çıkarsak, her düşüncenin önündeki engelleri tümüyle kaldırırsak, biz bu saray diktasını yıkarız. Yıkmaya da kararlıyız, yıkacağız."

Toplantıya CHP Genel Başkan Yardımcıları Bülent Tezcan ve Aykut Erdoğdu, CHP Milletvekilleri Hilmi Yarayıcı, Ali Şeker ve Mehmet Bekaroğlu, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü ile CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat da katıldı.  

Kaynak: chp.org.tr

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.